دلایل خرابی یا از کار افتادن موتور یخچال

حتما خرابی یخچال تا به حال برای شما یا اطرافیانتان اتفاق افتاده است. بیشتر خرابی‌های یخچال هم به موتور یخچال یا کمپرسور آن مربوط می‌شود. این خرابی یا از کار افتادن موتور، همیشه قابل پیش‌بینی نیست، اما با دانستن عوامل موثر در آن می‌توان تا حد زیادی از این قبیل مشکلات پیشگیری کرد. چنان چه نقص فنی در موتور پیش بیاید، یخچال فورا خاموش می‌شود. خراب شدن موتور یخچال معمولا توسط تعمیرکاران شناسایی می‌شود. در این مطلب تلاش خواهیم کرد تا مروری بر علل از کار افتادن کمپرسور  یخچال داشته باشیم. بنابراین اگر می‌خواهید یخچالتان همواره سالم و بدون مشکل باشد، ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

ابتدا پیش از هر چیز، به سراغ تعریف کوتاهی پیرامون موتور یخچال می‌رویم.

موتور یخچال چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

موتور یا کمپرسور در واقع نقش قلب یخچال را دارد و بدون آن، یخچال ما قطعا از کار خواهد افتاد.  موتور از اجزای مختلفی شامل پیستون، میلنگ و سوپاپ تشکیل شده است و مجموع آن‌ها به یخچال کمک می‌کند تا سرد شود و این سرما را برای همیشه حفظ نماید. موتور یخچال نقش یک پمپ را ایفا می‌کند و گازها را در لوله‌ها به حرکت درمی‌آورد. حال که به ارزشمند بودن این قسمت از یخچال پی بردیم، به سراغ دلایل خرابی آن می‌رویم.

مهترین دلایل خراب شدن موتور یخچال

معمولا خرابی موتور یخچال دلایل مختلفی دارد. برخی از این علل چندان جدی نیستند و می توان به راحتی آنها را برطرف کرد. اما برخی دیگر از مشکلاتی گه برای موتور پیش می آیند می توانند بسیار جدی باشند و لازم است که حتما با یک نمایندگی معتبر تعمیرات لولزم خانگی برای برطرف کردن آن تماس بگیرید. در ادامه به اصلی ترین ذلایل از کار افتادن موتور یخچال اشاره می کنم.

گرم شدن بیش از حد موتور

اولین علت از کار افتادن موتور در یخچال را باید گرمای بیش از حد به شمار آورد. هنگامی که موتور شروع به فعالیت می‌کند، گرما تولید می‌شود؛ اگر چه این گرما به گونه‌ای است که موتور در برابر آن مقاومت کرده و خراب نمی‌شود. حال اگر میزان گرما بیش از حد شود، مقاومت موتور نیز از بین می‌رود و دچار خرابی می‌شود. به همین دلیل است که معمولا یخچال‌ها را در فاصله‌ای استاندارد نسبت به دیوار قرار می‌دهند. در این صورت هوای اطراف یخچال می تواند تهویه شود و یخچال خنک بماند.

کثیف شدن موتور یخچال

دومین دلیل خراب شدن موتور یخچال که تاثیر زیادی هم بر عملکرد یخچال بر جای می‌گذارد، آلودگی و کثیف شدن اجزای موتور است. این اجزا و به خصوص لوله‌های فراوانی به نام کندانسور که حتما در پشت یخچال دیده‌اید، ممکن است بعد از مدت‌ها کثیف شوند و کارایی اولیه‌ی خود را از دست بدهند. شاید اگر بعد از مدتی یخچال‌ها را جابه‌جا کنید، می‌بینید که گرد و غبار فراوانی روی این لوله‌ها نشسته است. برای جولگیری از این مشکل باید حتما حداقل سالی یکبار لوله های کندانسور را تمیز کنید و گرد و غبار را از روی آنها بزدایید تا فشار کمتری به موتور یخچال شما وارد شود.

عدم روغن کاری موتور

کمبود روغن‌کاری هم عامل دیگری در مشکل پیدا کردن موتور یخچال است. اگر می‌خواهید کمپرسور سالمی داشته باشید، باید هر چند وقت یک بار آنرا روغن کاری کنید. عدم روغن‌کاری در بازه‌های زمانی مشخص، منجر به ایجاد گرمای بیش از حد در موتور یخچال و در نتیجه خراب شدن آن خواهد شد.

علل خرابی موتور یخچال

خراب شدن سیستم خنک کننده

حتما در جریان هستید که هر موتور یک فن یا سیستم خنک کننده هم در خود دارد. با توجه به اسم آن، متوجه می‌شویم که این قطعه از گرمای شدید جلوگیری به عمل می‌آورد. حال اگر این فن خراب شود و یا کارایی سابق خود را نداشته باشد، موتور نیز خیلی راحت از کار خواهد افتاد. خرید یخچال‌های باکیفیت باعث می‌شود که سیستم خنک‌ کننده‌ی خوبی هم در آن‌ها وجود داشته باشد. برای مثال یخچال های بوش، از کیفیت بسیار بالایی برخردارند و همانند سایر قطعات یخچال بوش، سیستم خنک کننده بسیار قوی دارند. با این حال، در صورتی که یخچال شما با چنین مشکلی مواجه شود لازم است که حتما با نمایندگی تعمیرات تخصصی بوش در اصفهان و یا سایر شهر ها تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.

تماس فوری: 09134220144

استفاده بیش از حد و نادرست از یخچال

سنگین شدن بیش از اندازه‌ی یخچال و قرار دادن مواد غذایی به صورت افراطی در آن، سبب خراب شدن موتور یخچال در دراز مدت خواهد شد. بعلاوه، اگر وعده‌های غذایی خود را به صورت داغ درون یخچال قرار دهید، پس از مدتی نتایج زیان‌بار آن را مشاهده خواهید کرد. برای پیشگیری از این مشکل حتما غذاها را پس از سرد شدن در داخل یخچال بگذارید و از قرار دادن مواد اضافه بر ظرفیت یخچال در درون آن خودداری کنید.

تغییرات ولتاژ

از دیگر دلایل خرابی کمپرسور یخچال باید به ولتاژ بسیار بالا یا بسیار پایین برق اشاره کرد. در چنین مواقعی معمولا با سر و صدای غیر عادی در موتور یخچال مواجه می‌شوید. اگر متوجه این سر و صدای زیاد شدید، بلافاصله با یک مرکز تعمیر تخصصی یخچال تماس بگیرید و علت را جویا شوید. در صورت لزوم، آن‌ها فردی را برای بررسی یخچال شما خواهند فرستاد. در واقع هنگام مواجهه با بسیاری از مشکلات مربوط به موتور، بهتر از از متخصصان حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی اصفهان کمک بگیرید تا در این زمینه با اتفاقات بدتری روبه‌رو نشوید.

نکته پایانی

اگر از یخچال خود به خوبی مراقبت کنید، به طور میانگین برای 15 سال عمر خواهد کرد. در صورتی که عمر یخچال به اتمام برسد و یا به پایان خود نزدیک گردد، خرابی‌های مکرر کمپرسور نیز امری کاملا طبیعی خواهد بود. در این حالت و بعد از اتمام مدت زمان ذکر شده، چاره‌ای جز جستجو برای یخچال جدید نخواهد بود.

در صورتی که موتور یخچال شما دچار مشکل شد، بهتر است که به جای دستکاری خودسرانه دستگاه از خدمات یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید. اگر از لوازم خانگی بوش استفاده می کنید و دچار مشکل یا از کار افتادگی موتور یا خرابی سایر قطعات یخچال شده اید می توانید با نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش بوش در اصفهان ارتباط برقرار کرده و از خدمات ویژه تخصصی بهره مند شوید اگر در اصفهان زندگی می کنید، ما به شما مرکز پارسان سرویس که یک نمایندگی معتبر تعمیر یخچال بوش در اصفهان است را پیشنهاد می کنیم. شما می توانید با خیال راحت تعمیر یخچال خود را به تکنسین های مجرب این شرکت بساپارید.

فهرست