سرد نکردن یخچال و دلایل مختلف آن

در این مقاله قصد داریم تا علت های سرد نکردن یخچال ها را بررسی کرده و به روش‌های حل این مشکل بپردازیم.

یکی از پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین بخش لوازم خانگی در هر منزلی یخچال‌ها می‌باشند. یخچال را می‌توان یکی از لوازم برقی که ۲۴ ساعته مشغول به کار است به حساب آورد. بنابراین خراب شدن بخشی یا حتی همه‌ قطعات آنها امری طبیعی است. یخچال‌ها در همه فصل‌های مختلف با توجه به شرایط آب و هوا باید در دماهای مختلفی تنظیم شوند، تا برای نگهداری مواد غذایی مناسب باشند. اگر یخچال شما هم بیش از اندازه سرد باشد، مواد غذایی یخ می زند و اگر بیش از اندازه گرم باشد مواد غذایی فاسد می‌گردد و از بین می‌رود.

خیلی کم پیش می‌آید، یخچال مشکل سرد بودن بیش از حد را داشته باشد. در بیشتر مواقع با تنظیم کردن دمای یخچال این مشکل برطرف می‌گردد. اما مشکل کافی نبودن هوای سرد و در واقع گرم بودن یخچال بسیار شایع است و دلایل فنی و غیرفنی بسیاری دارد.

مهمترین دلایل سرد نکردن یخچال فریزرها

از مشکلات رایج و شایع در اکثر یخچال‌ها بخصوص یخچال‌های جنرال الکتریک و مابه و بوش، عدم خنک بودن یا سرد نبودن یخچال‌ها است. بروز این مشکلات به دلایل زیر است که در ادامه با هم به بررسی آنها می‌پردازیم.

کثیف بودن کویل‌های کندانسور

اولین و مهمترین دلیل سرد نکردن یخچال، کثیف بودن کویل کندانسور یخچال است. کویل‌ها در پایین یخچال قرار گرفته‌اند‌‌. وظیفه‌ی اصلی کویل‌ها، پراکنده کردن گاز یخچال یا مبرد می‌باشد. حال تصور کنید این قطعه کثیف گردد یا جرم بگیرد. قطعاً کارایی این قطعه کاهش پیدا می‌کند. از طرف دیگر یخچال برای جبران کردن هوای سرد مجبور می‌شود که بیشتر کار کند. یخچال توانایی این که روی دمای معینی تنظیم شود را ندارد و به صورت متغیر تغییر دما می‌دهد. در نتیجه یخچال عمل خنک کنندگی را به درستی انجام نمی‌دهد و گرم می‌ماند. در چنین شرایطی باید برای تعمیر فوری یخچال جنرال با نمایندگی‌های خدمات پس از فروش آن تماس بگیرید.

سرد نکردن یخچال

دلایل سرد نکردن یخچال

خراب بودن فن کندانسور

فن کندانسور نقش برعکس کمپرسور دارد. یعنی هوای گرم را از طریق کندانسور می‌گیرد و هوای خنک و سرد به یخچال تحویل می‌دهد. حال اگر این قطعه خراب شود و نتواند به درستی کار کند، باعث سرد نشدن یخچال می‌گردد. فن  کندانسور یخچال هم داخل و قسمت بالایی کندانسور توسط یک تور به کار برده شده است. برای اینکه از سلامت فن باخبر شوید بهتر است آن را بچرخانید اگر در چرخش گیر داشت و به سختی چرخید، کندانسور یخچال دچار مشکل شده است و باید مطابق با مدل یخچال آن را تعویض کنید. برای این منظور می‌توانید از بهترین تعمیرات یخچال ساید در اصفهان و سایر شهرها کمک بگیرید.

تماس فوری: 09134220144

خراب شدن فن اواپراتور

وظیفه فن اواپراتور این است که هوا را از طریق سیم پیچی‌های اواپراتور می‌گیرد و به سراسر یخچال فریزر پخش می‌کند. تعداد این قطعات با توجه به مدل یخچال بسیار متفاوت است. در بعضی از یخچال‌ها بیشتر از یک اواپراتور هست. حالا اگر فن اواپراتور درست کار نکند، هوای سرد به یخچال نمی‌رسد و یخچال گرم می‌کند. در یخچال‌های جنرال الکتریک به وفور با خرابی فن اواپراتور مواجه می‌شویم. برای برطرف کردن این مشکل در اصفهان می‌توانید با نمایندگی جنرال الکتریک حسینی در اصفهان تماس گرفته و درخواست کمک کنید.

اشکال در سیستم‌های یخ زدا

در هر یخچال فریزر یک سیستم یخ زدا موجود است، که وظیفه چرخه انتقال هوای خنک را به عهده دارد. این دستگاه از دو قسمت تایمر یخ زدایی و هیتر یخ زدا تشکیل شده است. اگر تایمر یخ زدا دچار ایرادی گردد، باعث می‌شود که یک حالت یخ زدگی روی کویل‌های تبخیر کننده ایجاد شود و جریان هوا را دچار مشکل کند. اگر هیتر یخ زدا دچار مشکل گردد، دما را بیش از حد بالا می‌برد و در تنظیم دما اختلال ایجاد می‌شود. بنابراین اگر هر کدام از این دو مشکل در یخچال ایجاد شود، منجر به خوب کار نکردن و خنک نکردن یخچال می‌شود و نیاز به تعمیر پیدا می‌کند و لازم است که با نمایندگی تعمیر تخصصی یخچال بوش و سایر برندها برای رفع مشکل تماس بگیرید.

معیوب بودن لاستیک درب یخچال متداول‌ترین علت سرد نکردن یخچال

اگر لاستیک دور درب یخچال خراب باشد، درب یخچال هم به خوبی بسته نمی‌شود و در نتیجه هوای سرد داخل یخچال به بیرون هدایت می‌شود. برای سالم بودن و تست سالمی لاستیک‌های دور درب، بهتر است یک اسکناس بین درب و یخچال قرار دهید. اگر اسکناس رها شد متوجه می‌شویم که لاستیک معیوب است.

قرار دادن یخچال در مکان‌های غیر استاندارد

طبق تحقیقاتی که انجام شد، اغلب خریداران یخچال‌های بوش و مابه بعد از خرید یخچال با تعمیرات تخصصی ساید مابه یا بوش تماس می‌گیرند و گزارش خرابی و خنک نکردن یخچال را می‌دهند. بعد از اعزام نیروهای متخصص متوجه می‌شویم که خرابی از قطعات یخچال نیست. بلکه یخچال در مکانی غیر استاندارد قرار گرفته و این امر مانع خنکی آن شده است. وقتی یخچال را به دیوار بچسبانید یا در فضای بسته‌ای که جریان هوا در آن تردد ندارد، می‌گذارید یخچال قادر به خنک کردن مواد غذایی نیست. بهترین مکان برای قرار دادن یخچال، در فاصله استاندارد دیوار و مکانی دور از حرارت و رطوبت است.

سرد نکردن یخچال

علت های سرد نکردن یخچال

کمبود یا تمام شدن گاز یخچال

خنکی فضای یخچال به دلیل وجود گاز مبرد است. گاز یخچال پشت یخچال قرار گرفته است و عملکرد آن به این صورت است که هوای گرم را از یخچال دریافت می‌کند و گاز و هوای خنک را جایگزین می‌کند. هر گاه این گاز در یخچال تمام شود یا دچار کمبود شود، بلافاصله باد گرم در یخچال جریان پیدا می‌کند و این باد گرم مانع خنک شدن یخچال می‌شود. بنابراین به محض اینکه مشاهده کردید هوای گرم در یخچال جریان دارد، بهتر است اول کمبود گاز یخچال را بررسی کنید. حتی با شبنم زدن محیط یخچال به درستی متوجه خواهید شد که گاز آن تمام شده است و باید حتماً با تعمیرکار مربوطه ارتباط برقرار کنید و برای تعمیر فوری یخچال در اصفهان و سایر شهرها اقدام کنید.

ایراد در سیم کشی و برق رسانی جدی‌ترین علت سرد نکردن یخچال

یکی از اصلی‌ترین مشکلات خنک نکردن یخچال‌ها، وجود مشکل در اتصالات برق و خرابی سیم‌کشی یخچال است. قطع و وصل شدن برق یخچال، باعث می‌شود، موتور یخچال فرصت کافی برای خنک کردن یخچال پیدا نکند. اگر مشکل از برق کشی بود، بهتر است هر چه سریعتر محافظ یخچال را تعویض کنید. ممکن است سیم کشی‌های داخلی یخچال دچار مشکل شده باشند. در این شرایط چراغ یخچال اصلا روشن نمی‌شود یا قطع و وصل می‌گردد. برای تعمیر سیم کشی ها حتما نیاز به یک فرد حرفه‌ای دارید. برای این منظور در اصفهان می‌توانید با نمایندگی مجاز خدمات پس از فروش جنرال الکتریک با کد 358 تماس بگیرید.

حجم زیاد مواد غذایی

اگر حجم مواد درون یخچال بیشتر از مقدار معینی باشد که برای یخچال تعریف شده است گردش هوای سرد به خوبی درون یخچال  انجام نمی‌شود. در نتیجه کمپرسور یخچال برای جبران دما ناچار است بیشتر کار کند. با زیاد کار کردن، کمپرسور از کار می‌افتد. پس بهتر است مواد غذایی درون یخچال را با ظرفیت مشخص قرار دهید تا مشکل برطرف شود.

تعمیر فوری یخچال در اصفهان

در این مقاله با معرفی علت‌های اصلی سرد نکردن یخچال که یکی از مشکلات رایج در بیشتر مدل های یخچال است پرداختیم.. با شناخت این دلایل و تعمیر به موقع، از خسارت‌های جبران‌ناپذیر آینده جلوگیری کنید.

پارسان سرویس با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه تعمیر انواع یخچال‌های قدیمی و مدرن امروزی برای تعمیر و برطرف کردن همه مشکلات یخچال فریزرها همراه شما خواهد بود. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش با کد 358 و نمایندگی کاراگستر اصفهان، یکی از بهترین مراکز تعمیرات لوازم خانگی در اصفهان است. تکنسین‌های این شرکت به عنوان بهترین تعمیرکار ساید جنرال در اصفهان و انواع یخچال فریزر بوش در اصفهان می‌توانند با حضور در محل، مشکل یخچال شما را برطرف نمایند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست