وظایف برد ماشین ظرفشویی و نشانه‌های خرابی آن

همه دستگاه‌های الکتریکی به خصوص ماشین‌های ظرفشویی دارای برد می‌باشند. وظایف برد ماشین ظرفشویی همانند وظایف مغز انسان است. برد وظایف قطعات دیگر را مشخص می‌نمایند. نگهداری و استفاده درست از ماشین ظرفشویی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا در صورت خرابی یک قطعه کوچک و یا حتی خرابی کامل آن، ماشین ظرفشویی دیگر قادر نیست که وظیفه خود را به درستی انجام دهد. ماشین‌ ظرفشویی با توجه به ساختار و تکنولوژیکی که در آن به کار رفته است، ازقطعات و اجزا متعددی تشکیل گردیده‌اند. هر کدام از این قطعات نقش خاصی را به عهده دارند. مجموع عملکرد این قطعات است که موجب روشن شدن ماشین ظرفشویی می‌گردد. در اینجا قصد داریم که در رابطه با برد الکتریکی ماشین و نشانه خرابی آن صحبت کنیم.

وظایف برد ماشین ظرفشویی چیست

همه دستگاه‌های الکتریکی به خصوص ماشین‌های ظرفشویی دارای برد می‌باشند. برد همانند مغز  انسانها عمل می کند و وظایف قطعات دیگر را مشخص می‌نمایند. برد الکتریکی با فرستادن دستور و فرمان‌های ویژه به بقیه قسمت‌ها باعث روشن شدن ماشین ظرفشویی می‌گردد. اما اگر زمانی برد ماشین ظرفشویی دچار مشکل گردد، اختلالات بسار زیادی در دستگاه ایجاد می‌گردد. در این  شرایط بهتر است برد را تعمیر کرده و یا اینکه آن را تعویض نمایید. در واقع هرگاه برد خراب گردد، ماشین ظرفشویی دستگاه شما دیگر روشن نمی‌شود. پس بهتر است، ساختار برد را بهتر بشناسید تا در صورتی که برای برد مشکلی پیش آمد بتوانید آن را عیب یابی کنید.

نشانه‌های خراب شدن برد ظرفشویی

اگر می‌خواهید از دستگاه خود به درستی استفاده کنید باید نکات نگهداری از ماشین ظرفشویی را بدانید، تا هیچ وقت شاهد خراب شدن این دستگاه نباشید. برای جلوگیری از هرگونه خرابی بهتر است به صورت دوره‌ای و منظم به سرویس آن بپردازید. حال در ادامه به چند نمونه از خرابی‌های برد می‌پردازیم.

نمایش ارور خرابی روی پنل ماشین ظرفشویی

هرگاه روی پنل ماشین ظرفشویی خطایی مربوط به خراب بودن برد نشان داده شد، مطمئن باشید که دیگر وقت آن رسیده که نقص برد را برطرف کنید. و حتما آن  را جدی بگیرید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند هر گاه اختلالی در ماشین ظرفشویی پیش اومد، بهتر است صبر کنند تا خود دستگاه به خودی خود درست گردد، ولی همیشه اینگونه اتفاق نمی‌افتد. هرگونه اختلال در عملکرد پیش بیاید را باید جدی گرفت و سریع با فردی متخصص مشورت کنید.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

هرگاه دکمه پاور ماشین ظرفشویی را فشار داده، اما شاهد این بودید که دستگاه روشن نشد پس از چند ساعت مجدد این کار را تکرار کنید. اگر فایده نداشت می‌تواند احتمال خرابی برد را داد.

وظایف برد ماشین ظرفشوییآبکشی نکردن ظروف

هرگاه ظروف خود را داخل ماشین قرار دادید و برنامه شستشو را اجرا کردید اما مرحله آبکشی را انجام نداد، یا حتی به خوبی انجام نداد، نشان دهنده یک اختلال در عملکرد وظایف برد ماشین ظرفشویی است.

روشن و خاموش شدن مداوم دستگاه

هر گاه قصد اجرای برنامه شستشو را دارید و دکمه استارت زدید و دستگاه شروع به کار کرد، اما بعد از مدتی خود به خود خاموش گردید و مجدد روشن شد. یا قطع و وصل گردید. احتمالاً برد خراب شده است. از دیگر علائم و نشانه‌های خرابی برد ماشین ظرفشویی می‌توان به داغ نشدن آب ماشین ظرفشویی، تخلیه نشدن آب ظرفشویی، آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی و عملکرد ناقص ماشین ظرفشویی اشاره کرد.

سایر دلایل انجام نشدن وظایف برد ماشین ظرفشویی

اصولاً یکسری علت‌ها باعث می شود وظایف برد ماشین ظرفشویی به درستی انجام نشود. از جمله نیم سوز شدن فیوزها و خازن‌های موجود در برد است. این مشکل باعث می‌گردد که ظروف کامل و درست شسته نشوند. این فیوزها و خازن‌ها و سیم پیچ‌ها از مهمترین بخش‌های یک دستگاه هستند و  اتصالی در سیم پیچ‌ها عامل دیگر خرابی برد است. نوسانات برق و ورود به داخل برد می‌تواند این قطعه را  از کار بیاندازد یا حتی برد را بسوزاند. پس بهتر است برای حفظ برد از یک محافظ خوب و با کیفیت استفاده گردد. نفوذ آب به داخل برد دستگاه هم از دلایل دیگر ایجاد مشکل در برد است.

چگونه خودتان برد ماشین ظرفشویی را تعویض کنید

همانطور که پیشتر اشاره کردیم برای تعویض بهتر است از تعمیرکاران مجرب و کاربلد کمک بخواهید. اما اگر خودتان اصرار به تعویض دارید، بهتر است مراحل زیر را با دقت انجام دهید.

اول: قبل از انجام حتی کوچکترین کار، شما باید ماشین ظرفشویی را از برق بیرون بیاورید. به هیچ عنوان دستگاه را در هنگام اتصال برق تعمیر نکنید. زیرا بسیار خطرناک خواهد بود.

دوم: مهم‌ترین قسمت در این مرحله است که باید با دقت بالا این کار را انجام دهید. یک پیچ گوشتی چهار گوش یا شش گوش بردارید و پیچ‌های پنل را باز کنید. وقتی پیچها کامل باز شد پنل  را از ماشین ظرف شویی جدا کنید. فقط مواظب باشید به سیم کشی‌ها و اتصالات برقی دستگاه آسیب نرسد.

سوم: حتماً یک عکس از همه سیم کشی‌ها و قطعات مختلف بگیرید، که هنگام نصب سردرگم نباشید.

چهارم: در این مرحله برد جدید را به روی دستگاه سوار کنید. توجه داشته باشید اشتباهی نکنید.

پنجم: بعد از نصب برد جدید، پنل را نصب و وصل کنید.

تعمیر برد ماشین ظرفشویی در اصفهان

معمولاً قیمت حدودی تعمیر یا تعویض برد توسط تعمیرکاران به شما اطلاع داده می‌شود. این هزینه‌ها ممکن است از طرف هر تعمیرکاری متفاوت باشد. شما می توانید قبل از اینکه تعمیرکار مورد نظر شما شروع به تعمیر یا تعویض کند، اجرت کار او را بپرسید. اما اگر به دنبال یک مرکز تعمیر ماشین ظرفشویی بوش با نازلترین قیمت هستید، مرکز پارسان سرویس با متخصصان ماهر تا جایی که برایشان امکان دارد بهترین خدمات را ارائه می‌دهند. برای تعمیرکاران این مرکز ابتدا اولویت با تعمیر قطعات است، تا هزینه کمتری به مشتری تحمیل گردد. اما اگر آسیب بسیار جدی و غیر قابل تعمیر باشد، بهتر است قطعه تعویض گردد.

تماس فوری: 09134220144

فهرست