پکیج دستگاهی گرمایشی است که به عنوان جایگزینی مناسب برای سیستم‌های گرمایشی مانند آبگرمکن به کار گرفته می‌شود. پکیج‌های دیواری از آبگرمکن‌های زمینی کمی کوچکتر و از آبگرمکن‌های دیواری بزرگتر هستند. از مزایای مهم وجود پکیج، آماده کردن همزمان آب گرم و گرمایش کل واحد یا ساختمان مورد نظر می‌باشد. پکیج‌ها از نظر نصب و قرار گرفتن به دو نوع زمینی و دیواری تقسیم می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی از معروف‌ترین برندهای پکیج یعنی بوش و قطعات پکیج بوش بپردازیم.

پکیج بوش

اگر شما هم به دنبال یک پکیج مناسب و کارآمد هستید که بتواند آب را به سرعت گرم کرده و همزمان گرمایش خانه را تامین کند، پکیج بوش یک انتخاب و گزینه بسیار عالی است. پکیج‌های بوش مدل‌های متنوع ، بازدهی بالا، عملکرد عالی و حتی کاهش مصرف انرژی را به شما هدیه خواهند داد. در نتیجه هزینه‌های شما هم کاهش پیدا خواهد کرد.

همه مدل‌های پکیج بوش ساخت کشور ترکیه هستند. پکیج‌های بوش در انواع مدل‌های دو مبدل، تک مبدل، دیجیتال و آنالوگ تولید و عرضه می‌گردند و از نوع پکیج‌های فن دار به حساب می‌آیند. پکیج‌های بوش فن دار حامل محفظه‌ای هستند که معروف به محفظه احتراق می‌باشند.  این نوع پکیج عمدتا در آشپزخانه‌ها و بالکن و حتی انبارهای خارج از فضای مسکونی نصب می‌گردند. در ادامه به معرفی قطعات مهم پکیج می‌پردازیم.

قطعات پکیج بوش

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم پکیج بوش یکی از بهترین برندها در نوع خود می‌باشد که همانند سایر پکیج‌ها دارای قطعات و اجزای مهمی است. در ادامه به بررسی قطعات این دستگاه و وظیفه هر کدام از آنها می‌پردازیم.

برد اصلی کنترل

در پکیج‌های بوش بردها وظیفه دستور به قطعات مجری فرمان مانند پمپ، شیر گاز، جرقه زن و شیر سه راهه را دارند. در بسیاری از بردها می‌توان یک سری تغییرات نسبت به شرایط مصرف کننده آن ایجاد کرد. به عنوان نمونه، دمایی که یک مصرف کننده بوش در رادیاتورهای خود تعیین می‌کند با دمای پکیجی که از کف ایجاد می‌شود متفاوت است. به همین دلیل در زمان نصب پکیج بوش باید برای تعیین دما توسط مشتری حتما محدودیتی ایجاد کرد.

فن پکیج از مهمترین قطعات پکیج بوش

این قطعه یکی از مهمترین و اساسی‌ترین قطعات پکیج بوش به شمار می‌آید. وظیفه آن مکش کردن هوا به داخل محفظه احتراق و بیرون راندن مواد محترقه از داخل محفظه می‌باشد. قسمت‌های سیم‌پیچ بیرون از کانال قرار گرفته‌اند که از طریق شفت به بلوثر فن متصل می‌شوند. مصرف گاز دستگاه‌ فن دار بسیار بالاتر از دستگاه بدون فن است.

شیر اطمینان

به دلیل وجود آب‌های گرم با فشار در سیستم گرمایی، حتماً به یک سوپاپ اطمینان نیاز می‌باشد، تا در صورتی که فشار در مدار بالا رفت قبل از ایجاد خرابی پکیج اضافه آب آن تخلیه شود. برای انجام این عمل یک شیر اطمینان در نظر گرفته شده است. محل قرارگیری شیر اطمینان به این صورت است که از یک طرف به مدار گرمایی و از یک طرف دیگر به یک فضای باز سمت خارج دستگاه متصل می‌شود. درب شیر اطمینان بر روی دریچه سوپاپ قرار گرفته که اگر فشار پشت سوپاپ به سه بار رسید، دریچه باز می‌شود و آب اضافه به بیرون دستگاه هدایت می‌گردد. علاوه بر این روی شیر یک دسته گردون وجود دارد تا در صورت نیاز دریچه به صورت دستی باز گردد.

پرشر سوئیچ فن پکیج

یکی دیگر از قطعات پکیج بوش ، پرشر سوئیچ می‌باشد. پرشر سوییچ سنسوری است که از طریق یک اتصال یا مجرای نازک و باریکی به ونتوری متصل گردیده است. تغییرات فشار در ونتوری به آن اعمال می‌شود. در نتیجه با انجام این عمل، دیافراگم داخل پرشر به سمت قسمت مکش کشیده می‌گردد تا پلاتین‌های متصل به آن وصل شوند. تغییرات فشار در مجرای خروجی فن را می‌توان با دو شیلنگ به پرشر فن متصل کرد.

مبدل حرارتی

در پکیج‌های بوش به لوله‌هایی که مارپیچ مانند هستند و به وسیله‌ی تعداد زیادی تیغه به هم وصل می‌گردند، مبدل حرارتی می‌گویند. وظیفه مبدل‌های حرارتی این است که برابر شعله مشعل قرار بگیرند و شعله‌ها را به آب داخل خود انتقال دهند. مبدل‌های حرارتی اصولا از جنس فلز مس ساخته شده‌اند تا نارسایی خوبی داشته باشند و همچنین ارزان‌تر هستند. اما مبدل‌های استیل از نظر قیمتی بیشتر و بالاتر می‌باشند.

منبع انبساط

همانطور که می‌دانید آب گرم در مداری که کاملاً بسته است به جریان درمی‌آید، تا بتواند گرمای جذب شده را در مبدل حرارتی به سیستم گرمایی ساختمان هدایت کند. این یک نکته مشخص است که وقتی آب را در یک ظرف دربسته گرم کنیم به علت انبساط آب، فشاری که به دیواره‌های ظرف می‌آید بسیار بالاست. همچنین احتمال خطر وجود دارد. به همین دلیل در مدار گرمایی قطعه‌ای به نام منبع انبساط را تعبیه می‌کنند. وظیفه این قطعه آن است که در هنگام گرم شدن آب، مقدار اضافی را در خودش جای می‌دهد و پس از سرد شدن به مدار باز می‌گرداند.

ترموستات دود یا سنسور دود از حیاتی‌ترین قطعات پکیج بوش

سنسور یا همان قسمت حسگر آن به قسمت بالایی کلاهک تعدیل نصب می‌گردد. وقتی که دودکش به هر دلیلی وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد، کلاهک تعدیل داغ می‌گردد. این داغ بودن توسط سنسور حس شده و به برد فرمان خاموشی سیستم را می‌دهد.

سیستم ضد یخ زدگی پکیج

سیستم ضد یخ زدگی دستگاه با فرمان تایید مدار گرمایش و تایید مدار آبگرم مصرفی، به طور دائم فعال می‌باشد. فقط کافیست که برق دستگاه وصل باشد. حتی اگر کلید انتخاب وضعیت، حالت خاموش را نشان دهد، باز هم سیستم فعال است و هر چند وقت یک بار دستگاه را حدود شصت ثانیه روشن می‌کند.

پمپ خطی یا پمپ سیرکولاسیون

از دیگر قطعات پکیج بوش ، پمپ خطی یا پمپ سیرکولاسیون است. برای جبران افت فشار مدار گرمایش و گردش آب گرم در مسیر بسته گرمایش، از این پمپ استفاده می‌گردد. این پمپ توسط یک عدد خازن در مدار الکتریکی آن نصب شده و راه اندازی می‌شود.

حسگر شعله

حسگرهای شعله بسیار شبیه به الکترودهای جرقه‌زن می باشند و از طریق نوک الکترود با شعله‌های مستقیم در ارتباط هستند. در حقیقت در این عمل شعله‌ها رسانایی ضعیفی دارند که وظیفه حمل الکترون‌ها و رساندن به حسگر شعله را به عهده می‌گیرند.

وریستور

نوعی مقاومت وابسته به ولتاژ است که برای محافظت از قطعات و مدارات الکترونیکی در برابر ولتاژ اضافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه در مدار با مصرف کننده به صورت موازی قرار می‌گیرد.

تعمیر پکیج بوش در اصفهان

حال که با قطعات پکیج بوش آشنا شدید، حتما متوجه شده‌اید که قطعات این دستگاه چقدر حساس و با اهمیت است و هر گونه استفاده نادرست از آن می‌تواند باعث بروز مشکل در عملکرد پکیج شود. علاوه بر این، همانند سایر لوازم خانگی، استفاده طولانی مدت از پکیج سبب استهلاک قطعات آن شده و موجب خرابی و بد کارکردن آن می‌شود. در چنین مواقعی لازم است که حتما با یک مرکز معتبر برای تعمیر پکیج خود تماس بگیرید تا از تعمیر درست و اصولی دستگاه اطمینان داشته باشید. در این زمینه ما به شما شرکت پارسان سرویس را پیشنهاد می‌کنیم. این شرکت به عنوان یک نمایندگی بوش در اصفهان آماده تعمیر انواع لوازم خانگی بوش از جمله پکیج می‌باشد. تکنسین‌های این مرکز از بهترین قطعات برای تعمیر دستگاه‌های مختلف استفاده کرده و با کیفیت‌ترین خدمات را با مناسب‌ترین قیمت ارایه می‌کنند.

تماس فوری: 09134220144

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست