نکات طلایی برای افزایش طول عمر تلویزیون

شاید وقتی به جمله عمر مفید تلویزیون فکر می‌کنید، این تصور به ذهنتان برسد که منظور از عمر مفید آن است، که مثلاً فلان مقدار: ۱۰ سال و ۱۵ سال تلویزیون کار می‌کند و بعد دیگر کار نمی‌کند و روشن نمی‌شود. اما در حقیقت منظور از عمر مفید تلویزیون این است که چه مدت طول می‌کشد تا روشنایی اولیه تلویزیون کاهش پیدا کند. ممکن است برایتان حتی سوال پیش بیاید که رعایت چه نکاتی باعث افزایش طول عمر تلویزیون می‌گردد؟

پاسخ به این سوال مشکل به نظر می‌رسد. زیرا بسیاری از طراحان و تولیدکنندگان تلویزیون در جهان عددهای متعدد و متفاوتی را بیان می‌کنند. هر کدام از طراحان مدعی هستند که محصولات آنها بیشترین طول عمر را دارند. اما در کل خارج از اینکه تلویزیون دارای چه برندی است با رعایت یکسری موارد، می‌توانیم طول عمر آنها را بیشتر کنیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا راهکارهای جالبی را در این باره به شما ارائه دهیم.

راهکارهای افزایش طول عمر تلویزیون

خاموش کردن دستگاه در صورت عدم استفاده

از روش‌های افزایش طول عمر تلویزیون و دوام دستگاه، خاموش کردن تلویزیون در مواقع غیر ضروری است. اگر توجه کرده باشید در بسیاری از مواقع تلویزیون‌ها الکی روشن می‌مانند. یعنی کسی تلویزیون تماشا نمی‌کند و افراد در اتاق‌های دیگر مشغول به کارهای خود هستند، اما کماکان تلویزیون همین‌طور روشن مانده است. پس به شما توصیه می‌کنیم که حتما تلویزیون را خاموش کنید. زیرا این کار عاقلانه و منطقی‌تر است. با انجام این کار علاوه بر صرفه جویی در هزینه و انرژی، طول عمر دستگاه هم افزایش می‌یابد. به طور مثال اگر عمر مفید تلویزیون شما ۶۰ هزار ساعت باشد، با روشن ماندن در مدت ۳ ساعت در روز ممکن است که هزار ساعت آن صرف شود و در آخر عمر دستگاه کاهش پیدا کند.

استفاده از محافظ برق

نکته دیگری که حتماً باید در استفاده از تلویزیون رعایت کنید، این است که به هیچ وجه تلویزیون را مستقیم به پریز برق متصل نکنید. باید همیشه برای وصل کردن دستگاه به برق از یک محافظ برقی که تنظیم کننده ولتاژ می‌باشد استفاده کنید. در کشور ما چون نوسان برقی بسیار رایج است به دستگاه‌های برقی و مدارات آنها آسیب وارد می‌کند. پس بهتر است برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی از دستگاه‌های محافظ استفاده شود.

قرار دادن تلویزیون در مکانی مناسب

شاید با دیدن تیتر خنده بر لب‌تان نقش بسته باشد و با خود بگویید آخر مگر می‌شود جای نامناسب هم در طول عمر تلویزیون تاثیری داشته باشد. باید بگوییم بله. دستگاه تلویزیون شما به هیچ عنوان نباید زیر پنجره قرار بگیرد. چون زیر پنجره باعث تابش نور مستقیم خورشید به آن می‌شود و در نتیجه موجب آسیب خوردن به اجزای دستگاه می‌گردد. همچنین به هیچ عنوان تلویزیون را نزدیک اجاق گاز قرار ندهید. زیرا با وجود چربی و گرد و غبار عمر دستگاه کم می‌شود.

تنظیم کردن روشنایی

اگر شما هم می‌خواهید که دستگاه تلویزیون سال‌ها به خوبی کار کند بهتر است در قسمت تنظیمات، روشنایی آن را مورد بررسی قرار دهید. تنظیمات روشنایی تلویزیون هم مانند تنظیمات کنتراست است. یعنی هر چقدر سطح روشنایی زیادتر باشد به این معناست که تلویزیون شما انرژی بیشتری را مصرف می‌کند و در واقع هر چقدر روشنایی تلویزیون بیشتر باشد ساعت بیشتری از عمر دستگاه شما را می‌گیرد. بنابراین بهتر است سعی کنید روشنایی صفحه نمایش تلویزیون را روی کمترین حالت تنظیم کنید. به عنوان مثال سطح روشنایی را روی سطح نمایشگاه تنظیم نکنید. بلکه متناسب با نور اتاقی که در آن قرار دارید انتخاب کنید.

افزایش طول عمر تلویزیون

راهکارهای افزایش طول عمر تلویزیون

تمیز کردن اصولی تلویزیون

این نکته را آویزه گوشتان کنید که تلویزیون شما به شدت از گرد و غبار و خاک متنفر می‌باشد. ذرات گرد و غبار بسیار ریز هستند و با قرار گرفتن بر روی قطعات الکترونیکی دستگاه شما، به تراشه‌های کوچکی که روی مادربرد هستند آسیب می‌زنند. پس حتماً سعی داشته باشید که هفته‌ای حداقل یکبار تلویزیون را با دستمال نخی و در صورت نیاز با اسپری‌های مخصوص تمیز کنید. این مساله به‌ظاهر کوچک می‌تواند تا اندازه زیادی به افزایش طول عمر تلویزیون شما کمک کند.

عدم برخورد جسم تیز به تلویزیون

از دیگر نکات مربوط به افزایش طول عمر تلویزیون این است که چون صفحات تلویزیون بسیار حساس هستند ممکن است به راحتی با ضربه کوچک و یا حتی برخورد جسمی نوک تیز دچار مشکلی شوند. پس بهتر است مراقب اجسام نوک تیز باشید و از برخورد آن با صفحه‌های تلویزیون جلوگیری به عمل آورید. این آسیب‌ها بیشتر هنگام جابجایی تلویزیون‌ها اتفاق می‌افتند و بهتر است در موارد غیر ضروری از جابجایی تلویزیون خودداری کنید.

خاموش کردن دستگاه به جای حالت استندبای

هرگاه قصد استفاده از دستگاه را ندارید به جای اینکه آن را روی حالت استندبای قرار دهید، بهتر است آن را خاموش کنید. زیرا وقتی دستگاه در حالت استندبای است، برخی از قطعات آن همچنان کار می‌کنند و این باعث می‌شود که قطعات دچار فرسودگی و استهلاک شوند.

کشیدن دوشاخه از برق هنگام خاموشی تلویزیون

از دیگر مواردی که بسیار روی افزایش طول عمر تلویزیون و عملکرد دستگاه اثر می‌گذارد، کشیدن دوشاخه برق دستگاه است؛ آن هم زمانی که دستگاه خاموش است. وقتی دستگاه خاموش می‌باشد، ترانس تلویزیون همچنان روشن باقی می‌ماند. در این حالت هنوز مقداری برق در ترانس وجود دارد. در نتیجه برق و انرژی زیادی مصرف می‌گردد. همچنین می‌توانید به جای ‌کشیدن دوشاخه از برق، از کلید قطع برق استفاده کنید. این گزینه برای زمانی که قرار است به مسافرت بروید یا در منزل نیستید بسیار پیشنهاد خوبی است.

دور کردن اجسام مغناطیسی از تلویزیون

اجسامی مانند تلفن همراه، جی پی اس و سایر وسایل الکترونیکی را نزدیک تلویزیون قرار ندهید. زیرا این وسایل حالت آهن ربایی ایجاد می‌کنند و بر روی نمایش تصویر اثر مخربی دارند.

تعمیر تلویزیون در اصفهان

شاید با رعایت نکات بالا، باز هم تلویزیون شما به علت عواملی دیگر آسیب ببیند. در این مواقع بهتر است از تکنسین‌های مجربی که در این زمینه فعالیت دارند، راهنمایی بخواهید. در اصفهان ما به شما پارسان سرویس که یکی از قوی‌ترین مراکز جهت تعمیر تلویزیون است را معرفی می‌کنیم. این مرکز خدمات تعمیر تلویزیون خود را با مناسب‌ترین قیمت و بهترین کیفیت و در اسرع وقت ارایه می‌کند. بعلاوه، برای انجام تعمیرات از بهترین قطعات یدکی استفاده می‌نماید.

تماس فوری: 09134220144

فهرست