همه چیز درباره فن یخچال کارکرد آن و نشانه‌های خرابی آن

اهمیت وجود و استفاده یخچال در خانه‌هایمان بر هیچ کس پوشیده نیست. یخچال از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل می‌شود، که همه آنها در کنار هم به راحتی کار می‌کنند تا بتوانند دمای مناسبی را برای نگهداری مواد غذایی ایجاد کنند. اما یکی از مشکلات رایجی که برای یخچال‌ها به وجود می‌آید، خرابی در فن آنهاست. در این مقاله قصد داریم با انواع فن یخچال ، نحوه کارکرد و نشانه‌های خرابی آن بیشتر آشنا شویم. تا پایان ما را همراهی کنید.

فن یخچال چیست؟

فن‌ها قطعاتی هستند که در مدل و برندهای مختلف متفاوت می‌باشند. وظیفه اصلی فن، جابجا کردن هوا در دستگاه است. به این صورت که فن، هوای گرم را از بین می‌برد و باعث خنک سازی و  همچنین گردش هوای خنک در یخچال می‌شود. وظیفه اصلی خود یخچال هم خنک و سالم نگهداشتن محیط داخل یخچال و مواد غذایی است. بنابراین فن، یکی از قطعات مهم در این دستگاه به حساب می‌آید. بهتر است برای پیشگیری از خراب شدن فن به صورت منظم و دوره‌ای آن را سرویس کنید. تمیز کردن فن و روغن کاری آن موجب می‌گردد که فن سالم و بدون دردسر به کارش ادامه دهد.

انواع فن یخچال

قبل از اینکه به عیب‌یابی و انواع مشکلات فن بپردازیم، بهتر است با انواع مدل‌های فن آشنا شویم.

فن کندانسور یخچال

یکی از مهمترین فن‌هایی که در یخچال تاثیر بسزایی دارد، فن کندانسور است. به این فن، فن خنک کننده هم می‌گویند. این فن در بیشتر یخچال‌های جدید موجود می‌باشد. فن کندانسور در داخل رادیاتور خنک کننده به وسیله توری پوشیده شده است، تا اشیایی وارد آن نگردد. این نوع فن در قسمت خارجی ساختمان کندانسور قرار گرفته و وظیفه خنک کردن آن را به عهده دارد. هرگاه فن کندانسور خراب شود یخچال دیگر سرمایی ندارد و محیط داخلی آن گرم می‌شود.

انواع فن یخچال

انواع فن یخچال

فن اواپراتور یخچال

یکی دیگر از انواع فن یخچال ، فن اواپراتور یا فن تبخیر می‌باشد. وظیفه اصلی فن اواپراتور به گردش درآوردن هوای سرد از کویل‌های اواپراتور در همه فضای ذخیره سازی مواد غذایی یخچال است. هرگاه این فن دچار ایراد یا خللی گردد، یخچال فریزر در حال کار کردن صدای نابهنجاری می‌دهد. همچنین، عملیات خنک‌سازی را طولانی‌تر می‌کند. به گفته کارشناسان برای رفع این مشکل می‌توانید با یک مقدار جابجایی یخچال فریزر، موقعیت مکانی آن را اصلاح کنید تا صدا برطرف شود.

فن موتور یا کمپرسور یخچال

موتور یا کمپرسور دقیقاً قسمت پشت یخچال واقع شده است و قاعدتاً فن کمپرسور هم در کنار آن قرار می‌گیرد. وظیفه فن کمپرسور، خنک کردن کمپرسور یخچال است. خنک کردن کمپرسور به این صورت است که فن از طریق کویل‌های بیرونی هوای خنک را وارد می‌کند و اطراف کمپرسور به گردش در می‌آورد. از دلایل مهم خرابی فن کمپرسور، می‌توان به فرسوده شدن قطعات و حتی فرسوده شدن خود فن اشاره کرد. اگر مدت زمان زیادی است که از عمر یخچال شما می‌گذرد، پس به احتمال زیاد مشکل از فن کمپرسور است. اگر خودتان در منزل توانایی بررسی فن را داشتید با تعویض به موقع می‌توانید از آسیب‌های جدی دیگر جلوگیری کنید .اما اگر نتوانستید از پس بررسی آن برآیید، بهتر است از بهترین تعمیرکار بخچال جنرال و سایر برندها در نمایندگی تعمیرات ساید جنرال در اصفهان و شهرهای دیگر کمک بگیرید.

فن داخلی یخچال

یکی دیگر از انواع فن یخچال که نقش مهمی در کارکرد یخچال دارد، فن داخلی است. وظیفه اصلی این فن خارج کردن هوای گرم از داخل یخچال و خنک کردن محیط داخلی یخچال می‌باشد.

تعمیر انواع فن یخچالنشانه‌های خرابی فن یخچال

با خراب شدن فن، مشکلاتی برای یخچال فریزر شما به وجود می‌آید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

  • با خراب شدن فن، صداهای آزار دهنده و نابهنجاری از آن به گوش می رسد.
  • خرابی فن اواپراتور موجب از بین رفتن سرمای درون یخچال می‌گردد.
  • اگر فن کمپرسور خراب شود به دلیل گرمای بیش از حد موجب سوختن موتور می‌شود.
  • خاموش و روشن شدن یخچال از دیگر نشانه‌های خرابی فن است.

علت صدای ناهنجار فن

یکی از دلایل صدای نابهنجار در یخچال فریزرها، وجود ایراد در فن است. اکثر صداها در این قسمت طبیعی می‌باشند.  اما اگر صدا بیش از حد باشد یا به تازگی یخچال تولید صدا کند باید حتماً علت را جویا شوید. مهمترین دلایلی که باعث به وجود آمدن صدای زیاد در فن است به شرح ذیل می‌باشد.

خرابی پروانه‌های فن

اگر یخچال شما برفک بزند و این برفک‌ها تا نزدیکی فن، پیش رفته باشند، باعث برخورد فیزیکی با پروانه‌ها می‌شوند. همین برخورد موجب تولید صداهایی مانند تق تق در یخچال می‌گردد.

مشکل در فن اواپراتور

اگر در زمان معین فن اواپراتور خود را روغن کاری یا سرویس نکنید دچار فرسودگی می‌شوند در نتیجه موتور فن اواپراتور شما ایراد پیدا می‌کند و سر و صدای زیادی را در فریزر ایجاد می‌کند.

انواع فن یخچال

تعمیر فن یخچال

مشکل در شفت فن

از دیگر دلایل ایجاد سر و صدای فن، خشک بودن میل شفت یخچال می‌باشد. این قطعه دقیقا بین پروانه و آرمیچر یخچال نصب می‌گردد. شفت فن را باید مرتب یا حداقل در بازه زمانی معینی روغن کاری کنید.

نحوه تست فن خراب شده

برای بررسی کردن فن باید حتماً اول دستگاه را خاموش کنید و دو شاخه آن را از برق خارج کنید. سپس محفظه فن اواپراتور را از جایی در بیاورید و به شکل ظاهری فن دقت کنید. اگر یخ زدگی فن را مشاهده کردید، باید بدانید که سیستم دیفراست مشکل پیدا کرده است. برای بررسی فن موتور باید از دانش و تجهیزات خاصی برخوردار باشید. پس بهتر است حتماً بررسی آن را به عهده افراد متخصص بسپارید. برای این منظور می توانید با نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش با کد 358 تماس بگیرید.

تعمیر فن یخچال در اصفهان

همانند سایر قطعات یخچال، بررسی سلامت و کارایی فن نیز یک کار تخصصی است و معمولا افراد عادی از عهده انجام آن بر نمی‌آیند. این در حالی است که چک کردن منظم فن و سایر قطعات حساس و اساسی همچون برد الکترونیکی یخچال می‌تواند از خراب شدن آنها و ایجاد خسارت‌های سنگین مالی پیشگیری نماید. اما برای این منظور حتما باید از متخصصان تعمر یخچال فریزر کمک بگیرید.

در اصفهان ما به شما شرکت پارسان سرویس را پیشنهاد می‌کنیم. این شرکت به عنوان نمایندگی جنرال الکتریک حسینی در اصفهان در ارایه انواع خدمات مرتبط با تععمیرات یخچال فریزر در انواع و اقسام برندها تبحر دارد. تکنسین‌های این مرکز، بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را با مناسب‌ترین قیمت و با استفاده از بهترین قطعات یدکی ارایه می‌کنندو. این افراد به عنوان بهترین تعمیرکار یخچال جنرال در اصفهان، قادر به تعمیر یخچال ساید جنرال الکتریک و برطرف کردن کلیه مشکلات مربوط به یخچال فریزرهای این برند و سایر برندها هستند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست