خطاهای ماشین لباسشویی بوش

خطاهای ماشین لباسشویی بوش

در این نوشتار قصد داریم تا شما را با انواع خطاهای ماشین لباسشویی بوش و علت آنها آشنا کنیم. شاید اگر به سالیان خیلی قبل برگردیم حتی اختراع دستگاهی که بتوان حجم زیادی از لباس‌ها در آن ریخت و به صورت خودکار آنها را شست، آرزویی برای بشر بوده است. اما با گذشت زمان و افزایش دانش و علم بشری بالاخره این دستگاه بسیار جالب و دوست داشتنی پا به زندگی ما انسان‌ها نهاد.
اگر بخواهیم به محبوب‌ترین برند این وسیله کاربردی اشاره کنیم، ماشین لباسشویی بوش را می‌توانیم نام ببریم.  تولید این ماشین لباسشویی از یک کارگاه خانگی شروع شد. در سال ۱۸۸۶ رابرت بوش ساخت اولین لوازم خانگی بوش را در شهر اشتوتگارت آلمان افتتاح کرد.

ویژگی‌های بارز ماشین لباسشویی بوش

از جمله محصولات پرطرفدار در برند بوش، ماشین لباسشویی آن است. این برند توانسته است با قدمتی چندین ساله، هر سال محصولاتی با کیفیت بسیار بالایی ارائه دهد. در این بازار رقابتی، محصولات بوش جای خوبی را به خود اختصاص داده اند. در اینجا به چند مورد از ویژگی‌های بارز این دستگاه اشاره می‌کنیم. ماشین لباسشویی بوش:

  • دارای برنامه کنترل زمان شستشو است.
  • ۶۵ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند.
  • موتور بی‌صدا و قدرتمندی دارد.
  • برنامه و سیستم ضد چروک دارد.
  • بدنه ضد لرزش دارد.

خطاهای ماشین لباسشویی بوش

با وجود اینکه لباسشویی بوش بسیار مطمعن و مقاوم است و به ندرت دچار مشکل می شود، هرازگاهی نیز به علت تحت فشار قرار گرفتن و یا استفاده نامناسب، افت عملکرد پیدا می‌کند. هر مشکل و ایرادی که در این دستگاه رخ دهد، با یک کد خطا نمایش داده می‌شود. در ادامه سعی بر آن داریم تا با همه خطاهای این ماشین آشنا شویم. در نظر داشته باشید پارسان سرویس به عنوان نمایندگی رسمی بوش به برطرف کردن ارورهای ماشین لباسشویی بوش در اصفهان می پردازد.

ارورF01

هرگاه دستگاه ماشین لباسشویی شما شروع به کار کند اما آبی وارد دستگاه نشود، این خطا نمایان می‌گردد.  در این مورد حتما باید فیلتر و لوله ورودی آب بررسی شود.

کد خطای F02 یا E20

دستگاه وقتی می‌خواهد آب را وارد دیگ کند،  باید حتما آن را به دمای مطلوبی برساند و نمی‌تواند آب را با همان دمای شیر وارد کند. اما وقتی هیتر یا المنت دستگاه که وظیفه گرم کردن آب را به عهده دارند، نتوانند آب را گرم کنند دستگاه این کد خطا را نشان می دهد. این ارور یکی از رایج‎‌ترین ارورهای ماشین لباسشویی بوش است.

ارورF03  یا F018

این خطاها زمانی توسط نمایشگر دستگاه نشان داده می‌شود که در مرحله آبکشی لباس‌ها، دچار مشکل شده باشد. علت اصلی این کد خطای ماشین لباسشویی بوش، به فشار آب برمی‌گردد.  اگر هنگام خشک کردن یا انتخاب دور تخلیه صدای پمپ را برای تخلیه متوجه نشدید، پس به احتمال زیاد مشکل سنسور پمپ تخلیه باشد. در چنین مواقعی لازم است که به مراکز تعمیرات تخصصی بوش در اصفهان یا شهر محل سکونت خود مراجعه کرده و درخواست کمک کنید.

خطای F04 و F05 و F57

در هر سه مورد، عملکرد موتور دچار مشکل شده است، که در وهله اول باید حتما دستگاه را خاموش کنید. علت اساسی این ارورهای لباسشویی بوش این است که عملکرد موتور یا در واقع همان راه‌انداز برد دستگاه، دچار مشکل شده است. این یک خطای جدی است و لازم است که حتما با  مراکز نمایندگی بوش در اصفهان تماس بگیرید.

ارور F06

این ارور نشان دهنده اتصالی موقت و کوتاه در مدار NTC است.  NTC یک سنسور دما به حساب می‌آید.

کد خطای ‌F07

این خطا بیان می‌کند که مدار NTC یا همان سنسور دما مشکل دارد.

خطای F08 یا E16

این ارور یکی از خطاهای رایج ماشین لباسشویی بوش است. وقتی شما دکمه استارت ماشین را می‌زنید اما درب ماشین لباسشویی به خوبی بسته نمی‌شود و باز می‌ماند، این خطا رویت می‌شود.  این هشدار در واقع برای باز بودن درب دستگاه است. اما اگر در بسته باشد ولی باز چنین خطایی نمایان شد، احتمالا سوییچ مشکل دارد.

ارور F09

هرگاه دستگاه لباسشویی بوش بیش از اندازه ظرفیت خود داغ شود این ارور نمایان می‌شود. در این حالت بهتر است از ادامه کار دستگاه جلوگیری به عمل آورید تا دستگاه نسوزد.

خطای F10

این خطا زمانی روی می‌دهد که در قسمت ارتباطات ماشین لباسشویی خلل ایجاد شده باشد. ما این خلل را به اتصالی در قسمتی از دستگاه ربط می‌دهیم و باید حتماً مورد بررسی قرار گیرد.

خطای F11

این خطا یا ارور  نشان دهنده این است، که برد الکترونیکی و دیگ ماشین یا قطعه‌ای از آن بیش از حد معمول گرم و داغ شده و دیگر توانایی ادامه کار ندارد.

ارور F12

هرگاه عملکرد موتور ماشین دچار مشکل شود و یا اتصال کوتاهی رخ داده باشد،  این کد خطا لباسشویی بوش خود را نمایان می‌کند.

خطای F13

وقتی ولتاژ برق ورودی به دستگاه ،بالاتر از حد معمول ولتاژ تعیینی باشد این ارور نمایش داده می‌شود.

خطای F14

این خطا برعکس خطای f13 زمانی روی می‌دهد، که ولتاژ برق ورودی به دستگاه پایین‌تر از حد معمول باشد. حتماً ولتاژ برق مورد بررسی قرار گیرد.

خطای F15

هر دستگاهی که مورد استفاده قرار می‌گیرد باید سالی یک یا دوبار سرویس شود. هرگاه به سرویس دستگاه در موعد مقرر بی‌توجهی شود، به اصطلاح دستگاه جانش به لب برسد، این ارور نمایان می‌گردد.

کد خطای F16

این خطا مربوط به بسته نشدن درب ماشین لباسشویی است. ابتدا باید حجم و مقدار لباس در لباسشویی بررسی شود که بیش از ظرفیت ماشین نباشد. در آخر اگر همه موانع بررسی شد و هیچکدام علت خطا نبودند احتمالا سوییچ درب خراب است. در این مشکل زبانه با درب درگیر نمی شود و ممکن است درب باز بماند.

خطایF17

بیشتر مواقع می‌بینید که ماشین لباسشویی شما بیش از حد معمول آب گیری کرده و حالت سرریز شدن به آن دست می‌دهد. علت اصلی آن همان مدت زمان زیاد ورود آب به دستگاه است. در این حالت باید لوله های ورودی یا پمپ مورد بررسی قرار گیرد. برای این منظور و اطمینان از سلامت کامل دستگاه بهتر است با مرکز نصب و تعمیرات لباسشویی بوش در اصفهان یا سایر شهرها تماس بگیرید.

ارور F18 یا E18

در این خطا اصولا افراد از این مورد شاکی هستند که آب دستگاه تخلیه نمی‌شود و به همان صورت باقی می‌ماند.  در اینجا به علل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش اشاره می‌کنیم.

  • لباس در جلوی خروج آب قرار گرفته است.
  • لوله فاضلاب مسدود شده است.
  • فیلتر خروجی گرفته است.

حتماً یک بار دستگاه را خاموش و بعد روشن کنیم. اگر بعد از بررسی موانع ذکر شده مشکل برطرف نشد، حتماً پمپ دستگاه دچار سوختگی شده است و برای تعویض آن باید با نمایندگی تعمیرات بوش در اصفهان برای تعویض آن تماس بگیرید.

ارور E19

همانطور که در خطاهای قبلی اشاره کردیم هیتر یا المنت دستگاه وظیفه گرم کردن آب را به عهده دارد. وقتی زمان برای گرم شدن المنت یا هیتر بالا می‌رود، این خطا نمایان می‌شود.

خطای F21

شاید برای شما هم بارها اتفاق افتاده باشد که ماشین شروع به کار نمی‌کند یا وسط شستشو به یک آن چرخش مخزن متوقف شده و تمایل به ادامه کار ندارد. در این حالت دستگاه، تمام تلاش خود را برای چرخش مخزن به کار می‌گیرد، اما موفق نمی‌شود. در این وضعیت سعی کنید دستگاه را از برق بکشید.

کد خطای F23

این ارور از رایج‌ترین خطاهای ماشین لباسشویی بوش است. در این خطا دستگاه به صورت یکسره کار می‌کند و خاموش نمی‌شود. در این حالت، هیچ اصراری برای باز شدن درب ماشین نداشته باشید و حتما به نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی بوش مراجعه کنید.

خطای E23

این خطا نشانه فعال شدن Aquastop  است. Aquastop قطعه‌ای است که وظیفه‌ی اصلی آن قطع کردن ورود آب هنگام نشت در هر قسمت از مسیرآب است. تشخیص نشتی آب به واسطه سنسورهایی است که کف دستگاه قرار گرفته‌اند.

خطای E25

ماشین لباسشویی دارای سنسورهایی است که گل آلود بودن یا کثیف بودن را تشخیص می‌دهند. هرگاه این سنسورها دچار مشکل شوند، این ارور نمایان می‌شود.

خطای E26

هرگاه سنسور فشار مشکل داشته باشد و نیاز به تعویض داشته باشد، ارور  26 نمایان می‌شود.

ارور E27

ماشین لباسشویی بوش دارای سنسوری است که فشار آب را تشخیص داده و تنظیم می‌کند، اما اگر روزی دچار مشکل شود با این خطا نمایان می‌گردد. در این حالت باید دستگاه بررسی شود و اگر نیاز به تعویض سنسور باشد، آن را  تعویض کنید.

خطای E28

این خطای لباسشویی بوش نمایانگر خرابی در سنسور تشخیص شدت جریان آب است.

ارور F32

این خطا زمانی نشان داده می‌شود که حجم لباس‌ها با حجم تعیین شده ماشین یکسان نباشد. مخصوصاً در امر خشک کردن این موضوع خیلی حائز اهمیت می‌باشد. در این زمان بهتر است ماشین را خاموش و حجم آن را تنظیم کنیم.

ارور F43

این ارور از زمان روشن شدن دستگاه بر روی نمایشگر ظاهر می‌شود. مهمترین علت آن، تمام شدن زغال موتور ماشین و خرابی کلکتور موتور است. کلکتور قطعه مهمی در موتور ماشین است که باعث می‌شود موتور به درستی کار خود را انجام دهد. علت دیگر می‌تواند به خاطر خرابی تاخوی موتور  باشد. این قطعه وظیفه متناسب و هماهنگ کردن گردش موتور را بر عهده دارد. در هر دو مورد لازم است که حتما برای تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی بوش با یک متخصص تماس بگیرید.

خطای APDATE  EROR

وقتی این خطا بر روی دستگاه نشان داده می‌شود، مربوط به عیب‌های نرم افزاری است و حتی ممکن است این عیب به بزرگترین مشکل سخت افزاری هم تبدیل شود و در واقع علت این ارور اختلال در برد دستگاه است. در این مورد باید توسط تکنسین مربوطه تعمیرات لازم انجام شود.

 

در پایان باید گفت، اگر با هر یک از خطاهای ماشین لباسشویی بوش که در بالا گفته شد و یا هر گونه مشکلی در قطعات ماشین لباسشویی روربرو شدید، بهتر است حتما از یک فرد ماهر و با تجره برای بررسی و برطرف کردن مشکل کمک بگیرید. بعلاوه، از دستکاری خودسرانه دستگاه که ممکن است باعث ایجاد آسیب جدی در لباسشویی بوش شما شود خودداری کنید.

پارسان سرویس به عنوان یک مرکز تعمیرات ماشین لباسشویی بوش در اصفهان، با اپراتور‌های مجربی که دارد می‌تواند در کمترین زمان علت‌ ارورهای ماشین لباسشویی بوش را پیدا کرده و در جهت رفع آن اقدام نماید. علاوه بر تعمیرات، شما می توانید از این مرکز برای دریافت انواع خدمات نصب و تعمیر ماشین لباسشویی بوش کمک بگیرید.

فهرست