یکی از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین وسایل زندگی که از زمان‌های قدیم تا کنون مورد استفاده همه افراد بوده است، یخچال فریزر می‌باشد. بنابراین همه افراد باید در هنگام خرید یخچال فریزر، فاکتورها و نکات لازم را در نظر بگیرند، تا بتوانند بهترین انتخاب را برای خود انجام دهند. حتماً برای شما هم این مشکل پیش آمده که ناگهان با مواد غذایی یخ زده از سرمای زیاد و یا مواد فاسدشده از گرما یخچال مواجه شوید. این مشکلات هم ناشی از خرابی یکی از قطعات یخچال به نام ترموستات یخچال است که وظیفه کنترل دمای یخچال را به عهده دارد. خرابی ترموستات یخچال نشانه و علت‌های بسیاری دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

ترموستات چیست؟

ترموستات یخچال یا دماپای قطعه‌ای است که وظیفه کنترل و تنظیم دمای داخل یخچال را به عهده دارد. هر زمانی که کمپرسور یخچال شروع به کار می‌کند، سیال مبرد در داخل اواپراتور شروع به گردش کرده  و در نتیجه دمای درون یخچال کاهش پیدا می‌کند. اما ممکن است برایتان سوال پیش آید این روند تا کی ادامه دارد؟ باید بگوییم این دستگاه‌ها قطعات مکانیکی هستند که وظیفه قطع و وصل جریان را در یخچال‌ها به عهده دارند و با این عمل دمای محفظه یخچال را تنظیم می‌کنند.در ادامه به انواع ترموستات و عملکرد آنها اشاره می‌کنیم.

آشنایی با انواع ترموستات‌های یخچال

آشنایی با ساز و کار دقیق دماپاها شاید خیلی لازم نباشد، اما دانستن برخی نکات درباره آنها به شما کمک می‌کند تا در صورت خرابی ترموستات یخچال فریزر بتوانید خیلی زود متوجه عیب و ایراد آن شوید و نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید. به طور کلی کنترلرهای امروزی به دو شکل دو قطبی یا الکتریکی طراحی می‌شوند.

دماپاهای دوقطبی

امروزه یکی از ساده‌ترین انواع ترموستات، ترموستات دو قطبی است. در طراحی رله دماپای دو قطبی از دو فلز رسانا با ضریب انبساطی متفاوت استفاده شده است. تفاوت ضریب انبساط این فلز باعث می‌شود تا در زمان تغییر دما یکی از این دو سریع‌تر واکنش نشان دهد. به عنوان نمونه با بالا رفتن دما دچار انبساط شود. در نتیجه کلید دماپا وصل می‌شود و کمپرسور شروع به کار می‌کند.

کنترلرهای دیجیتالی یا الکتریکی

بیشتر ترموستات‌های امروزی از انواع دیجیتالی یا الکتریکی هستند. در این دماپاها از یک فلز نیمه هادی کمک گرفته شده است. در کنار این فلز نیمه هادی از یک ریزپردازنده در طراحی کنترلرها کمک گرفته شده است. این ریز پردازنده‌ها وظیفه اطلاع‌رسانی رابطه دمای بین فلز نیمه هادی و دمای داخلی محفظه را به شما به عهده دارند.

انواع ترموستات یخچالدلایل خرابی ترموستات یخچال

در ادامه نه تنها قرار است شما را با دلایل و روش‌های پیشگیری و علائم سوختن ترموستات یخچال آشنا کنیم.

چیدمان غیر اصولی مواد غذایی

بهتر است مواد غذایی را به گونه‌ای در یخچال بچینید که هر کدام در جایگاه مناسب خود باشند. برای نمونه اگر سبزیجات را در طبقات بالایی یخچال قرار دهید، به دلیل سرمای زیاد یخ میزند پس جایگاه سبزی طبقات پایینی می‌باشد. نوشیدنی‌ها هم بهتر است در درب یخچال قرار گیرند. نکته بعدی که خیلی حائز اهمیت می‌باشد، این است که مواد غذایی را جلوی دریچه دمپر قرار ندهید تا سرما به راحتی انتقال پیدا کند.

مشکل اتصالات برقی

عامل دیگری که موجب خرابی ترموستات یخچال می‌گردد یا سبب می شود این قطعه به درستی کار نکند، اتصالات برقی و سیم کشی نامناسب آن در پشت یخچال است. اگر حتی یک سیم قطع شده باشد و آسیب دیده باشد موجب می‌شود ترموستات از کار بیفتد.

خراب شدن کمپرسور از مهمترین دلایل خرابی ترموستات یخچال

یکی دیگر از حیاتی‌ترین قطعات هر یخچال، کمپرسور یا موتور یخچال است. عملکرد کمپرسور بسیار وابسته به ترموستات می‌باشد. ترموستات ابتدا دمای یخچال را تشخیص داده و با توجه به دمای یخچال فرمان تولید سرما و یا توقف تولید سرما را می‌دهد. حال در صورتی که ترموستات خراب شود در اولین حالت ممکن است کمپرسور سرمای بیش از حد تولید کند و در حالت بعدی ممکن است اصلا سرمایی تولید نکند، در هر دو حالت باعث سرد و گرم شدن یخچال می‌شوند. در صورتیکه کمپرسور خراب شود ترموستات فرمان را صادر می کند ولی کمپرسور دیگر سرمایی تولید نمی‌کند و فضای یخچال همچنان گرم می‌ماند. در چنین شرایطی باید حتما یخچال شما توسط یک نمایندگی تعمیرات یخچال جنرال و سایر برندها مورد بررسی قرا رگرفته و رد صورت نیاز تعمیر شود.

اتومات نبودن یخچال

یکی از دلایل اساسی اتومات نکردن یخچال‌ها و تشکیل برفک خرابی ترموستات یخچال است. با گذشت زمان در صورت عدم تعمیر آن به مشکلات بسیار جدی‌تری تبدیل خواهد شد و هزینه‌های سنگین‌تری به بار خواهد آورد. بنابراین در صورت روبرو شدن با این مشکل هر چه سریعتر با بهترین تعمیرکار ساید جنرال در اصفهان و سایر شهرها تماس بگیرید تا مشکل را برای شما برطرف کنند.

خرابی قفل درب و یا لاستیک دور درب یخچال

علت دیگری که برای سرد و گرم شدن یخچال‌ها وجود دارد و گاهی هم به اشتباه و خرابی ترموستات یخچال ربط می‌دهند، خرابی قفل در و یا لاستیک آن است. در این مورد حتما باید لاستیک یا قفل تعمیر و تعویض کرد تا انرژی یخچال هدر نرود و به یخچال آسیب نزند.

علائم و نشانه‌های خرابی ترموستات یخچال

خراب شدن ترموستات علاوه بر تاثیر بر عملکرد یخچال و خراب شدن مواد غذایی، مصرف برق و استهلاک  دستگاه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. حال می‌خواهیم به تعدادی از نشانه‌های خرابی ترموستات اشاره کنیم.

بالا رفتن دمای یخچال

با اینکه دلایل سرد نکردن یخچال متفاوت است اما یکی از رایج‌ترین دلایل گرم شدن یخچال فریزر، خرابی ترموستات است. اگر متوجه شدید که یخچال به اندازه کافی سرد نمی‌کند و با تنظیم درجه دما بر روی دمای پایین‌تر همچنان  مشکل وجود دارد باید به خرابی ترموستات شک کنید و با یک مرکز معتبر برای تعمیر فوری یخچال تماس بگیرید.

یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

اگر متوجه یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال خود شدید، باید ابتدا دمای یخچال را کمی بالا ببرید و چند ساعتی صبر کنید. اگر این مشکل برطرف نشد علت آن خرابی ترموستات یخچال است. در این حالت ترموستات باید با رسیدن یخچال به دمای مورد نظر دستور قطع برق کمپرسور و خاموشی آن را صادر کند که این کار را نمی تواند انجام دهد. در نتیجه، موتور بیش از حد کار کرده، سرمای زیادی در یخچال تولید می‌شود و مواد غذایی داخل یخچال یخ می‌زنند.

ثابت نبودن دمای یخچال

وظیفه ترموستات ثابت نگه داشتن دمای یخچال است. اگر متوجه شدید که دمای یخچال تغییرات محسوسی کرده و ثابت نیست، احتمالا ترموستات یخچال خراب شده است. در این حالت مواد غذایی با بالا رفتن دمای یخچال فاسد شده و با پایین آمدن بیش از حد دما، یخ می‌زنند.

کار کردن مداوم یخچال از مهمترین نشانه‌های خرابی ترموستات یخچال

یکی از مهمترین نشانه های خرابی دماپای یخچال، یکسره کار کردن یخچال است. البته باید بدانید کار کردن دائمی کمپرسور تا حدود ۶ ساعت طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر دستگاه شما بیش از حد و بطور مداوم کار کرد باید به خرابی این قطعه شک کرده و حتما برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنید.

تعمیر تخصصی یخچال در اصفهان

همانطور که ملاحظه کردید، خراب شدن ترموستات یکی از جدی‌ترین مشکلاتی است که ممکن است برای یخچال به وجود آید و باید هر چه زودتر این مشکل برطرف شود. برای این منظور و همچنین به منظور جلوگیری از آسیب‌های احتمالی دیگر به دستگاه حتما باید با یک مرکز معتبر تعمیرات یخچال فریزر تماس بگیرید.

شرکت پارسان سرویس با سال‌ها تجربه در زمینه تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، یکی از بهترین انتخاب‌هاست. این شرکت، به عنوان نمایندگی رسمی جنرال الکتریک در اصفهان، بهترین تعمیرات و خدمات پس از فروش را برای یخچال فریزرهای جنرال الکتریک و سایر برندهای معتبر یخچال ارایه می‌کند. تکنسین‌های این مرکز با بکارگیری بهترین قطعات و لوازم یدکی و با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت کلیه تعمیرات یخچال ساید را انجام می‌دهند.

تماس فوری: 09134220144

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست