علل جمع شدن آب در داخل جا میوه‌ای و کف یخچال و راه حل آن

از آنجایی که یخچال فریزرها از پرکاربردترین وسایل آشپزخانه به حساب می‌آیند، تمیزی و بو ندادن یخچال هم مسئله ای بسیار مهم برای تمام اعضای خانواده است. جمع شدن آب در یخچال به خصوص در جا میوه‌ای و کف یخچال از سری دردسرهایی است که همه افرادی که یخچال دارند ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنند. یقینا شما هم از آن دسته افرادی هستید که خواهان یافتن علت‌های این مشکل و راه رفع آن هستید. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با مطالبی را در این زمینه خدمتتان عرض کنیم.

علل جمع شدن آب در یخچال

اگر توجه کنید بیشتر عللی که برای این مشکل ذکر می‌شود، برخاسته از خرابی یا نقص فنی در قطعات داخلی دستگاه است. برای رفع بیشتر این مشکلات نیز باید از تکنسین‌های متخصص و تعمیرکاران کمک بگیرید. در ادامه به مهمترین دلایل جمع شدن آب در زیر جامیوه ای و کف یخچال می‌پردازیم.

معیوب شدن لاستیک دور درب یخچال فریزر

هرگاه لاستیک دور درب یخچال خراب شود، هوای گرم به مقدار زیادی به درون یخچال راه پیدا می‌کند. این هوای گرم روی صفحه انتهایی کابین می‌نشیند و به قطرات آب تبدیل می‌گردد. حال اگر باز و بسته شدن درب یخچال به دفعات بالاتری صورت گیرد، همچنین خرابی لاستیک دور درب حجم بالایی از هوای گرم را وارد محیط کند، در نهایت می‌تواند علتی برای جمع شدن آب در زیر جا میوه‌ای شود. نکته لازم به ذکر آن است که قرار دادن غذاهای بسیار گرم و داغ و ظروف روی صفحه‌‌های انتهایی کابین باعث جمع شدن آب زیر جامیوه‌ای و کف یخچال می‌گردد.

سالم بودن ظروف یخچال را بررسی کنید

اصولاً تعمیرکاران حرفه‌ای موقع بررسی این عیب از شما درخواست می‌کنند که ظروفی که مواد غذایی را در آن قرار دادید را چک کنید. زیرا این احتمال وجود دارد که نشت آب و مایعات دیگر از شکستگی یک ظرف یا بطری موجب جمع شدن آب در کف یخچال گردد. در این شرایط بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که ظروف معیوب را پیدا کرده و از یخچال خارج کنید و یخچال را از آب خشک نمایید.

نشت مخزن تصفیه آب

یکی دیگر از اصلی‌ترین مواردی که باعث جمع شدن  آب زیر جا میوه‌ای شود، سوراخ شدن و نشتی مخزن تصفیه آب یخچال می‌باشد. این مخزن‌ها در بخش‌های انتهایی کابین و پشت جا میوه‌ای قرار دارند. در صورتی که مخزن تصفیه سوراخ شود، آب را به راحتی به سمت کابین هدایت می‌کند و باعث جمع شدن آب در این ناحیه می‌گردد.

مسدود شدن لوله تخلیه

وظیفه لوله‌ی تخلیه، انتقال آب‌های جمع شده به ظرف‌های تخلیه و در نهایت تبخیر آب‌های جمع شده است. لوله تخلیه در انتهای دیوار پشتی یخچال قرار گرفته است. لوله تخلیه را بررسی کنید. اگر لوله تخلیه درست نصب نشده است، مطمئنا یکی از علل جمع شدن آب در یخچال است.

نکته لازم به ذکر این است که اگر شما از یخچال‌هایی که برفک تولید نمی‌کنند، استفاده می‌کنید ممکن است مسیر لوله‌های تخلیه آن دچار یخ زدگی شده باشد. برای رفع این مشکل بهتر است آب جوش را به درون لوله‌های تخلیه ریخته تا مسیر آنها باز شود. حال اگر این مشکل برطرف نشد، می‌توان گفت که یخ زدگی لوله‌ها به علت خراب شدن قطعات مختلف دیگر یخچال از جمله خرابی سنسور، المنت و برد الکترونیکی است. در چنین شرایطی لازم است که با یک نمایندگی تعمیرات یخچال در اصفهان و سایر شهرها تماس بگیرید و تقاضای کمک کنید.

اختلال در عملکرد آب سرد کن

یکی دیگر از علت‌های جمع شدن آب در یخچال ها می‌توان به نقص در آب سرد کن‌ها اشاره کرد. حال اگر محفظه آب چکان، داخل یخچال باشد، اگر اتصال شیلنگ آب سرد کن و لوله‌هایی که آب را به داخل محفظه اصلی می‌ریزد، نشتی داشته باشد قطعا آب به کف یخچال و جامیوه‌ای نفوذ کرده و در آن جا جمع می‌شود. برای رفع این مشکل اول از خرابی یا سالم بودن لوله‌ها اطمینان پیدا کنید در صورتی که آنها سالم بودند، به سراغ آبسردکن بروید در صورت خرابی باید خود آبسردکن را تعویض نمایید.

جا گرفتن اواپراتور (تبخیر کننده) زیر تکه‌های یخ

ممکن است گاهی اوقات تبخیرکننده‌ها زیر یخ قرار گیرند. در این حالت که اواپراتور زیر یخ‌ها قرار می‌گیرد، دیگر افزایش دمایی انجام نمی‌شود و عملیات یخ زدایی به طور درست و صحیح انجام نمی‌گردد. بهتر است برای رفع این مشکل حتما از تعمیر کاران حرفه‌ای نمایندگی رسمی جنرال الکتریک و سایر برندها کمک بخواهید.

خرابی سنسور دیفراست

یکی دیگر از قطعات اصلی در سیستم‌های ضد برفک یخچال فریزر، سنسور سیستم دیفراست یخچال می‌باشد. وظیفه این سیستم آن است که با شناسایی کاهش دما در لوله‌های اواپراتور، فرمان ذوب کردن برفک‌ها را به هیتر ارسال می‌کند. حال  اگر این سنسور به درستی کاهش یا افزایش دما را تشخیص ندهد، هیتر به موقع وارد عمل نشده و مسیر تخلیه آب دچار یخ زدگی می‌گردد و در بیشتر مواقع تنها راه حل تعویض سیستم دیفراست است.

بهترین تعمیرات یخچال در اصفهان

همانطور که مشاهده کردید نشتی آب از یخچال و جمع شدن در کف یخچال و جا میوه‌ای  دلایل بسیار زیادی دارد. علل‌های ساده‌ای که رفع آنها بی دردسر است را خودتان به راحتی می‌توانید برطرف کنید. اما برای رفع علل دیگر  که پیچیده و نیازمند دانش و تخصص است، بهتر است خودتان اقدام نکنید، تا از ضررهای مالی به دستگاه‌تان پیشگیری نمایید.
در چنین مواقعی به شما پیشنهاد می‌کنیم که از گروه پارسان سرویس یاری بطلبید. شرکت پارسان سرویس با دارا بودن نمایندگی مجاز خدمات پس از فروش با کد 358 در اصفهان، تمام خدمات مرتبط با تعمیر انواع یخچال، فریزر و ساید بای ساید را در شهر اصفهان و سایر مناطق با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت انجام می‌دهد. تکنسین‌های این مرکز با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه تعمیر انواع برندهای یخچال فریزر و با بکارگیری بهترین قطعات و لوازم یدکی، بهترین تعمیرات را انجام داده و مشکل دستگاه شما را به بهترین شکل برطرف می‌کنند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست