برد ماشین لباسشویی چه وظایفی دارد و نشانه‌های خرابی آن چیست؟

نظافت و شستشوی لباس‌ها یکی از مسائل مهم و ضروری در دنیای امروز ما می‌باشد. اما در گذشته، این کار طاقت فرسا و مشکل بوده است. امروزه با روی کار آمدن ماشین‌های لباسشویی پیشرفته، شستن لباس‌ها به کاری راحت تبدیل شده است. همانطور که می‌دانید تمامی لوازم برقی دارای قطعه‌ای به نام برد الکترونیکی هستند. ماشین لباسشویی هم از این قاعده مستثنی نیست. برد الکترونیکی در ماشین لباسشویی مثل بقیه لوازم برقی اگر دچار خرابی و ایراد گردد، عملکرد ماشین لباسشویی را مختل خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم درباره برد ماشین لباسشویی و وظایف آن و نشانه‌ها و دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی به طور اختصار سخن به میان آوریم.

برد ماشین لباسشویی چیست؟

برد ماشین لباسشویی قطعه‌ای است که همانند مغز در بدن انسان عمل می‌کند. همانطور که مغز انسان‌ها تمام اعمال و رفتار آدم‌ها را کنترل می‌کند. برد ماشین هم اعمال دیگر دستگاه‌ها را مورد نظارت و کنترل خود دارد. همانقدری که وجود مغز در بدن انسان مورد اهمیت است، وجود این قطعه برای دستگاه مهم می‌باشد. هرچه لباسشویی پیشرفته‌تر باشد از بردهای به روز و  تخصصی‌تری  در آن استفاده می‌شود.

وظیفه برد الکترونیکی در ماشین

برای اگاهی از علل خرابی برد ماشین لباسشویی باید در مورد وظایف آن بدانیم. برد در ماشین لباسشویی وظیفه کنترل و هدایت فرمان و دستور‌هایی که از سوی دکمه استارت برای شروع کار به سمت آن روانه می‌شود، را به عهده دارد. شستشوی مشخص شده، از سوی شما به برد فرستاده می‌شود. با توجه به برنامه مورد نظر، برد تصمیم می‌گیرد که تا کی شستشو ادامه پیدا کند و چه زمانی دستگاه خاموش شود. پس با این اوصاف می‌بینید که این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر مشکلی برای آن پیش بیاید عملکرد دستگاه مختل شده و حتی ممکن است اصلا روشن  نشود.

دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی

دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی

دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی

بردها از تعداد بسیار زیادی فیوز و خازن تشکیل شده‌اند. خرابی هر کدام از آنها سلامت برد را به خطر خواهد انداخت. در ادامه به تعدادی از دلایل خرابی آن اشاره می‌کنیم.

  • اگر برق ماشین لباسشویی دچار نوسان شود، باعث اتصالی در خازن‌ها و سوختن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی خواهد شد.
  • قسمت‌های برقی و الکتریکی باید از هر گونه تماس با آب دور باشند. اگر این قطعات نتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند و آب وارد لباسشویی شود، سیم پیچ‌های داخلی آن اتصالی پیدا می‌کند و به برد آسیب می‌رساند. در نتیجه با ورود آب به داخل دستگاه باعث سوختن برد لباسشویی می‌گردد. در این صورت  دیگر برد قابل تعمیر نیست.
  • در بیشتر مواقع فقط خازن یا فیوزها خراب می‌شوند، در این صورت برد به راحتی قابل تعمیر است و اصلا جای نگرانی ندارد. اما در صورتی که برد بسوزد فقط باید جایگزین گردد.

همان‌طور که می‌بینید خراب شدن برد لباسشویی دلایل مختلفی دارد که تشخیص آنها از عهده افراد عادی خارج است. بنابراین برای تشخیص علت خرابی و تعمیر ماشین لباسشویی باید با نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی بوش در اصفهان مراجعه کنید وی ا با نمایندگی برند دستگاه خود تماس بگیرید.

نشانه‌های خرابی برد ماشین لباسشویی

همانطور که در بالا اشاره کردیم این قطعه به قدری مهم است، که با ایجاد کوچکترین ایراد در آن عملکرد دستگاه مختل می‌شود. در این بخش قصد داریم علایمی که نشان دهنده خرابی برد است را به شما معرفی کنیم.

  • برنامه شستشوی تعیین شده اشتباه اجرا می‌شود: این عنوان بدین منظور است که شما برای شستشوی لباس‌هایتان برنامه‌ای را مشخص کرده‌اید، اما ماشین آن برنامه را اجرا نکرده بلکه برنامه‌ی دیگر را اجرا و آغاز می‌کند. وظیفه‌ی اصلی برد هم کنترل برنامه شستشوی ماشین لباسشویی است که خرابی آن باعث مشکل در اجرای برنامه می‌شود.
  • از دیگر نشانه‌های خرابی برد لباسشویی، خراب شدن پنل دستگاه و کار نکردن آن است.
  • هرگاه دستگاه در حین شستشوی لباس‌ها ناگهان خاموش شود، نشانه‌ای از خرابی برد به حساب می‌آید.
  • هرگاه پنل خاموش شود نشانه خرابی برد است.
تعمیر برد الکتریکی

تعمیر برد الکتریکی

مراحل تعمیر برد الکترونیکی

پس از اینکه علل خرابی برد ماشین لباسشویی را مشخص شد، لازم است که برای تعمیر آن اقدام شود. اگر برد ماشین، قابل تعمیر بود و نیازی به تعویض نداشت، باید مراحلی را طی کرد تا بتوانید به هدف خود نایل آیید. در این قسمت به ذکر چند مرحله می‌پردازم.

  • برای تعمیر برد اول برق دستگاه را قطع کنید. یعنی دوشاخه ماشین لباسشویی را از پریز بکشید تا با خیالی راحت و بدون صدمه به جان خودتان و دستگاه به تعمیرات بپردازید.
  • در مرحله دوم حتماً برای تعمیر برد، کنترل پنل را خارج کرده و اگر آلودگی و کثیفی مشاهده کردید با اسپری تمییز کننده آن را تمیز نمایید.
  • در مرحله سوم و مرحله آخر برای تعمیر برد، حتماً به خازن‌ها دقت ویژه‌ای داشته باشید. زیرا خازن‌های الکترولیکی باید به طور کامل صاف باشند. هرگاه خازن‌ها تاخوردگی داشتند یا شکسته شده‌اند یا از برد خارج شده‌اند باید اول علت را برطرف کرد. ممکن است به دلیل گذشت زمان و کارایی و وجود حرارت، مهر و موم‌های خازن‌ها آب شده یا شکسته شده یا از جای در آمده باشند. اگر الکترولیت‌ها از برد خارج شده باشند، باعث خرابی و آسیب برد می‌شوند. در آخر هم در صورت خرابی در قسمت خازن‌ها خازن جدید روی برد نصب می‌گردد و برد می‌تواند به فعالیت خود در مجموعه قطعات ماشین لباسشویی ادامه دهد.

البته بدون شک، انجام مراحلی که ذکر شد، کاری تخصصی است و باید توسط بهترین تعمیرکار لباسشویی در اصفهان صورت گیرد. برای این منظور می‌توانید با پارسان سرویس به عنوان نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش بوش در اصفهان و یا با نمایندگی برند مورد نظر خود در شهرتان برای انجام تعمیرات انواع ماشین لباسشویی تماس بگیرید.

تعمیر فوری ماشین لباسشویی در اصفهان

پارسان سرویس مجموعه‌ای است که بهترین و باتجربه‌ترین تکنیسین‌های بازار را دور هم جمع کرده است. این مجموعه در تمام ایام سال در خدمت شما سروران می‌باشد. شما می‌توانید در صورت خرابی برد ماشین لباسشویی خود و یا سایر قطعات ماشین لباسشویی، به صورت تلفنی و آنلاین با تعمیرکاران پارسان سرویس در ارتباط باشید و از مشورت و راهنمایی آنها بهره ببرید. این تکنسین‌ها در کار خود بسیار ماهر بوده و تمام خدمات و تعمیرات خود را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ارایه می‌دهند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست