آشنایی با مهمترین قطعات تلویزیون‌های ال ای دی

تلویزیون‌های ال ای دی در سال‌های اخیر در بازار خرید و فروش، سهم بالایی را به خود اختصاص دادند. تلویزیون‌های ال ای دی در واقع همان تلویزیون‌های ال سی دی هستند با این تفاوت که تکنولوژی‌های به کار رفته در آن بسیار پیشرفت کرده است. مهمترین قطعات تلویزیون‌ ال ای دی همان ال ای دی‌ها هستند که نور مورد نیاز برای روشنایی صفحه نمایش توسط لامپ‌های ال ای دی تولید میگردند. بسیاری از افراد این تلویزیون‌ها را با نام ال سی دی می‌شناسند.

قطعات تلویزیون‌ ال ای دی

تکنولوژی به کار رفته در تلویزیون‌های ال ای دی به گونه‌ای است که آرایش لامپ‌های آن ممکن است در اطراف یا پشت پنل قرار داشته باشند. بعد از روشن شدن این لامپ‌ها، نور به صفحه می‌تابد و تصویر به نمایش در می‌آید. لامپ های ال ای دی به کار رفته شده به حدی کوچک هستند که فضای بسیار کمی را در پشت پنل تلویزیون اشغال کرده‌اند. در نتیجه تلویزیون‌های ال ای دی بسیار نازک می‌باشند. اکنون می‌خواهیم با مهمترین قطعات این تلویزیون آشنا شویم. 

بردمین یکی از مهمترین قطعات تلویزیون‌ ال ای دی

یکی دیگر از قسمت‌های مهم و ساختاری در کنترل دستگاه تلویزیون، برد مین‌ها می‌باشند.  اصولاً آیسی mcu  در داخل این برد قرار می‌گیرد که کار اصلی پردازش دستگاه را به عهده دارد‌. این آیسی‌ها ارتباط بسیار مستقیم و غیر مستقیم با آیسی‌های مختلف دارند. از جمله آیسی‌هایی که برد مین با آن‌ها در ارتباط می‌باشد آیسی GPU یا آیسی رنگ می‌باشد.

قطعات تلویزیون ال ای دیآیسی HDMI

این مدل آی سی قاعدتاً برای ارتباط گرفتن با دستگاه‌های جانبی که به تلویزیون وصل یا ارتباط داده می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. آی سی اچ دی ام آی  ارتباط بسیار مستقیمی با آیسی mcu دارد. به صورتی که اگر این آیسی خراب شود، درصدا یا  تصویر  مشکلات متعددی خواهیم داشت. راه‌های متعدد برای افزایش طول عمر تلویزیون وجود دارد که دانستن آن خالی از لطف نیست. 

آیسی صدا (AUX)

این آیسی که یک مبدل آنالوگ دیجیتال به حساب می‌آید، در صورت خرابی هیچگونه صدایی برای خروجی یا مصرف‌کننده ندارد.

‏ آی سی تیونر

این آی سی از مجموعه‌ای خازن و سلف و ترانزیستور و ادوات دیگری به وجود آمده و تشکیل شده است و از جمله قطعات تلویزیون‌ ال ای دی است. این قطعات در یک پک تعبیه گردیده‌اند. این پک ۳،۳ ولت و پنج ولت و ۱۲ ولت را می‌تواند تغذیه کند. با خراب شدن این پک صدا و تصویر دیگری نخواهیم داشت.

آیسی آمپلی فایر

این آی سی ارتباط مستقیمی با mcu و بلندگوهای دستگاه دارد به گونه ای که کار تقویت صدا را به خوبی به عهده گرفته و از پس آن برمی‌آید. بنابراین این آی سی یک مبدل دیجیتال به آنالوگ  در انتهای مسیر می‌باشد.

آی سی فلش

کلیه اطلاعات تلویزیون و عملیات کنترلی انجام شده توسط آن در داخل این آیسی قرار می‌گیرند. کلیه اطلاعات توسط برنامه نویس در داخل این آیسی لود می‌گردد. حال اگر بخواهیم که اطلاعات درون این آیسی را ویرایش یا کنترل کنیم باید حتماً به وسیله این آیسی و به خصوص نرم‌افزارهای مختلف مانند TNM این پردازش اطلاعات را انجام دهیم. به عبارتی دیگر عملیات روشن شدن و روشن سازی تلویزیون توسط این آیسی انجام می‌شود.

کنترلر

کنترلر از قطعات تلویزیون‌ ال ای دی است که وظیفه دارد تمام اطلاعاتی را که دریافت کرده است، مستقیما به چیپ ست بفرستد. همه ورودی‌های اصلی تلویزیون، ورودی تصویر آنالوگ و ورودی‌های hdmi تلویزیون بر روی آن قرار دارند.

چیپ ست اصلی

در تلویزیون‌های ال ای دی برای خنک نگه داشتن دستگاه به قطع‌ ای همانند چیپ ست اصلی قطعاً نیاز می‌باشد. چیپ ست یک خنک کننده‌ی آلومینیومی و یک قطعه سیلیکونی برای انتقال گرما است. در بسیاری از تلویزیون‌های  ال ای دی این چیپ یک پردازشگر تصویر دو هسته‌ای به حساب می‌آید.

ماژول حافظه

این ماژول معمولاً روی برد اصلی در اطراف چیپ ست اصلی نصب می‌گردد و در واقع نوعی فضای ذخیره سازی اطلاعات است.

صفحه نمایشگر یا پنل

یکی دیگر از اصلی‌ترین قطعات تلویزیون صفحه نمایش آن می‌باشد. در واقع قسمتی که تصاویر بر روی آن نشان داده می‌شوند. نمایشگرهای ال ای دی که در دیودهای ساطع کننده نور به کار برده شده‌اند، حتی در ساخت فلش دوربین هم کاربرد دارند. این نمایشگرها از نظر مصرف انرژی بسیار کم مصرف بوده و حتی عمری متوسط حدود ۱۰۰ هزار ساعت دارند. عوامل بسیار زیادی ممکن است که عملکرد پنل تلویزیون ال ای دی را مختل کند. از جمله این عوامل می‌توان به گرد و غبار، نفوذ مایعات درون آن استفاده از مواد تمیزکننده اشاره کرد.

بک لایت

از دیگر قطعات مهم تلویزیون می‌توان به بک لایت اشاره کرد. این قطعه یکی از تامین کننده‌های منبع نور در تلویزیون‌ها است. در واقع وظیفه‌ی اصلی آن نمایش دادن تصاویر بر روی نمایشگر است.

پورت USB

این پورت برای اتصال کردن دستگاه‌های جانبی همانند فلش مموری و دیگر حافظه‌های جانبی در قطعات تلویزیون‌ ال ای دی به کار برده می‌شود.

آمپلی فایر بلندگو

اصولا در بسیاری از ال ای دی‌ها یک  تقویت کننده صدا روی برد اصلی تلویزیون قرار دارد، تا بتواند صدای خروجی برد را برای بلندگوها تقویت کند.

تعمیر تلویزیون ال ای دی در اصفهان

تعمیرات لوازم خانگی در محل را از کارشناسان پارسان سرویس بخواهید. اصولا با توجه به ابعاد بزرگ تلویزیون ما پس از اشکال‌یابی تلفنی نیروی تعمیر کار به محل شما اعزام می‌کنیم. تمامی قطعات ما اورجینال و دارای ضمانت نامه می‌باشد.

تماس فوری: 09134220144

فهرست