نشانه‌های خراب شدن موتور ماشین لباسشویی

یکی از مهم‌ترین لوازم خانگی منازل، ماشین لباسشویی است. این وسیله، بسیار کاربردی و با اهمیت است. این دستگاه امروزه در زندگی همه ما انسان‌ها مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از این دستگاه علاوه بر این که باعث آرامش خاطر بانوان عزیز در منزل می‌گردد، موجب تسریع در روند شستشوی لباس‌ها می‌شود. اما همین وسیله یاری دهنده ممکن است که یکی از قطعات اصلی اش یعنی موتور دچار مشکل شود. موتور از مهمترین قطعات در ماشین لباسشویی است. این قطعه برای لباسشویی، حکم قلب در بدن انسان را دارد. برخی عوامل موجب خراب شدن این قطعه در لباسشویی می‌گردد. در ادامه به برخی از مهمترین نشانه‌های خرابی موتور ماشین لباسشویی می‌پردازیم.

انواع موتور ماشین لباسشویی

بهتر است قبل از این که با نشانه‌های خرابی موتور ماشین لباسشویی آشنا شویم، اطلاعات اندکی در مورد انواع موتور ماشین لباسشویی داشته باشیم. در مدل‌های قدیمی ماشین‌های لباسشویی، نوع موتور قدیمی‌تر و کم کاربرد‌تر بود. اما در مدل‌های جدید، موتور‌های دیجیتالی و پیشرفته بسیار به چشم می‌خورد. شما هنگام خرید ماشین لباسشویی، فقط اسم موتور و نحوه کارکرد آن را می‌شنوید اما اطلاعات دقیقی در مورد آن ندارید. ما در ادامه به انواع آن می‌پردازیم.

موتور ماشین لباسشویی تسمه دار یا معمولی

اگر به ماشین لباسشویی‌های قدیمی دقت کرده باشید، موقعی که مشغول کار هستند با لرزش فراوان و صدای ناهنجار همراه هستند. در این نوع ماشین‌ها از موتور معمولی و تسمه دار استفاده می‌کردند.  این نوع موتور معایبی، از جمله بالا بودن مصرف برق و استهلاک بالا را دارد. این معایب موجب شد تا شرکت‌ها دیگر از این نوع موتور تا حد امکان، در ساخت ماشین لباسشویی استفاده نکنند. اگرچه موتورهای تسمه دار در کنار این معایب، یک سری مزایا هم دارند. یکی از این مزایا این است که در مرحله تعمیر و تعویض به راحتی و با هزینه کمتر دستگاه یا موتور قابل تعمیر است.

موتور لباسشویی بدون تسمه یا دیجیتال

با پیشرفته شدن علم و تکنولوژی، موتورها از حالت معمولی خارج شده و به حالت پیشرفته و دیجیتال درآمدند. موتورهای بدون تسمه با نام موتور بدون گیربکس هم معروف هستند. از مزیت‌های مهم این موتورها این است که از سر و صدا و لرزش کمتری برخوردارند و در مصرف برق بسیار بهینه هستند. با تمام مزایایی که می‌توانیم برای آنها برشماریم بزرگترین عیب آن قیمت بالای آن است، که این قیمت بالا شما را در تعمیر و تعویض موتور بسیار درگیر خواهد کرد.

علائم خرابی موتور ماشین لباسشویی

حال که با انواع موتور آشنا شدیم، می‌توان به بررسی انواع علائم و نشانه‌های خرابی موتور بپردازیم. اگر این نشانه‌ها را در ماشین لباسشویی دیدید، احتمال خرابی آن را دهید.

لباس‌ها به طور کامل خشک نمی‌شوند

در سری‌ها و مدل‌های جدید ماشین لباسشویی، عملیات آبکشی و شستشو و خشک کردن لباس‌ها در مخزن اصلی آن انجام می‌شود. اما در صورتی‌که لباس‌ها بعد از آبکشی، مانند سابق خشک نشوند و بیش از حد معمول خیس بمانند، می‌توان احتمال داد که موتور دچار نقص فنی و یا خرابی شده باشد. این نقص نشانه‌ی عدم چرخش درست موتور است. البته این مشکل می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد و برای بررسی این موضوع لازم است که به نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی مراجعه کنید و از آنها درخواست کمک نمایید.

آبگیری ناقص مخزن یا عدم آبگیری

اگر بعد از روشن کردن ماشین لباسشویی مخزن نتواند کامل آبگیری شود، یا بعد از چند دقیقه از کار بیافتد نشانگر خراب بودن موتور است. این عیب ممکن است علت‌های دیگری هم داشته باشد، ازجمله اینکه فشار وزنی بر مخزن زیاد باشد. در این حالت باید وزن و فشار را کم کنید. احتمال بعدی آن سوختن یا نیم سوز شدن موتور ماشین است. در صورتی‌که از برند بوش استفاده می‌کنید برای بررسی همه این مشکلات می توانید با شرکت پارسان سرویس به عنوان نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی بوش در اصفهان تماس بگیرید.

تماس فوری: 09134220144

خاموش شدن ماشین در حین کار

درست است که خاموش شدن موتور دلایل بسیار زیادی دارد، اما اساسی‌ترین و حساس‌ترین قسمت این مشکل داغ کردن بیش از حد موتور است. در ماشین لباسشویی‌های جدید که به صورت دیجیتالی هستند، کامپیوتر ماشین با گرم شدن بیش از حد به شکل خودکار ماشین را خاموش می‌کند. در این حالت از سوختن سریع دستگاه نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

خرابی موتور ماشین لباسشویی

تکان‌های شدید و سر و صدای غیر معمول

سروصدای زیاد ماشین از نشانه‌های بسیار اساسی در خرابی موتور است. این اتفاق زمانی روی می‌دهد، که مشکلی در انتقال قدرت موتور به محور درام وجود داشته باشد. در این حالت چون موتور برای کار کردن فشار زیادی را تحمل می‌کند، سر و صدای بیشتری را هم ساطع می‌کند. در صورت عدم سرویس به موقع، گرد و خاک فراوانی به روی موتور ماشین می‌نشیند که باعث ایجاد سر و صدای زیاد می‌گردد. برای جلوگیری از سوختن موتور یا نیم سوز شدن آن بهتر است اول موارد زیر را بررسی کنید.

  • اجزای ماشین پوسیده نشده باشد.
  • حتما در هنگام نصب ماشین اطمینان حاصل کنید که ماشین بر روی سطح صاف قرار داده باشید.
  • اگر همچنان لرزش ادامه داشت، از شل نبودن مخزن هم اطمینان حاصل کنید.
  • در این صورت اگر هیچ کدام از این موارد نبود حتماً باید موتور مورد بررسی قرار گیرد.

اگر داشن و تخصص کافی برای بررسی موارد بالا را ندارید بهتر است با خدمات پس از فروش لباسشویی بوش در اصفهان و سایر شهرها تماس بگیرید.

عدم مقاومت سیم پیچ‌ها در ماشین لباسشویی

این مشکل از حادترین مشکلات خرابی موتور است. این حالت به دلیل آسیب فیزیکی و پوسیدگی قطعه‌ای از موتور و یا بیش از حد گرم شدن موتور یا محفظه ماشین روی می‌دهد، که به عایق سیم پیچی موتور صدمه وارد می‌کند. اگر به موقع این مشکل برطرف نشود، سیم پیچ‌های داخل موتور و کنداکتور آسیب بسیار شدیدی خواهند دید و اتصالی می‌کند و در نهایت موتور می‌سوزد. بنابراین سرویس منظم ماشین لباسشویی برای پیشگیری از این قبیل مشکلات ضروری است.

کار نکردن ماشین همانند گذشته

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد، که ماشین بعد از چندین سال استفاده و به دلیل عدم سرویس به موقع مانند قبل کارایی نداشته باشد، این نشانه می‌تواند آلارمی برای خرابی موتور باشد. به این شکل که مثلا شما دستگاه را روشن می‌کنید، اما دستگاه هیچ علامتی از کارکردن نشان نمی دهد. این نشانه می‌تواند حاکی از آن باشد، که موتور مشکل پیدا کرده است. البته قبل از اینکه با اطمینان بگویید موتور مشکل دارد، حتما از وصل بودن شیر آب یا بسته بودن درب ماشین اطمینان حاصل کنید.

به مشام رسیدن بوی سوختگی

هر بار که موتور ماشین وزن زیادی را تحمل کند یا اینکه بار الکتریکی زیاد یا کم بر آن تحمیل شود، احتمال سوختن و تخریب آن بالا می‌رود و بویی ایجاد می‎ کند. البته در این مورد حتماً باید اطمینان حاصل کنید که این بو ناشی از گرم شدن و سوختن لاستیک المنت و سوختن دوشاخه برق نباشد. همان طور که مشاهده می کنید این موارد نیاز به داشتن مهارت و تجربه در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی دارد و لازم است که حتما با استادکاران متبحر در این زمینه تماس حاصل شود.

باقی ماندن کف روی لباس‌ها

همانطور که قبلا و پیشتر اشاره کردیم؛ وقتی ماشین نتواند مرحله‌ی آبکشی را به خوبی انجام دهد، قطعا موجب به جای ماندن رد کفها بر روی لباس‌ها می گردد. این مورد هم نشانه‌ای از خرابی موتور ماشین لباسشویی می‌باشد. به همین دلیل برای طول عمر موتور حداقل سعی کنید از پودرهای مرغوبی که موتور توانایی حل کردن و دفع آن‌ها را داشته باشد، استفاده کنید.

خرابی تسمه و تنظیم نبودن آن

از دیگر علائم و نشانه‌های خرابی موتور لق زدن و عدم تنظیم تسمه‌های ماشین است.ن امیزان بودن مقدار بار در ماشین باعث بهم خوردن و خرابی دستگاه می‌گردد. بیشتر ماشین های لباسشویی جدید بسیاری از این مشکلات را با یک سری کدهای خطا شنان می دهند. برای مثال در میان کدهای خطای ماشین لباسوشیی بوش، خطایی وجود دارد که نشانه خراب شدن تسمه و یا وجود مشکل در موتور است. این ارورها در یافتن مشکل و برطرف کردن آن بسیار مفید هستند.

نچرخیدن دیگ ماشین

اگر دیگ دستگاه بعد از فرایند آبکشی، دیگر نچرخد یکی از دلایل مهم خرابی ماشین به حساب می‌آید. در این حالت علامت آبکشی بر روی مانیتور دستگاه نمایان می‌شود، اما فرآیند آبکشی دیگر صورت نمی‌گیرد. این حالت خبر از خرابی موتور می‌دهد.

راحل نهایی در صورت برخورد با نشانه‌های خرابی موتور ماشین لباسشویی

پس از اینکه علائم و نشانه‌های خرابی موتور را دیدید بهتر است، هر چه سریعتر دستگاه را از پریز برق کشیده و با نزدیک‌ترین و با تجربه‌ترین تعمیرکاران فنی برای حل مشکل ارتباط برقرار کنید. چون در صورت نیاز به تعویض، موتور ماشین لباسشویی دارای قیمت بالایی می‌باشد، بهتر است هر چه سریع‌تر به تعمیر و رفع مشکل آن اقدام کنید.

اگر برند مشاین لباسشویی شما بوش است، برای این منظور ما به شما شرکت پارسان سرویس را پیشنهاد می کنیم. این شرکت به عنوان نمایندگی لوازم خانگی بوش در اصفهان، همه خدمات مرتبط با نصب و تعمیرات ماشین لباسشویی بوش را ارایه می‌کند. برای تعمیرات مقرون به صرفه و بدون دردسر، کافیست از پارسان سرویس درخواست یاری بفرمایید که در اسرع وقت با بهترین نیروها برای انواع تعمیرات ماشیل لباسشویی در خدمت شما بزرگواران هستند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست