دلایل صدای زیاد جاروبرقی و روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برطرف کردن آن

نظافت منزل از گرد و غبار، بدون استفاده از جاروبرقی به هیچ وجه کار آسانی نیست. وجود جاروبرقی در هر منزلی، یکی از ملزومات و لوازم اساسی آن خانه به حساب می‌آید. شاید تا به‌حال، برای شما هم پیش آمده باشد که حس کنید صدای جاروبرقی‌تان بیش از حد زیاد است؟ با اینکه جاروبرقی‌ها یک وسیله پر سر و صدا در خانه‌ها هستند. اما گاهی به دلیل یکسری ایرادات خاص صدای دستگاه شما از حد نرمال خارج می‌گردد و صدای ناهنجاری را ایجاد می‌کند. در این مقاله سعی داریم تا علت‌های صدای زیاد جاروبرقی های مختلف را بررسی کنیم و نحوه عیب یابی و تعمیر آن را به شما آموزش دهیم.

صدای جاروبرقی تا چه اندازه نرمال است؟

نحوه ساخت و طراحی جاروبرقی‌ها  به صورتی است، که در هر شرایطی مقداری صدا تولید می‌کنند. اما صدای جاروبرقی‌ها در مدل‌های مختلف بسیار متفاوت است. صدای جاروبرقی به چهار دسته آرام، عادی بلند و بسیار بلند تقسیم می‌شوند.

  • اگر صدای جاروبرقی شما کمتر از ۶۰ دسی بل باشد، به این میزان صدای جاروبرقی سایلنت می‌گویند. البته نه اینکه صدایی نداشته باشد، بلکه این صدا در حدی است که بتوانید خیلی راحت صدای تلویزیون و رادیو را متوجه شوید.
  • اگر صدای جاروبرقی بین ۶۱ تا ۷۰ دسی‌بل باشد، به آن جاروبرقی‌های عادی می‌گویند. در این حالت صدای تلویزیون و رادیو را به راحتی متوجه نمی‌شوید.
  • هرگاه صدای جاروبرقی بین ۷۱ تا ۷۵ دسی بل باشد، جاروبرقی شما در گروه صداهای بلند است. جاروبرقی استاندارد نباید بیشتر از ۸۰ بدسی بل صدا تولید کند.

با توجه به مواردی که توضیح دادیم، متوجه شدید که جاروبرقی‌های مختلف از نظر سر و صدا با هم بسیار تفاوت دارند. صدای جاروبرقی یکی از ویژگی‌های مهم آن به حساب می‌آید.

علل صدای زیاد جاروبرقی

اکثر جاروبرقی‌ها هنگام کار کردن صدای کمی دارند. آن صدا هم به خاطر کار کردن موتور است. بنابراین وقتی صدای جاروبرقی در هنگام کار کردن به گوش برسد یک امر طبیعی است. اما زمانی این صدا آزاردهنده است که بیش از حد معمول گردد. در این مواقع قبل از اینکه دستگاه خود را کنار بگذارید و به سراغ یک جاروبرقی جدید بروید، بهتر است اول منبع تولید صدای ناهنجار را بیابید. چون اگر متوجه شوید که سر و صدا دقیقا از کجا به گوش می‌رسد، خیلی بهتر می‌توانید مشکل را برطرف کنید. در ادامه به بررسی علل صدای زیاد جاروبرقی می‌پردازیم.

مشکل در عملکرد موتور جاروبرقی

بیشتر اوقات سروصدای زیاد جاروبرقی به خاطر مشکلاتی است که در موتور به وجود آمده است. موتور جارو برقی اغلب با نشستن و وارد شدن گرد و خاک یا رطوبت به داخل موتور از بین می‌رود یا خراب می‌شود. امروزه اکثر موتورهای جارو برقی، موتور اینورتر می‌باشند. این موتورها در کاهش صدای جاروبرقی عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده‌اند. در دستگاه‌هایی که دارای موتور اینورتر هستند، اما باز هم صدای زیادی از جاروبرقی به گوش می‌رسد، باید حتماً برای تعمیر موتور اقدام کنید. چون علت اصلی صدا، موتور است. همچنین هر گاه روی موتور، گرد و غباری وجود داشت، باید آن را تمیز کنید. هر گاه تیغه‌های موتور خم شوند یا اینکه در اثر ضربه یا کار کردن زیاد تاب بردارند باید حتما تیغه‌ها‌ی موتور را تعویض کنید.

کثیف شدن بیش از حد فیلتر جاروبرقی

اگر جاروبرقی شما هم در حال کار کردن به ناگاه صدای بلندی از خود تولید کرد، ممکن است که فیلتر کثیف شده باشد. زیرا هرگاه فیلتر بیش از حد کثیف شود، جاروبرقی برای ایجاد مکش تلاش بیشتری می‌کند. همین تلاش برای مکیدن آشغال و کثیفی‌ها صدای بیشتری را هم تولید خواهد کرد. بنابراین هرگاه سر و صدای جاروبرقی زیاد شد و مکش آن کاهش پیدا کرد، حتماً به این معناست که فیلتر جاروبرقی کثیف و دچار مشکل شده است. حال برای برطرف کردن این مشکل، فیلتر جاروبرقی را از دستگاه خارج کرده و آن را با آب و صابون شستشو دهید و دوباره به جای اصلی خود برگردانید. اگر فیلتر قابل شستشو نبود بهتر است از فیلترهای یکبار مصرف استفاده کنید.

صدای زیاد جاروبرقی

دلایل صدای زیاد جاروبرقی

مشکلات مربوط به پاکت جاروبرقی

از دیگر مواردی که هنگام ایجاد سر و صدای زیاد جاروبرقی باید مورد بررسی قرار دهید، پاکت‌ها یا کیسه‌‌های جاروبرقی هستند. حتماً سعی کنید هر از گاهی از پر نبودن کیسه اطمینان حاصل فرمایید. هرگاه کیسه جاروبرقی پر بود، حتماً آن را خالی کرده و شستشو دهید یا آن که آن را تعویض کنید و از کیسه یکبار مصرف استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که حتماً از کیسه‌های مرغوب و اورجینال استفاده کنید. پاکت‌های نامرغوب و بی‌کیفیت در درازمدت آسیب‌های جبران ناپذیری به دستگاه می‌زنند .زیرا پاکت‌های تقلبی و نامرغوب بسیار ضخیم هستند و این ضخامت موجب می‌گردد که موتور از توان و نیروی بیشتری در مکش استفاده کند و در نتیجه آسیب ببیند.

مسدود شدن شلنگ جاروبرقی

هنگام جارو کشیدن محیط منزل ممکن است، اجسام بزرگ و سختی مانند چوب، دکمه‌های لباس و حتی مقادیر زیادی گرد و غبار و موهای سر در داخل لوله گیر کنند. همین امر موجب می‌شود که جاروبرقی برای تمیز کردن، قدرت مکش بیشتری را بطلبد. به همین دلیل سروصدای بیشتری ایجاد خواهد کرد. در این حالت بهتر است، موانع را از لوله یا شلنگ خرطومی به وسیله قلاب‌های بافندگی خارج کنید.

عدم روغن کاری قطعات

هرگاه صدای زیاد جاروبرقی را به همراه صدای وز وز از موتور شنیدید، این مشکل به خاطر فرسودگی دستگاه است. شما می‌توانید با گریس‌کاری و روغن‌کاری موتور برای مدتی این سر و صدا را کمتر کنید. قطعات خودشان چرب هستند. اما بعد از مدتی روغن‌ها خشک می‌شوند و صدای ناخوشایند سابیده شدن قطعات فلزی روی هم بلند می‌شود. بنابراین بهتر است با روغن‌کاری این مشکل را حل کنید. اما اگر با روغن کاری بازهم صدا به گوش رسید،، بهتر است از تکنسین‌های متبحر در این زمینه کمک بخواهید. پارسان سرویس به عنوان نمایندگی تعمیرات جاروبرقی در اصفهان، با داشتن تکنسین‌های ماهر، تعمیرات قطعات و بازرسی آنها را به خوبی انجام می‌دهد.

شکسته شدن قطعات داخل جاروبرقی

شکسته شدن قطعات داخل دستگاه، یکی دیگر از دلایل ایجاد صدای زیاد جاروبرقی هاست. هر گاه یکی از قطعات پلاستیکی داخل دستگاه یا قطعات داخلی موتور شکسته شوند، حتماً باید در اسرع وقت آنها را مورد تعویض قرار دهید. زیرا قطعاتی که می‌شکنند علاوه بر اینکه با خوردن به قطعات دیگر ایجاد صدای آزاردهنده می‌کند، در آینده هم باعث تخریب بقیه قطعات می‌گردند. در واقع، در کنار سایر دلایل خرابی جاروبرقی، این مساله نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

تعمیر جاروبرقی در اصفهان

اگر با هر یک از مشکلات بالا و یا مشکلات دیگر در دستگاه جاروبرقی خود روبرو شدید، باید خیلی زود برای تعمیر و برطرف کردن آن اقدام کنید. زیرا تعلل و عدم رسیدگی و برطرف کردن مشکل می‌تواند باعث شود که دستگاه شما برای همیشه از کار بیفتد. بیشتر تعمیرات جاروبرقی نیز کاری بسیار تخصصی است. بنابراین بهتر است که این مساله را به کارشناسان باتجربه و حرفه‌ای بسپارید.

در اصفهان ما به شما شرکت پارسان سرویس را پیشنهاد می‌کنیم. این شرکت یکی از معتبرترین نمایندگی‌های تعمیرات جاروبرقی است و خدمات خود را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن عرضه می‌کند. اگرچه این شرکت دارای نمایندگی تعمیرات بوش است اما تکنسین‌های آن در تعمیر سایر برندهای جاروبرقی نیز دانش و تجربه کافی دارند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست