دلایل کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی و روش‌های رفع آن

در این مطلب می‌خواهیم به دلایل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی و روش‌های برطرف کردن آن بپردازیم.
یکی از لوازم برقی پرکاربردی که در اکثر منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد، ماشین ظرفشویی است. بعد از یک مهمانی بزرگ با کلی ظرف کثیف خوشحال هستید که در آشپزخانه ماشین ظرفشویی دارید و ظرف‌ها را با خیال راحت در آن می‌چینید و می‌خواهید تنظیمات اصلی را وارد کنید که به ناگه هیچ کدام از کلیدها کار نمی‌کنند. اما چرا دکمه‌های ماشین ظرفشویی کار نمی‌کنند؟ این سوالی است که در ادامه به آن پاسخ می‌دهیم و روش‌های رفع مشکل را به شما آموزش می‌دهیم.

دلایل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

به طور کلی دکمه‌های بسیاری روی ماشین ظرفشویی تعبیه شده است، که هر کدام وظیفه‌ای را به عهده دارند. تعداد این دکمه‌ها هم معمولاً زیاد نیست و حتی به راحتی می‌توان به کمک دفترچه راهنمای ماشین از کاربرد و برنامه‌های دکمه اطلاع پیدا کنید. اما گاهی اوقات وقتی دکمه‌ها کار نکنند، ماشین ظرفشویی هم از کار می‌افتد و باعث اختلال در فرایند شستشو می‌شود. در ادامه به بررسی علل کار نکردن این دکمه‌ها می‌پردازیم.

فعال بودن قفل کودک

یکی از دلایلی که باعث کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی می‌شود، فعال بودن قفل کودک است. هدف از تعبیه و قابلیت قفل کودک این است که ماشین ظرفشویی دور از دسترس کودکانی که کنجکاو و فعال هستند، نگهداری کرد. برای اینکه مطمئن شوید این ویژگی غیر فعال است، یا نه به صفحه نمایش ماشین ظرفشویی نگاه کنید. در صورت مشاهده هر کدام از موارد قفل بهتر است آن را غیر فعال نمایید.

خرابی کنترل پنل و تاچ پد

اگر دیدید که صفحه نمایش ماشین ظرفشویی روشن می‌گردد، ولی دکمه‌ها به راحتی عمل نمی‌کنند، بلکه بعضی از دکمه‌ها کار می‌کنند و بعضی دیگر کار نمی کنند، احتمال دارد که تاچ پد دچار مشکل شده باشد و باید آن را تعویض کنید. احتمال دیگر هم  خرابی کنترل پنل می‌باشد. در چنین شرایطی بهتر است تا با یک نمایندگی تعمیر تخصصی ماشین ظرفشویی بوش و سایر برندها تماس بگیرید تا مشکل را بررسی و رفع نمایند.

دلایل کار نکردن دکمه های ظرفشویی

دلایل کار نکردن دکمه های ظرفشویی

خرابی برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی جدی ترین دلیل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل بسیار مهم کار نکردن دکمه های دستگاه، خرابی برد الکترونیکی آن است. این قطعه که در واقع به عنوان مغز ماشین ظرفشویی به حساب می‌آید، تمام دستورات و فرمان‌های شستشو را ارسال می‌کند. حال اگر این قطعه خراب شود، دستوری به تاچ پدها و پنل کنترل دستگاه ارسال نمی‌شود و دکمه‌ها هم به راحتی کار نمی‌کنند. چون بردها در واقع پردازنده‌ی کل عملیات ماشین ظرفشویی هستند، وقتی دستوری ارسال نشود دکمه‌ها هیچ  واکنشی در برابر لمس نخواهند داشت. در این شرایط لازم است که با یک مرکز تعمیرات ماشین ظرفشویی در اصفهان و سایر شهرها برای تعمیر و یا تعویض برد تماس بگیرید.

خرابی رله استارت

یکی از قطعات مهم به کار رفته در بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی رله استارت می‌باشد. این قطعه روی پمپ ماشین ظرفشویی قرار می‌گیرد و وظیفه آن تامین برق و ولتاژهای لازم برای سیم پیچ استارت موتور می‌باشد. حال اگر استارت خراب شده و آسیب ببیند موتور ماشین روشن نشده و به دنبال آن دکمه‌های ماشین ظرفشویی روشن نخواهد شد. برای تست سلامت آن می‌توانید از مولتی متر استفاده کنید.

خرابی سلکتور در ماشین ظرفشویی

از دیگر قطعات مهم در ماشین‌های ظرفشویی که در عملکرد دستگاه تاثیر مستقیمی دارد، سلکتور می‌باشد. این قطعه وظیفه تعیین حالت‌های مختلفی را برای چرخه شستشو برعهده دارد که به سلکتور سوئیچ هم معروف است. این قطعه روی کنترل پنل قرار گرفته است و خرابی‌ آن موجب کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی خواهد شد. برای اینکه با خیال راحت از سلامت این قطعه اطمینان پیدا کنید بهتر است سلکتور را به وسیله یک مولتی متر یا عیب یابی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید. برای انجام این کار می‌توانید از بهترین تعمیرکار ظرفشویی در اصفهان کمک بگیرید.

روشن نبودن خود دستگاه ساده ترین علت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

قبل از اینکه اقدامی جهت عیب یابی و بررسی دکمه‌های ماشین ظرفشویی در هر برندی نمایید، بهتر است دقت کنید که دستگاه حتما روشن باشد و کار کند. اگر ماشین ظرفشویی روشن نشود، دکمه‌های دستگاه هم قاعدتا به راحتی کار نخواهند کرد. این مسئله به احتمال زیاد نشان دهنده خرابی قطعات مختلف دیگر مانند موتور ماشین ظرفشویی است.

خرابی فیوز حرارتی

در بعضی از مدل‌های ماشین ظرفشویی از یکسری کنترل‌های الکترونیکی استفاده می‌گردد، که برای محافظت از برد کنترل دستگاه، از فیوزهای حرارتی استفاده می‌شود. این فیوزها در قسمت بالایی مجموعه برد مدار قرار می‌گیرند. این فیوزها با  اتصال دو سیم به مجموعه متصل می‌گردند. هر گاه فیروز حرارتی عمل نکند، برد کنترل، برق لازم را دریافت نمی‌کند و ماشین ظرفشویی به راحتی توسط دکمه‌ها روشن نمی‌شود.

تعمیر فوری ماشین ظرفشویی در اصفهان

در این مطلب سعی نمودیم تا رایج‌ترین علل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی را مورد بررسی قرار دهیم. البته یادآوری می‌کنیم که علت کار نکردن ماشین ظرفشویی در هر برندی با برند دیگر متفاوت است، در صورتی که نتوانستید منبع مشکل خودتون تشخیص دهید یا از رفع مشکلات ناتوان بودید، باید با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

در اصفهان می‌توانید با شرکت پارسان سرویس در این زمینه تماس بگیرید. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش بوش در اصفهان ، تعمیر کلیه برندهای ماشین ظرفشویی را با بهترین کیفیت انجام دهد. این مرکز با بهره‌مندی از تجارب جمعی از بهترین تعمیرکار ظرفشویی بوش در اصفهان ، می‌تواند مشکلات دستگاه شما را به بهترین شکل شناسایی کرده و آن را با بکارگیری بهترین قطعات یدکی و با مناسب‌ترین قیمت تعمیر کند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست