دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی و روش برطرف کردن آن

بدون شک، یکی از اتفاق‌هایی که در استفاده از ماشین ظرفشویی برای شما آزار دهنده خواهد بود، تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی است. در این مقاله سعی داریم به صورت کامل به بررسی علل‌های این مساله و روش‌های برطرف کردن آن‌ها بپردازیم.

دلایل عمده تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

به‌طور کلی، برند ماشین ظرفشویی شما هر چه که باشد، ساختار تقریبا مشابهی با انواع دیگر ظرفشویی دارد. در نتیجه دلایل عدم تخلیه آب ظرفشویی در تمام دستگاه‌ها تقریبا یکسان است. در ادامه به بررسی مهمترین این دلایل می‌پردازیم.

مسدود شدن لوله فاضلاب

شاید در وهله اول که آب ماشین تخلیه نشود، شما علت آن را وجود مشکل درخود دستگاه بدانید. اما پیش از هر اقدامی بهتر است، مسیر تخلیه فاضلاب را بررسی کنید. اگر لوله‌های فاضلاب مسدود شده باشند، آب در لوله‌ها باقی مانده و دیگر امکان تخلیه و عبور آب وجود ندارد. در چنین شرایطی، بهترین کار برای حل مشکل مراجعه به متخصصین متبحر است تا مشکل را برطرف کنند.

خراب شدن پمپ تخلیه

پمپ تخلیه ظرفشویی در قسمت زیر ماشین و در پشت پنل قرار دارد. این پمپ به یک قطعه  الکترومغناطیسی و بازو متصل می‌باشد. پمپ تخلیه با هدف تخلیه آب از دستگاه در درون آن تعبیه شده است و آب را با فشار بسیار زیاد از لوله‌ها خارج می‌کند. ممکن است علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی وجود مشکل و خرابی در پمپ تخلیه باشد. شاید خراب شدن و مسدود شدن پمپ تخلیه به این دلیل باشد که ظرفی شکسته و این تکه‌های شکسته شده در میان پره‌های پمپ گیر افتاده باشد. برای برطرف کردن مشکلات پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی باید حتما از یک متخصص آموزش دیده کمک بگیرید. اگر ظرفشویی شما از برند بوش است، با نمایندگی تعمیرات تخصصی ظرفشویی بوش در اصفهان یا سایر شهرها تماس بگیرید.

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی

از کار افتادن فیلتر تخلیه

این فیلتر را  اصولاً برای جلوگیری از مسدود شدن شلنگ تخلیه و پمپ ها تعبیه می‌کنند. وظیفه فیلتر تخلیه، آن این است که از ورود قطعات غذا و خرده ریزها به درون پمپ  تخلیه جلوگیری به عمل آورد. اما گاهی این آشغال‌های کوچک یا خرده غذاهای باقیمانده، به داخل فیلتر وارد شده و راه فیلتر را بلوکه و مسدود می‌کنند. همین امر موجب جمع شدن آب داخل ماشین ظرفشویی می‌گردد. فیلترهای ماشین ظرفشویی به شکل یک سیلندر پلاستیکی،  در زیر ماشین و قسمت زیرین بازوی آبپاش قرار گرفته اند. در برخی از مدل‌های فیلتر تخلیه، یک فیلتر صفحه‌ای بسیار درشت‌تر زیر فیلتر استوانه‌ای قرار می‌دهند تا مواد غذایی با قطعات درشت را بگیرد. برای خارج کردن و تمیز کردن فیلتر کافی است، آن را بر خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید و به سمت بالا بکشید تا خارج شود. پس از خارج کردن فیلتر، آن را به خوبی بشویید و سوراخی که به شلنگ یا لوله تخلیه منتهی می‌شود را تمیز کنید.

مسدود شدن شلنگ تخلیه آب

یکی دیگر از علل رایج تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی مسدود شدن شلنگ تخلیه آب دستگاه است. لوله تخلیه یا شلنگ‌های تخلیه ماشین ظرفشویی در پشت دستگاه قرار دارند. این لوله از یک قسمت به مخزن ظرفشویی و از قسمت دیگر به پمپ تخلیه متصل شده است. پیچ خوردگی و یا مسدود شدن شلنگ موجب می‌شود که آب ظرفشویی تخلیه نشود. برای رفع این مشکل بهتر است، اول پیچ و خم شیلنگ را برطرف کنید. در ضمن اگر شلنگ هم به خوبی و حالت استاندارد نصب نشده باشد عملیات تخلیه آب انجام نمی‌شود. در این حالت بهتر است اول بررسی کنید که شلنگ را طبق دفترچه راهنما و دستورالعمل‌های مربوطه با ارتفاع و اتصالات مناسب به دستگاه وصل کرده باشید. بعد از بررسی این علل اگر باز هم مشکل باقی ماند به احتمال  ۱۰۰ درصد شلنگ مسدود شده و آب را به راحتی عبور نمی‌دهد. برای رفع انسداد، شلنگ را بیرون بکشید و انسداد آن را از بین ببرید، البته در بعضی مواقع فرسودگی و پوسیدگی شلنگ‌ها باعث مسدود شدن آن می‌شود که بهتر است آن را تعویض کنید.

برای بررسی انسداد شلنگ تخلیه ظرفشویی بوش می‌توانید از نمایندگی‌ تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان و یا سایر شهرها کمک بگیرید.

تماس فوری: 09134220144

مشکل در برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین قطعه در هر دستگاهی برد آن دستگاه می باشد. وظیفه برد، فرستادن هر دستور به هر یک از قطعات داخل دستگاه است. اگر در ظرفشویی، برد آن دچار مشکل شود، دیگر دستگاه، توانایی ارسال دستورات به قطعات دیگر را ندارد. همین امر موجب عدم تخلیه ماشین می‌شود. در این صورت حتما باید دستگاه توسط متخصصین با تجربه بازدید گردد. در صورت نیاز حتما برد را تعویض کنید.

گروه پارسان سرویس، به عنوان نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش بوش در اصفهان ، بهترین متخصصان را در این زمینه دارد که می‌تواند در اسرع وقت به شما یاری رساند.

معیوب شدن پیستون و مهره‌ها

در برخی از مدلهای ماشین ظرفشویی، در قسمت چاهک تخلیه آن دریچه‌ای وجود دارد که پیستون و مهره ها درون آن قرار گرفته اند. اگر مهره و پیستون‌ها به هم متصل نباشند باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی خواهد شد.

تعمیرات ماشین ظرفشویی

خلل در تایمر ماشین ظرفشویی

تایمر‌ها اصولا در قسمت کنترل پنل ماشین قرار گرفته اند. تایمر و موتور، امر تخلیه را به خوبی مدیریت می‌کنند. اگر در این حالت تایمر معیوب شود، باید حتماً آن را تعویض کنید. اگر تایمر مشکل داشته باشد بهتر است، سیم کشی‌های آن را تعویض نمایید. اصولاً ماشین‌های ظرفشویی مختلف، سیم کشی‌های مختلفی را هم دارند. با بررسی تداوم جریان‌ها می‌توانید مشکل را مرتفع کنید. هرگاه که جریان برق به تایمر برسد اما تایمر نتواند جریان را نشان دهد، در این حالت تایمر دچار مشکل است و سعی کنید سیم‌ها را نگاه کنید ببینید جریان کجا قطع شده است. البته این کار، یک امر تخصصی است و شما به عنوان یک فرد بی تجربه از عهده انجام ان بر نمی آیید و بهتر است که با مراکز نصب و تعمیرات ماشین ظرفوشیی بوش و یا برند مورد نظر خود تماس بگیرید.

انسداد سبد آبکش در ماشین

یکی از شایع‌ترین علت‌ها در عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی، مسدود شدن سبد آبکشی در داخل دستگاه است. سیستم آبکشی دارای یک فیلتر است که از ورود خرده غذاها جلوگیری می‌کند. در این میان ممکن است خورده غذاها و پوست و زباله‌هایی در آبکش گیر کرده و موجب مسدود شدن مسیر تخلیه گردد. برای رفع این مانع سبد آبکش را بیرون بکشید و مراقب باشید که خرده شیشه‌ها موجب زخمی شدن دستتان نگردد. سبد را تخلیه کنید و سپس توسط پیچ و مهره‌ها آن را در جای خود قرار دهید.

خلل در امر دفع زباله

در ماشین‌های ظرفشویی یک‌سری لوله‌های تخلیه ضایعات و زباله وجود دارد. این لوله‌ها دارای یک درپوش سخت هستند. مشکل دفع زباله می‌تواند در مرحله نصب و یا راه‌اندازی دستگاه‌ها اتفاق بیافتد. برای حل این مشکل بهتر است درپوش را بردارید و صبر کنید تا ببینید آب تخلیه می‌شود یا نه. اگر تخلیه نشد شلنگ تخلیه را بیرون بکشید و قسمت تاشو، دستگاه دفع زباله و شلنگ تخلیه را پاکسازی کنید.

مشکل در توپی چک کننده دستگاه

در بعضی مواقع ماشین ظرفشویی آبکشی را انجام می‌دهد، اما بعد از گذشت زمان می‌بینید مقداری آب کف ماشین ظرفشویی باقیمانده است. این مشکل به علت برگشت جریان آب از مسیر تخلیه آب ماشین است. این توپی در واقع یک توپ پلاستیکی کوچک است که در قسمت دریچه بازرسی می‌باشد. وظیفه این توپی آن است، که از برگشت جریان فاضلاب جلوگیری کند. هرگاه این توپی گیر کند، تخلیه آب محدود می‌شود. برای رفع این مشکل با استفاده از پیچ گوشتی این توپی را رها کرده و به آن روغن یا روان کننده بزنید.

سخن پایانی

اگر تمایل داشتید تا قبل از آمدن تعمیرکار آب دستگاه را تخلیه کنید، این دستورالعمل را اجرا کنید. اگر میزان آب کمی زیاد است به وسیله یک ظرف یا حتی لیوانی کوچک آب آن را تخلیه کنید، تا مقدار آن کمتر شود. سپس با کمک دستمال جذب رطوبت یا دستمال نظافت آشپزخانه یا حوله، آب‌های جمع شده در کف ماشین را خشک کنید. اگر مشاهده کردید که پس از بررسی تمام عیوب بالا باز هم مشکل برطرف نشد، با متخصصین ماشین ظرفشویی تماس بگیرید.

در این زمینه ما به شما شرکت پارسان سرویس را معرفی می‌کنیم. این شرکت به عنوان نمایندگی بوش در اصفهان، می تواند در انجام کلیه خدمات مرتبط با نصب، راه‌اندازی و تعمیرات تخصصی ماشین ظرفشویی بوش و سایر برندها به شما کمک کند. پس اگر با مشکل در تخلیه آب ماشین ظرفشویی با اشکال در هر یک از قطعات ماشین ظرفشویی روبرو شدید، با نکتسین‌های این شرکت تماس بگیرید.

فهرست