دلایل خرابی جاروبرقی

در این مقاله قصد داریم علل خرابی جاروبرقی را با هم بررسی کنیم و بگوییم چرا جاروبرقی خراب می‌شود.

سالیان سال است که دیگر استفاده از جاروهای دستی و قدیمی کنار گذاشته شده است. در زندگی امروزه افراد برای تمیز و مرتب کردن منازل خود از جاروبرقی استفاده می‌کنند.  علت استفاده از این وسیله کاربردی، کیفیت جمع‌آوری زباله و استفاده آسان از آن است. همین مزیت‌ها موجب محبوبیت جاروبرقی در بین مردم شده است. به خاطر همین محبوبیت شرکت‌های تولیدکننده در تلاش هستند که جاروبرقی‌های بدون عیب و ایراد تولید کرده و یک محصول بدون عیب را به مشتری تحویل دهند. اما با تمام تلاشی که در این راستا انجام می‌دهند و با رعایت تمام شرایط تولید، باز هم در هنگام استفاده از جاروبرقی‌ها شاهد خرابی و خللی در عملکرد آن هستید. تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا برخی از مهمترین علل خراب شدن انواع جاروبرقی را برای شما توضیح دهیم.

مهمترین علل خرابی جاروبرقی

علت‌های خاموش شدن جاروبرقی در حین جارو کشیدن

تصور کنید که قرار است مهمانی بزرگی را ترتیب دهید، اولین موردی که می‌خواهید به سرعت انجام گیرد نظافت منزل است. با جاروبرقی، شروع به کشیدن جارو می‌کنید اما هنوز چند دقیقه‌ای نگذشته که ناگهان متوجه می‌شوید، جاروبرقی، خود به خود خاموش شده است. چند بار دکمه خاموش روشن را می‌زنید و می‌بینید هیچ تاثیری در روشن شدن جاروبرقی ندارد. در اینجا حتماً نیاز است تا بفهمیم علت خاموش شدن ناگهانی آن چیست؟ در ادامه به تعدادی از علت‌های خاموش شدن ناگهانی آن اشاره می‌کنیم.

بیش از حد داغ شدن ترموستات

همه جاروبرقی‌ها در همه برندها در موتور خود ترموستات دارند. عملکرد و مکانیزم این ترموستات‌ها به گونه ای طراحی شده که در صورت گرم شدن و افزایش دما، به طور ناگهانی خاموش می‌شوند. پس از خاموش شدن  ترموستات خنک می‌شود. در این مواقع بهتر است نگران نباشید و اندکی تحمل کنید تا موتور خنک شود. اما اگر به صورت مکرر این اتفاق بیافتد، یعنی تعداد دفعات خاموش شدن جاروبرقی بالا برود، باید بگوییم ترموستات دچار ایراد شده است. حتماً باید برای تعویض آن اقدام کنید.

در جاروبرقی‌های پاناسونیک بسیار شاهد این مسئله بوده‌ایم که دستگاه در حین کار کردن خاموش می‌شود. البته در جاروبرقی پاناسونیک علت اصلی خاموش شدن مکرر جارو برقی خرابی موتور جاروبرقی می‌باشد. چون ترموستات، حرارت دستگاه را کنترل می‌کند اگر زمانی معیوب شود و به درستی عمل نکند به موتور دستگاه آسیب جدی وارد می‌شود.

پر شدن پاکت زباله

در همه جارو برقی‌ها نیاز است که چند وقت یک‌بار کیسه یا پاکت جاروبرقی را چک کنید، تا کاملا پر نشده باشد. زیرا پرشدن کیسه به موتور جاروبرقی فشار وارد می‌آورد و دستگاه ناگهان خاموش می‌شود. علت اینکه اصرار داریم چند وقت یک‌بار کیسه دستگاه را چک کنید به خاطر این است که اکثر اوقات کیسه پاره می‌شود. با پاره شدن کیسه، گرد و خاک و زباله‌ها در دستگاه پخش می‌شود و موجب گرفتگی قطعات می‌گردد. پس بهتر است که حداقل از کیسه یک‌بار مصرف در این مورد استفاده کنید.

سیم را بیش از حد کشیدن

به هیچ عنوان سیم‌های جاروبرقی تا انتها از دستگاه بیرون نیاورید. زیرا بیش از حد کشیدن آن موجب می‌شود سیم دستگاه  از قسمت و جایگاه خود خارج و دستگاه در حین کار کردن به یکباره قطع شود.

روشن بودن مکرر جاروبرقی

یکی دیگر از دلایل مهم و اساسی خاموش شدن جاروبرقی‌ها استفاده مکرر و استراحت ندادن به آن است. در بسیاری از موارد دیده‌ایم افراد از خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی پس از استفاده زیاد گله مند هستند. این افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که استفاده زیاد از جاروبرقی، موجب خرابی و فرسودگی قطعات می‌شود. بهتر است بعد از هر ۲۵ تا ۳۰ دقیقه کار کردن با آن دستگاه را خاموش کرده و استراحت دهید.

خراب شدن سیم جمع کن

در مواقعی که شاخه‌ها یا  شاخک‌های سیم جمع کن به قسمت حلقه گردن وصل نباشد، جریان برق به موتور انتقال پیدا نمی‌کند و جاروبرقی وسط کار خاموش می‌شود. همین خرابی در سیم جمع کن یکی از علل روشن نشدن و خرابی جاروبرقی است.

علت به گوش رسیدن صدای ناهنجار در جاروبرقی‌های بوش و ال جی

در همه جاروبرقی‌ها  قطعه‌ای به نام آرمیچر و تعدادی یاطاقان برای چرخیدن آرمیچر و یک پروانه مکش وجود دارد. به دلیل شل شدن پیچ‌های آرمیچر پروانه‌ها جابه جا شده و تکان‌های شدیدی می‌خورند. همین تکان خوردن پروانه‌ها، باعث صدای غیر طبیعی در جاروبرقی بوش و الجی می‌گردد. این صدای  غیر طبیعی در جاروبرقی ال جی می‌تواند مربوط به ایراد و عیب در خرابی موتور  یا گرفتگی در ناحیه لوله مکش و خرطومی جاروبرقی باشد. برای رفع این صدا بهتر است، اول لوله خرطومی را باز کرده و در صورت امکان اگر زباله یا قطعه در آن گیر کرده است بیرون آورید و مانع را رفع کنید. در مورد جاروبرقی بوش نیز بهتر است برای بررسی دستگاه با نمایندگی تعمیرات بوش در اصفهان و سایر شهرها تماس بگیرید.

تماس فوری: 09134220144

علت ضعیف شدن مکش جاروبرقی

در همه جارو برقی‌ها این عیب به چشم می‌خورد که بعد از مدتی استفاده از آن دیگر جاروبرقی توان و قدرت قبل را ندارد. حتی مانند قبل نمی‌تواند فضای خانه را نظافت کند. در اینجا می‌گوییم که مکش جارو ضعیف شده است. در بیشتر جاروبرقی‌ها به خصوص جاروبرقی سامسونگ و پاناسونیک این عیب نمایان گر است. یکی از علت‌های آن پر شدن کیسه جاروبرقی است. همانطور که در قسمت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی اشاره کردیم، کیسه یا پاکت زباله‌ی جارو تاثیر بسیار زیادی در قدرت و توان جارو برقی دارد. در صورتی که به طور دوره ای به پاکسازی کیسه نپردازید، قطعاً به موتور جارو فشار وارد می‌آید و موتور جاروبرقی را ضعیف می‌کند. از دیگر علل‌های ضعف مکش، گیر کردن شی و زباله در لوله تلسکوپی و لوله خرطومی جاروبرقی می‌باشد. کثیفی فیلتر هم در ضعیف شدن مکش جارو بی تاثیر نیست.

خرابی جاروبرقی

علت کم و زیاد نشدن دور موتور در جاروبرقی

اصولا شما نیاز دارید در قسمت‌هایی از منزل یا فضایی از آن، قدرت و توان موتور را به بالاترین حد یا کمترین حد برسانید. اما ممکن است قادر به انجام چنین کاری نباشید. علت آن هم خرابی پتانسیومتر دستگاه می‌باشد. پتانسیومتر  قطعه ای برای تنظیم دور موتور است. این قطعه روی بدنه دستگاه یا دسته جاروبرقی تعبیه شده است. در صورت خراب شدن آن در جارو برقی‌های ال جی و سامسونگ موجب یکسره شدن دور موتور در آن می‌گردد.

نکات مهم در مراقبت از جاروبرقی

رعایت نکات زیر می‌تواند عمر دستگاه شما را طولانی‌تر کند و از خرابی جاروبرقی بکاهد:

  • تمام تلاش خود را روی این نکته معطوف کنید که در ساعت اوج مصرف برق از جاروبرقی استفاده نکنید. به دلیل مصرف بالای انرژی، نوسانات برقی بالا می‌رود و به دستگاه آسیب وارد می‌گردد.
  • هرگاه کیسه جارو را تعویض و تمیز می‌کنید، حتماً آنرا درست در بدنه‌ی دستگاه جای دهید. زیرا با درست جا نرفتن آن ممکن است خرده زباله‌ها به موتور دستگاه ورود پیدا کنند.
  • تسمه جاروبرقی را چند وقت یکبار چک کنید. زیرا در صورت خرابی و فرسودگی باید حتماً تعویض گردد.
سخن پایانی

با تمام نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم، شاید شما در خانه بتوانید با برطرف کردن علت خرابی‌ها، جاروبرقی را به حالت اولیه خود برگردانید. اما اگر نتوانستید از پس آن برآیید،بهتر است برای تعمیر جارو برقی خود از انواع برندها مانند: بوش، ناسیونال، دوو، دلونگی، زیمنس، ال جی، سامسونگ و غیره کافیست با پارسان سرویس ارتباط برقرار کنید. پارسان سرویس خدمات تعمیر جاروبرقی را در کوتاهترین زمان ممکن به شما ارائه می‌دهد. تکنسین‌های با تجربه این شرکت، نه تنها از بهترین قطعات برای تعمیر لوازم خانگی شما استفاده می‌کنند بلکه خدمات خود را با مناسب‌ترین قیمت ارایه می‌کنند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست