نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی ، علل آن و راه‌حل‌هایی برای برطرف کردن آن

تصور کنید آخر هفته‌ای که قرار بود تمام کارهای عقب افتاده‌تان را انجام بدهید، رسیده و قصد دارید شستشوی لباس‌ها را شروع کنید. لباس‌ها را در ماشین لباسشویی قرار می‌دهید و درب آن را می‌بندید و دستگاه را روشن می‌کنید. اما ناگهان می‌بینید ماشین روشن است اما هیچ اتفاق و حرکتی در آن رخ نمی‌دهد. بله گویا ماشین لباسشویی در قسمت دیگ آن دچار مشکل شده است. اما آیا علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی را می‌دانید؟

نچرخیدن دیگ یکی از مشکلات رایج در تمام برندهای ماشین لباسشویی است که می‌تواند دلایل مختلف و متعدد داشته باشد. در این مقاله با بررسی عوامل نچرخیدن دیگ سعی بر آن داریم که شما بتوانید در کوتاه‌ترین زمان دستگاه خود را به حالت اولیه برگردانید.

دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی و راه‌حل‌های آنها

ریست کامل دستگاه

پیش از اینکه به هر اقدامی در این زمینه دست بزنید بهتر است یک بار دستگاه خود را به‌طور کامل ریست کنید. گاهی، برد الکترونیکی ماشین لباسشویی کدهای اشتباه را به موتور می‌فرستد. مانند خطای سنسورهای ماشین، متعادل نبودن بار ماشین لباسشویی و یا مشکل در برد الکترونیکی. با مشاهده چنین ارورهایی یا در مواقعی که دیگ نمی‌چرخد، بهتر است اول دستگاه را ریست کنید. برای انجام ریست اول دوشاخه ماشین لباسشویی را با دقت از پریز برق بکشید. چند دقیقه صبر کنید بعد از گذشت چند دقیقه مجدد دوشاخه برق را به برق بزنید. سپس در عرض ۱۲ ثانیه درب را باز و بسته کنید تا سیگنال ریست به همه قسمت‌های دستگاه فرستاده شود.

این راه ‌حلی است که اکثر تعمیرکاران مورد استفاده قرار می‌دهند و تقریباً در ۵۰ درصد لباسشویی‌ها جواب می‌دهد. وقتی ریست، کامل شد ماشین لباسشویی را بدون لباس و با یک برنامه کوتاه مدت به کار بیاندازید. اگر ماشین لباسشویی درست کار کرد، پس با ریست شدن مشکل برطرف گردیده است. اما اگر نه که باید به بقیه دلایل و عیب‌ها بپردازیم.

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

علل نچرخیدن لباسشویی

ریختن لباس بیش از حد

وقتی حجم لباس بیش از حد ظرفیت دستگاه باشد و دستگاه بیش از حد سنگین باشد مانند زمانی‌که یک پتوی بزرگ یا یک تیکه پارچه را در ماشین قرار می‌دهید، دستگاه خطر را تشخیص می دهد و دیگ متوقف می‌شود. اگر دیگ متوقف نشد و به صورت نامتعادل حرکت کرد به دستگاه فشار وارد می‌آورد و باعث شکستن کامل دیگ می‌گردد. علاوه بر اینکه دیگ نمی‌چرخد، نامتوازن بودن بار ماشین نیز موجب عدم تعادل بار دستگاه می‌گردد و باعث ایجاد سر و صدای زیاد می‌شود.

برای رفع این مشکل، مقدار ظرفیت هر ماشین لباسشویی بر حسب کیلوگرم بر روی آن نوشته شده است البته این مقدار به صورت لباس خشک در نظر گرفته شده است. برای نمونه در یک دیگ لباسشویی با ظرفیت ۷ کیلوگرم برای شست‌وشو حدود ۷ کیلوگرم لباس خشک باید در آن قرار دهید. البته بهتر است، همیشه مقداری کمتر از آنچه که روی دستگاه نوشته شده لباس در آن بگذارید. زیرا ظرفیت اسمی آن ۷ کیلوگرم است. در این حالت اگر دستگاه متوقف شد بهتر است تعدادی از لباس‌ها را از ماشین خارج کنید تا بار آن سبک گردد.

قفل‌های درب

یکی دیگر از دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی مربوط به سیستم قفل درب هاست. اگر درب لباسشویی باز باشد کلید درب، از چرخش دستگاه جلوگیری به عمل می‌آورد. اگر قفل خراب باشد هریک از اجزای مجموعه قفل درب با مشکل مواجه خواهند شد. در بسیاری از ماشین‌های لباسشویی مخصوصاً ماشین‌های مدل جدید تا هنگامی که درب‌های ماشین کامل بسته نشده باشد، دستگاه به درستی نمی‌چرخد. زیرا سوئیچ‌های در، دستور بسته شدن در را نمی‌دهد.

وجود مشکل در موتور

در ماشین‌های لباسشویی، موتور، یک محرک اصلی در چرخیدن دیگ به حساب می‌آید. به همین دلیل موتور یکی از مهمترین اجزا لباسشویی است که وجود مشکل در آن می‌تواند یکی از مهم‌ترین علت‌های نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی باشد. موتور ماشین لباسشویی به وسیله کلاج، چرخش را ایجاد می‌کند. موتور به کمک چرخ دنده با میله‌های متصل به آن به حرکت در می‌آید. در این مواقع باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید.

  • سیستم‌های کلاج به افزایش تدریجی سرعت دیگ کمک خواهد کرد، که این سیستم کلاچ‌ها ساییده و خراب شده‌اند. در این حالت لباسشویی دیگر نمی‌چرخد. معمولا کلاج‌ها قابل تعمیر نیستند و باید فقط آنها را تعویض کنید. برای انجام این کار باید از یک نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی کمک بگیرید.
  • ممکن است اسپیلن که همزن را به محور محرک وصل می‌کند، از بین رفته یا فرسوده شده باشد و باید تعویض شود.
  • در بعضی از ماشین لباسشویی‌ها از یک موتور معکوس استفاده می‌شود. مثلاً ماشین در یک جهت به خوبی می‌چرخد اما در جهت مخالف به راحتی نمی‌چرخد. در این حالت لباسشویی نیاز به تعویض موتور دارد.
  • کوپلر یا اتصال دهنده قطعه‌ای در ماشین لباسشویی است، که برای اتصال موتور به انتقال دهنده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه به مرور زمان پوسیده می‌گردد و نیاز به تعویض دارند.

در این زمینه بهتر است از نشانه‌های خراب شدن موتور ماشین لباسشویی آگاهی داشته باشید. در همه موارد فوق معمولا افراد غیر حرفه‌ای قادر به حل کردن مشکل موتور ماشین لباسشویی نیستند وب اید حتما از یک نمایندگی تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی بوش و سایر برندها کمک گرفت.

تعمیر ماشین لباسشویی

تعمیر ماشین لباسشویی

مشکل تسمه‌ها

ماشین‌های لباسشویی، دارای تعداد زیادی تسمه هستند که وقتی شل شوند و آسیب ببینند و یا پاره بشوند باعث می‌گردد دیگ نچرخد. اگر متوجه این ایراد شدید باید حتماً تسمه را تعویض کنید و تسمه دیگری جایگزین آن نمائید. به این نکته دقت داشته باشید که حتما علت اصلی از تسمه باشد. اگر پولی گیر کرده باشد باعث می‌شود، تسمه پاره شود. حتماً زمانی که تسمه را تعویض می‌کنید باید قرقره را هم درست کنید. زیرا اگر قرقره درست نشود، در آینده‌ای نه چندان دور باز هم با این مشکل برخواهید خورد. همچنین امکان دارد مشکل چرخ تسمه باشد، باید آن را هم مورد بررسی قرار دهید.

در صورتی که با هر یک از این مشکلات در قطعات مختلف ماشین لباسشویی روبرو شدید باید حتما با متخصصان تعمیرات تخصصی لباسشویی در اصفهان و سایر شهرها تماس بگیرید. زیرا تعویض و یا تعمیر این قطعات معمولا به تجره بالا نیاز دارد.

تماس فوری: 09134220144

خلل در بلبرینگ

یکی دیگر از مواردی که باعث نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌شود و در همه برندها اتفاق می‌افتد، معیوب و خراب شدن بلبرینگ دیگ لباسشویی است. بلبرینگ دیگ، موتور درایو را به سبدهای شستشو متصل می‌کند. اگر بلبرینگ‌ها مشکل پیدا کنند، سابیده یا فرسوده می‌شوند که در چرخش ماشین لباسشویی خلل ایجاد می‌کند.

خلل در تنظیمات و سوئیچ‌ها

سوئیچ‌های درب، نزدیک قاب درب لباسشویی هستند و داخل کابین تعبیه می‌گردند و به عنوان یک محافظ عمل می کنند. به این صورت که برای جلوگیری از ورود دست به داخل دیگ در هنگام چرخش تعبیه شد‌اند. اگر سوئیچ خراب شود به احتمال زیاد باید تعویض گردد. همچنین بهتر است تنظیمات دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. تا مطمئن شوید که سوئیچ خراب است. همچنین بهتر است، تنظیمات را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که سوئیچ انتخاب‌گر سرعت به درستی تنظیم شده است.

مشکل پمپ تخلیه

ممکن است، جسمی در پمپ تخلیه ماشین لباسشویی گیر افتاده باشد، اگر چنین مشکلی پیش بیاید ماشین ‌لباسشویی صدای وزوز می‌دهد. در این صورت به دلیل تخلیه نشدن آب لباسشویی دستگاه توانایی گذر از این مرحله را نخواهد داشت و اجازه نمی‌دهد که دیگ بچرخد. پس اول باید پمپ تخلیه را بررسی کنید.

هزینه تعمیر نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

هزینه تعمیر نچرخیدن لباسشویی همانند تعمیر سایر لوازم برقی وابسته به مشکلی است که در آن به وجود آمده است. به عنوان نمونه هزینه تعویض تسمه با هزینه تعمیر موتور بسیار متفاوت است. قبل از تشخیص این مقدار هزینه باید علت نچرخیدن ماشین مشخص شود.

تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی در اصفهان

در این مقاله به صورت کلی علت‌های نچرخیدن ماشین لباسشویی و راه‌حل‌های رفع آن را برای شما توضیح دادیم. در صورتی که نتوانستید علت نچرخیدن دیگ لباسشویی و علت آبگیری نکردن ماشین را پیدا کنید، باید حتما با متخصصان در این زمینه تماس بگیریرد.

در اصفهان ما به شما شرکت پارسان سرویس را برای تعمیر ماشین لباسشویی تان پیشنهاد می‌کنیم. برای این منظور، تنها کافی است به صورت آنلاین و یا تماس تلفنی سفارش‌تان را ثبت کنید تا پارسان سرویس در کمترین زمان در محل شما حاضر گردد و مشکلتان را برطرف کند. این شرکت که نمایندگی بوش در اصفهان است کلیه تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی بوش و سایر برندها را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت ارایه می‌کند. بعلاوه، برای تعویض قطعات، از بهترین قطعات یدکی موجود در بازار استفاده می‌نماید.

تماس فوری: 09134220144

فهرست