7 علت روشن نشدن ماشین لباسشویی

روشن نشدن ماشین لباسشویی

7 مورد از مهم‌ترین و رایج‌ترین دلایلی که باعث روشن نشدن ماشین لباسشویی می‌شود را در این قسمت با هم بررسی می‌کنیم.

دلایل عمده روشنن نشدن ماشین لباسشویی

اتصالات برق ماشین لباسشویی

در قدم اول مطمئن شوید برق ساختمان وصل است می‌توانید با کمک یک مولتی متر ولتاژ خروجی رابررسی کنید. سپس تمام اتصالات ماشین لباسشویی را بررسی نمایید تا در بخشی دچار پارگی سیم‌ها یا قطع شدن آن‌ها نباشد.

قدم بعدی چک کردن پریز برق است برای اطمینان از سالم بود پریز برقی که لباسشویی به آن متصل است بهتر از وسیله برقی دیگه‌ای استفاده کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید. خراب بودن پریز برق یا سیم رابط میتواند علت روشن نشدن ماشین لباسشویی باشد.

بسته بودن درب ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی‌هایی که درب آن‌ها از جلو باز میشود سوئیچ درب حکم یک دستگاه ایمنی را برای لباسشویی دارد و با چفت نشدن سوئیچ درب، ماشین لباسشویی روشن می‌شود اما شروع به کار نمی‌کند و این اتفاق با عنوان روشن نشدن ماشین لباسشویی قلم داد می‌شود. از این رو در صورتی که این سوئیچ خراب شده باشد حتی درب لباسشویی کاملا بسته باشد باز هم دستگاه شروع به کار نخواهد کرد.

برای رفع این مشکل لازم است که یک متخصص قطعه مذکور را بررسی نمایید تا در صورت نیاز قطعه تعویض و یا تعمیر شود.

سوکت ماشین لباسشویی

یکی از رایج ترین دلایل روشن نشدن لباسشویی مشکل از سوکت منبع تغذیه دستگاه است. در صورتی که چراغ های روی دستگاه روشن نشد ابتدا از سالم بودن سوکت اطمینان حاصل نمایید.
برای مطمئن شدن یک وسیله برقی دیگر را به پریز برق وصل کنید تا مشخص شود ایراد از منبع تغذیه است. برای حفظ ایمنی خود حتما با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرد.

درایور موتور

هم در لباسشویی‌های درب از جلو و هم در لباسشویی های درب از بالا از یک موتور برای چرخیدن استفاده می‌شود که امکان خرابی آن وجود دارد. در صورتی که از موتور لباسشویی صدای‌های غیر طبیعی میشنوید بهتر است آن را چک نمایید چرا که این مورد هم می‌تواند علت روشن نشدن لباسشویی شود.
برای این منظور کمربندها را برداشته و موتور را روشن کنید اگر موتور کار کرد مشکلی ندارد اما اگر کار نکرد با تعمیرکار با تجربه برای تعمیر آن تماس بگیرید.

موتور لباسشویی

همانطور که پیشتر اشاره شد در همه نوع از ماشین لباسشویی‌ها یک موتور برای چرخش وجود دارد که در ماشین لباسشویی های مدل بالاتر این موتور به صورت معکوس نیز عمل می‌کند و در دو جهت میچرخد. در صورتی که چراغ‌های لباسشویی روشن می‌شود و با زدن دکمه استارت موتور لباسشویی صدای هووم یا وزز وزز میدهد بهتر است که سریعاٌ دستگاه خاموش شود و با تعمیرکار تماس بگیرید.

گرم شدن بیش از حد موتور ماشین لباسشویی

هنگامی که موتور ماشین لباسشویی بیش از اندازه گرم شود دستگاه به طور خودکار موتور را خاموش می‌کند تا خنک شود و مجدداً روشن می‌شود این امر در صورتی نرمال است که یکی دو مرتبه اتفاق بیوفتد اما اگر در فواصل زمانی کوتاه این اتفاق بیوفتد و موتور لباسشویی بیش از اندازه گرم باشد میبایست از یک متخصص برای تعمیر آن کمک بگیرید تا با مرور زمان مجبور به پرداخت هزینه های بیشتر نشوید.

سایر قطعات

در این مقاله بیشتر رایج ترین مشکلات لباسشویی که علت روشن نشدن ماشین لباسشویی می‌باشند را با هم بررسی کردیم اما ممکن است گاهی ایراد غیر از این موارد ذکر شده باشد به هر حال بهتر است برای رفع این مشکل فنی از کارشناسان فنی مرکز تخصصی تعمیرات ماشین لباسشویی کمک بگیرید و در صورتی که دانش کافی در مورد ماشین لباسشویی ندارید، به هیچ وجه اقدام به باز کردن دستگاه نکنید.

فهرست