درباره ارور هیت پمپ ظرفشویی بوش چه اطلاعاتی دارید؟ اگر می خواهید با این خطا و علت آن در ماشین های ظرفشویی بوش آشنا شوید ما را در ادامه این نوشتار همراهی کنید.

یکی از پرکاربردترین وسایل در منزل‌هایمان ماشین ظرفشویی می‌باشد. هر مشکلی که در عملکرد این دستگاه پر قدرت پیش آید، تک تک ما را با نگرانی مواجه می‌کند.  بی شک برند بوش یکی از بهترین و برترین برندها‌ در زمینه تولید ماشین ظرفشویی و انواع لوازم خانگی است. ظرفشویی بوش هم مانند دیگر ظرفشویی‌ها هر از گاهی با مشکلاتی روبرو می‌شود.

ماشین ظرفشویی بوش صفحه نمایشگر بسیار دقیقی دارد که در صورت بروز مشکل در هر قسمت از آن با ارور و کدهای خاصی مشکل مربوطه را نشان می دهد. علت وجود نمایشگر این است که، عملیات عیب یابی قطعات در ماشین را بهبود می بخشد و مشتری سریع‌تر و راحت‌تر می‌تواند عیب دستگاه را برطرف کند.

در بین تمام عیوب ماشین ظرفشویی بوش، ما اینجا قصد داریم راجع  به ارور  E09یا همان ارور هیت ظرفشویی بوش صحبت کنیم.

ارور هیت پمپ ظرفشویی بوش چیست؟

یکی از رایج‌ترین و متداول‌ترین خطا یا ارور در ماشین ظرفشویی بوش، خطای هیت پمپ است. این ارور اصولاً با نماد E13, E12 ,E11 ,E10 ,E08 , و یا E07 نشان داده می‌شود، اما عمدتاً نماد E09 متدوال تر است.

علت اصلی بروز این خطا، گرم نشدن آب درون ماشین است. بنابراین این خطا به سیستم گرمکن و هیتر دستگاه مربوط می‌شود. برد دستگاه سیگنالی به هیتر ماشین ارسال می‌کند. المنت هیتر با گرفتن سیگنال سعی در گرم کردن آب دارد. اگر بعد از چند دقیقه نتوانست آب را گرم کند، دستگاه میزان دما را می‌سنجد و در صورتی که متوجه شود دمای آب همانطور باقی مانده یک خطا یا پیام بر برد دستگاه ارسال می‌کند که خرابی هیت را اعلام کند.

وظیفه اصلی هیت پمپ

از سال‌های قبل از ۲۰۰۵ میلادی در ماشین ظرفشویی‌ها برای گردش آب و پمپاژ کردن آب، از موتور ظرفشویی یا قطعه پمپ استفاده می‌شد. بعد از گذشت مدت‌ها، تصمیم تولیدکنندگان بر این شد، که برای شستشوی بهتر و تمیزتر ظروف، حتماً دمای داخل ماشین ظرفشویی گرم باشد تا ظرف‌ها به راحتی خشک شوند. بنابراین  از سال ۲۰۰۵ به بعد پمپ و هیت با هم به عنوان یک قطعه واحد تلفیق شد و بر روی ماشین ظرفشویی‌ها قرار گرفت. این امر موجب شد، علاوه بر کاهش قیمت تمام شده محصولات، کیفیت شستشو و خشک کردن ظروف هم بالا رود. پس وظیفه اصلی هیت پمپ گرم کردن آب و به چرخش در آوردن آب گرم برای شستن ظروف داخل ماشین است.

در کنار این مزیت‌ها، هیت پمپ از دسته قطعاتی است که خرابی بالایی دارد و در صورت خرابی حتما باید تعویض گردد. این کار نیز یک کار تخصصی است و برای انجام آن باید حتما از نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان و یا سایر شهرها کمک بگیرید.

تعمیر هیت پمپ ظرفشویی بوش

تعمیر هیت پمپ ظرفشویی بوش

دلایل نمایان شدن ارور هیت یا E09 در ماشین ظرفشویی

اصولاً هر خطا یا اروری که در ماشین‌های ظرفشویی رخ می‌دهد بنابر دلایل و علت‌هایی است. ارور هیت پمپ  ظرفشویی بوش هم از این قاعده مستثنا نیست. بسیاری از کاربران وقتی همچین مشکلی پیش می‌آید به دنبال علل آن می‌گردند. در اینجا می‌خواهیم به چند مورد از مهمترین آنها اشاره کنیم.

نوسانات برق

از دلایل مهم خراب شدن المنت هیت پمپ و حتی دیگر قطعات مهم ماشین ظرفشویی، نوسانات برق است. منظور از نوسانات این است که مقدار برق ورودی و ولتاژ، کم و زیاد شود. این حالت به دستگاه آسیب می رساند. برای جلوگیری از این نوسانات، به شما پیشنهاد می‌دهیم حتما از محافظ‌های مناسبی که مخصوص ماشین ظرفشویی هستند، استفاده کنید. برای این که نتیجه مطلوب‌تر و بهتری را دریافت کنید بهتر است از ترانس استابلایزر استفاده کنید. این ترانس نه تنها ماشین ظرفشویی، بلکه تمامی وسایل برقی منزل شما را از نوسانات برقی در امان نگه می‌دارد. این ترانس یکی از بهترین و از نظر قیمت مقرون به صرفه‌ترین ترانس ها در کشور می‌باشد.

خراب بودن سوکت‌ها

وقتی ارور هیت پمپ در ظرفشویی بوش نمایانگر می‌شود، تنها علت آن از کار افتادن هیت المنت نیست. بلکه گاهی سوکت‌های سر اتصالات محکم نیستند. این شل بودن سوکت‌ها به خصوص در قسمت سری هیت و همچنین روی المنت‌، موجب می‌شود که برق به راحتی به آن نرسد و حتی قطعی برق اتفاق بیفتد. بهتر است قبل از هر چیز، سوکت‍‌ها را بررسی کنید که در جای خود محکم باشند. در غیر این صورت اگر به تنهایی نتوانستید این مشکل را برطرف کنید، حتماً از پارسان سرویس به عنوان یک نمایندگی تعمیرات بوش کمک بخواهید. متخصصین این مرکز با داشتن ابزارهای مخصوص مانند مولتی متر، اتصالات و سیم کشی‌های ماشین را مورد بررسی قرار می‌دهند و این مشکل را در اطرع وقت حل می‌کنند.

استفاده بیش از حد و یا عدم استفاده

خیلی از افراد تصور می‌کنند که اگر از هر وسیله بیش از حد استفاده کنیم، آن دستگاه خراب می‌شود. برعکس این تصور، در ماشین ظرفشویی نه تنها استفاده متعدد و پشت سر هم می‌تواند به آن آسیب برساند، بلکه عدم استفاده از آن به مدت طولانی باعث خراب شدن آن می‌شود. زیرا با ثابت ماندن آب در قسمت‌هایی مانند المنت، موجب جرم گرفتن آن می‌گردد. اگر قرار است برای مدت طولانی به هر دلیل از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید، بهتر است نمک و آبی که در مخزن و پمپ قرار گرفته را تخلیه کنید که به  دستگاه آسیب نرسد.

عدم جرم گیری به موقع

اگر بخواهیم به یکی دیگر از دلایل خرابی هیت پمپ اشاره کنیم، عدم جرم گیری به موقع ماشین ظرفشویی را باید نام ببریم. همان طور که پیش‌تر توضیح دادیم وظیفه المنت، گرم کردن آبی است که قرار است ظرف‌ها با آن شسته شوند. به تدریج با قرار گرفتن جرم آب روی قطعات به خصوص روی المنت و اطراف آن، دیگر المنت نمی تواند به صورت معمولی دمای آب را گرم کرده، برای افزایش دما مجبور می‌شود آمپر بیشتری را از برق بکشد. زمانی که این المنت نیاز بیشتری به آمپر داشته باشد احتمال سوختن المنت هیت پمپ افزایش پیدا می‌کند. در نهایت بعد از چند بار استفاده نادرست، المنت هیت پمپ می‌سوزد. حتما در مدت زمانی که از ماشین استفاده می‌کنید به جرم گیری آن در تاریخ و موعد مقرر دقت کنید. زیرا با جرم گیری به موقع از زیان‌های جبران‌ناپذیر بعدی جلوگیری به عمل می‌آورید.

نشتی دادن آب

هرگاه آب کف دستگاه از محیط خارج آن نشت پیدا کند، به راحتی موجب می‌شود که المنت هیت  دستگاه بسوزد. هرگاه در قسمت‌هایی از المنت هیت پمپ اثراتی از زنگ زدگی به چشم خورد، اولین کاری  که باید انجام دهید، بررسی دلیل نشت آب و بعد برطرف کردن آن است. برای بررسی این مورد باید اول بدنه ماشین را باز کنید و سپس دستگاه را در حال کارکردن قرار دهید. در حین کار ببینید نشتی دقیقا از کجا اتفاق می‌افتد که سریع بتوانید راه نشتی را مسدود کنید. همان طور که شاید متوجه شده باشید بررسی این مساله نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارد و افراد عادی قادر به انجام آن نیستند. بنابراین در صورت شک کردن به وجود چنین مشکلی، حتما با نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش تماس بگیرید.

در این مقاله به بررسی ارور هیت پمپ ظرفشویی بوش پرداختیم. آشنایی با سایر خطاهای ماشین ظرفشویی بوش می تواند به شما در رفع سریع مشکل و پیشگیری از آسیب های جدی به دستگاه کمک کند.

در صورت روبرو شدن با هر گونه مشکل در ماشین ظرفشویی خود می توانید با شرکت پارسان سرویس تماس بگیرید. این شرکت، به عنوان نمایندگی خدمات پس از فروش بوش در اصفهان، انواع خدمات مرتبط با نصب، راه اندازی و تعمیر ماشین ظرفشویی در برندهای مختلف را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ارایه می کند.

تماس فوری: 09134220144

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست