برای اکثر مردم این موضوع اتفاق افتاده است که ماشین لباسشویی هنگام کار کردن به خصوص در مراحل آخر کار که به قدرت بیشتری برای خشک کردن لباس ها نیاز است دچار لرزش می‌گردد. شاید لرزش و حرکت ماشین لباسشویی به اطراف در هنگام کار کردن برای شما نگران کننده باشد. اما در بیشتر مواقع لرزش‌ها به دلیل عدم استفاده درست از دستگاه و حتی به خاطر نقص فنی در خود ماشین لباسشویی است. در این مقاله قصد داریم درباره علل لرزش ماشین لباسشویی صحبت کنیم.

دلایل لرزش ماشین لباسشویی

تراز نبودن ماشین لباسشویی

یکی از علت‌های لرزش و حرکت شدید لباسشویی، تراز نبودن خود دستگاه می‌باشد. اصولا در همه برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی لرزش و تکان وجود دارد. اما اگر ماشین لباسشویی تراز نباشد، این لرزش و تکان‌ها بیشتر می‌شوند.

درست است که تراز نبودن یکی از رایج‌ترین دلایل لرزش ماشین لباسشویی است. اما خوشبختانه برطرف کردن آن اصلاً کار سختی نیست. اگر قصد دارید خودتان برای تراز کردن آن اقدام نمایید، می‌توانید با استفاده از ابزار ترازهای مهندسی این کار را انجام دهید. اما اگر ابزار تراز در اختیارتان نبود، ماشین لباسشویی را روی یک تکه تخته سه لا قرار دهید.
نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که اگر ماشین لباسشویی را به تازگی خریداری کرده اید، بهتر است هنگام نصب حتما پیچ‌های ترنسلیت ماشین را از پشت آن باز کنید. باز نکردن پیچ و بست‌هایی که برای جلوگیری از حرکت نکردن لگن لباسشویی است، باعث لرزش شدید ماشین می‌گردند.

تنظیم نبودن ظرفیت لباس‌ها

اگر بار ماشین لباسشویی نامتعادل باشد، باید درب لباسشویی را باز کرده و لباس‌ها را به صورت متعادل و یکنواخت قرار دهید. حتی شاید چند بار مجبور شوید تا بار لباسشویی خود را تنظیم کنید. اگر بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی در آن لباس قرار دهید، وزن زیاد، باعث بر هم خوردن تعادل ماشین می‌گردد.
پس به عنوان یک قاعده کلی همیشه در نظر داشته باشید که باید کمتر از ظرفیت ماشین لباسشویی در آن لباس قرار دهید، تا لباس‌ها بتوانند آزادانه حرکت کنند. اما به این نکته هم توجه کنیدکه میزان و ملاک ظرفیت ماشین لباسشویی، لباس‌های خشک (لباسی که هنوز خیس نشده باشد) است. ظرفیت هر ماشین لباسشویی بر حسب کیلوگرم بر روی آن نصب شده در غیر این صورت برای اطلاع و آگاهی می‌توانید به دفترچه راهنمای لباسشویی مراجعه کنید.

تنظیم نبودن پایه‌های ماشین لباسشویی

تنظیم نبودن پایه‌ها از دیگر دلایل لرزش ماشین لباسشویی است. تنظیم پایه‌های ماشین لباسشویی کار آسانی است و برای همه برندهای لباسشویی فرآیندی مشابه دارد. ماشین‌های لباسشویی طوری طراحی و ساخته شده‌اند که می‌توانند به راحتی با سطح زمین تنظیم گردند. دو پایه جلویی ماشین دارای مکانیزم ترازبندی به همراه یک قفل می‌باشد. تا بعد از تنظیم بتواند مانع حرکت پایه‌ها گردد. دو پایه عقبی مانند پایه‌های جلویی تنظیم می‌شوند. البته به این نکته دقت داشته باشید در بعضی مواقع ممکن است یکی یا چندتا از پایه‌ها آسیب ببینند یا شکسته شوند که در این صورت بهتر است پایه‌های جدید و مناسبی را تهیه کرده و آنها را تعویض نمایید. همچنین از پدهای ضد لرزش زیر دستگاه استفاده کنید.

دلایل لرزش ماشین لباسشویی

دلایل لرزش ماشین لباسشویی

خراب شدن کمک فنرها

همه ماشین‌های لباسشویی برای کاهش حرکت دیگ لباسشویی هنگام چرخش دارای کمک فنرهایی هستند. هرگاه این کمک فنرها ضعیف شده یا آسیب ببیند بارهای نامتعادل ماشین باعث می‌شوند که ماشین لباسشویی به حرکت در بیایند و یا  اینکه دچار لرزش گردند. در اغلب موارد این مشکل باعث می‌شود در طول فرآیند شستشو صدای بلند و مهیبی ایجاد شود. اگر این مشکلات کوچک برطرف نشوند منجر به آسیب رسیدن به سایر اجزای لباسشویی می گردد. در چنین مواقعی بهتر است برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر به دستگاه خود با نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی بوش و سایر برندها تماس بگیرید تا کمک فنرها از نظر شکستگی و نشتی و یا ضعیف شدن قدرت عمل بررسی گردند.

خراب شدن فنرهای دیگ

فنرهای دیگ در ماشین لباسشویی برای معلق نگه داشتن دیگ درون اتاقک لباسشویی و یا ثابت نگه داشتن دیگ به پایه ماشین لباسشویی استفاده می‌گردند. این فنرها حتی هنگامی که ماشین می‌چرخد لرزش‌ها و ارتعاشات سبد شستشو را به خود جذب می‌کنند. حال گاهی اوقات ممکن است این فنرها آسیب دیده و کش بیایند یا حتی به راحتی از هم جدا شوند. این عوامل باعث سر و صدای زیاد و لرزش ماشین لباسشویی می‌گردد.

خرابی تسمه کاهش حرکت دیگ

برخی از ماشین‌های لباسشویی درب از بالا، از تسمه کاهش حرکت دیگ برای زیرسازی دیگ در زمان چرخش استفاده می‌کنند. ۴ تسمه در بالای دیگ و هر گوشه اتاقک لباسشویی متصل گردیده است. این تسمه‌ها لاستیکی می‌باشند، که ممکن است در همان استفاده عادی از دستگاه از بین بروند. هرگاه تسمه آسیب ببیند یا اینکه کش پیدا کند در طول فرایند چرخش، با اتاقک‌ها تماس پیدا کرده و باعث به وجود آمدن لرزش‌ها یا حرکت و صدای ضربه می‌شوند.
حال اگر به صورت مدام بیش از ظرفیت لباسشویی در آن لباس بریزید فشار زیادی به تسمه‌ها وارد می‌آید و حتی منجر به خراب شدن آن می‌گردد. در نهایت این تسمه‌ها باید جایگزین شوند. البته پیشنهاد می‌کنیم که در صورت بروز چنین مشکلی هر چهار تسمه جایگزین شوند.

دیگر دلایل لرزش ماشین لباسشویی

چند مورد دیگر که باعث لرزش بیش از حد ماشین لباسشویی می‌گردند را به طور اختصار بیان می‌کنیم:

  • معیوب شدن بلبرینگ دیگ
  • خرابی فلکه آب‌کش یا همان فولی: فلکه آب کش قطعه‌ای است که تسمه از یک طرف روی آن سوار است و از طرف دیگر به قسمت گرداننده موتور وصل است تا آبکش را به چرخش در آورند خرابی این قطعه هم قطعاً باعث ایجاد لرزش می‌گردد.
  • مشکل در وزنه‌های بالانس: وزنه‌ها به قسمت بیرونی دیگ دستگاه برای ایجاد توازن قرار داده شده‌اند. اگر این وزنه‌ها به هر دلیلی جدا گردند حتی به مقدار کم باعث ایجاد لرزش ماشین لباسشویی می‌شوند.

نصب و تعمیرات ماشین لباسشویی در اصفهان

اکنون که با دلایل مختلف لرزش ماشین لباسشویی آشنا شدید حتما متوجه شده‌اید که این دستگاه دارای قطعات حساس زیادی است و کوچکترین نشانه هشدار دهنده در آن باید مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرد. برای این منظور نیز بهتر است از بهترین تعمیرکار لباسشویی بوش در اصفهان و سایر شهرها کمک بگیرید تا تمام قطعات دستگاه به طور کامل بررسی شده و در صورت وجود مشکل، برای برطرف کردن آنها اقدام شود.
در اصفهان ما شرکت پارسان سرویس را پیشنهاد می‌کنیم. این شرکت به عنوان نمایندگی کاراگستر در اصفهان، تمام خدمات مربوط به نصب، راه‌اندازی و تعمیر انواع ماشین لباسشویی بوش و سایر برندها را ارایه می‌دهد. تکنسین‌های این شرکت با سابقه‌ای طولانی در تعمیر انواع ماشین لباسشویی، خدمات خود را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت و با بکارگیری قطعات یدکی اصلی و اورجینال انجام می‌دهند.

تماس فوری: 09134220144

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست