نشانه‌های خراب شدن یا سوختن برد یخچال و نحوه برطرف کردن مشکل

در این مقاله قصد داریم تا در مورد نشانه‌های خرابی برد یخچال فریزر و، دلایل ایجاد آنها و روش‌های برطرف کردن آن صحبت کنیم.

با پیشرفت علم و تکنولوژی، طراحی و تولید لوازم خانگی هم دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده‌اند. از جمله این تغییرات، جایگزین شدن قطعات الکترونیکی به جای قطعات مکانیکی قدیمی است. در یخچال‌ها هم این تغییرات، به صورت حذف ترموستات و کنترل کننده‌های مکانیکی و جایگزین کردن مدارات الکترونیکی به جای آنها بوده است. برد یخچال هم یکی از این پیشرفت‌ها است. از قسمت‌های مهم و کلیدی در ساختمان یخچال فریزرها برد آنها می‌باشد.

بُرد یخچال چیست؟

برد الکترونیکی یخچال عملکردی همانند مغز انسان دارد. در واقع وظیفه اصلی برد یخچال، کنترل چرخه کمپرسور و یخ زدایی برای یخچال است. زمانی که یخچال به سرما سازی احتیاج پیدا می‌کند، برد الکترونیکی ولتاژ برق را به طرف کمپرسور و فن‌ها ارسال می‌کند و این عملکرد را ممکن می‌سازد. این روال، به‌درستی فرایند یخ زدایی را مدیریت خواهد کرد. هر آنچه در قطعات یخچال خراب شود، دلیلی بر خرابی برد یخچال است. به عنوان مثال اگر عملکرد یا کارکرد کمپرسور با اختلال روبرو شود یا رله استارت مشکل پیدا کند، فن از کار بیافتد، چراغ یخچال روشن نگردد، همگی نشانه‌هایی از خرابی برد یخچال فریزر است.

بُرد یخچال چگونه دما را تنظیم می‌کند؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم بُرد با همه اجزای یخچال در ارتباط می‌باشد. برای تنظیم کردن دما هم، شما دمای یخچال را روی یک درجه تنظیم می‌کنید. سپس سنسور، دمای داخل یخچال را اندازه می‌گیرد و به برد اطلاع می‌دهد. اگر دمای داخلی یخچال بیشتر از دمای تعیین شده توسط شما بود، برد دستور روشن شدن کمپرسور را خواهد داد. کمپرسور هم تا زمانی که دما به مقدار تعیین شده شما نرسد کار می‌کند. سپس کمپرسور خاموش می‌گردد. حال اگر برد خراب شود هر کدام از این مراحل با مشکل مواجه می‌گردد. در ادامه می‌خواهیم نشانه‌های خرابی یا سوختن برد یخچال را بررسی کنیم.

برد یخچال

برد یخچال

مهمترین نشانه‌های خرابی برد یخچال

روشن نشدن یخچال

یکی از مهمترین و رایج‌ترین علائم خرابی یا سوختن برد یخچال روشن نشدن دستگاه است. در این حالت ممکن است دستگاه شما هیچ سرمایی نداشته باشد. حتی چراغ‌های داخلی یخچال هم روشن نشود. در این صورت بهتر است از سالم بودن پریز و اتصالات منزل خود اطمینان حاصل کنید و حتی کمپرسور را هم مورد بررسی قرار دهید. البته این یک کار تخصصی است و باید توسط بهترین تعمیرکار یخچال جنرال و سایر برندها صورت گیرد.

ایجاد برفک و یخ

یکی از وظایف اصلی برد، کنترل فرایند دیفراست و جلوگیری از ایجاد شدن برفک و یخ می‌باشد. اما در صورتی که عملیات یخ زدایی یا دیفراست در یخچال به درستی و کامل انجام نشود، احتمال خرابی برد یخچال وجود دارد. حتما لازم است که اول اجزای سیستم دیفراست را بررسی کنید. اگر دیفراست مشکلی نداشت به سراغ برد بروید.

مشکل در عملکرد فن کندانسور

در یخچال‌های جدید برای کندانسورها یک فن تعبیه شده است. فن کندانسور‌ها وظیفه خنک کردن سیم پیچی کندانسور را به عهده دارد. اما اگر موتور فن کندانسور خوب کار نکند، باعث داغی بیش از حد کندانسور می‌شود. برای اینکه مطمئن شوید که فن به درستی کار می‌کند یا نه باید به حرکت آزادانه پروانه‌های فن موتور توجه کنید. اگر پروانه‌ها به درستی کار کردند پس فن سالم است. اگر همه‌ی مواردی که گفتیم سالم بودند، اما باز هم فن کار نمی‌کرد، به احتمال زیاد برد یخچال دچار مشکل شده است. زیرا حتی موتور فن کندانسور هم برای روشن ماندن از برد فرمان و دستور می‌گیرد. در صورتی که نتوانستید این مشکل را تشخیص دهید، می‌توانید از نمایندگی رسمی تعمیرات یخچال در اصفهان و سایر شهرها کمک بگیرید.

تماس فوری: 09134220144

 

خرابی برد یخچال

علل خرابی برد یخچال

تولید صدای غیر عادی و عجیب از موتور

هرگاه یخچال در حال کار کردن صداهای ناهنجاری را از خود تولید کند، حتماً برد یخچال آسیب دیده و دچار مشکل شده است. این صداها که همانند صدای تق تق و تغییر سرعت فن یخچال به صورت غیر طبیعی می‌باشند، نشانه‌هایی از خرابی برد هستند.

سرد و گرم شدن بیش از حد یخچال

از دیگر نشانه‌های خرابی برد یخچال، سرد یا گرم شدن بیش از حد فضای داخل یخچال است. اگر برد خراب شود، دیگر یخچال نمی‌تواند به درستی سرما تولید کند. همچنین وقتی برد دچار مشکل می‌شود کمپرسور به صورت یکسره روشن می‌ماند و یخچال اتومات نمی‌کند. همین امر باعث می‌گردد که یخچال بیش از حد سرد شود و حتی عملیات یخ زدایی را هم با مشکل مواجه کند. در این صورت برعکس این حالت هم اتفاق می‌افتد، یعنی دستگاه اصلاً خنک نشود و فضای داخلی یخچال گرم باقی بماند. البته خرابی موتور یا کمپرسور یخچال دلایل دیگری هم می‌تواند داشته باشد اما خرابی برد یکی از مهمترین آنهاست.

خلل در فرایند یخ زدایی از مهمترین نشانه‌های خرابی برد یخچال

کمپرسور یا موتور یخچال در واقع قلب یخچال است و بدون آن دستگاه نمی‌تواند کار کند. کمپرسورها در طی ۲۴ ساعت شبانه روز، بعد از هر ۸ تا ۱۰ ساعت کار، به مدت ۲۰ دقیقه استراحت می‌کنند. سپس دوباره شروع به فرآیند یخ زدایی می‌کنند. در این صورت یخ‌های لوله‌های اواپراتور توسط المنت‌ها ذوب می‌گردند. به این صورت، عملیات یخ زدایی انجام می‌شود. اگر یخچال، فرایند یخ زدایی را به درستی انجام ندهد، به اندازه مطلوب سرد نمی‌شود. پس در این موارد حتماً برد دچار مشکل شده است که فرمان به المنت‌ها برای یخ زدایی را به درستی انجام نمی‌دهد.

تعمیر برد یخچال

تعمیر برد یخچال

نمایش کد خطای مربوط به خرابی برد یخچال بر روی صفحه نمایشگر

در یخچال‌هایی که برد و صفحه‌نمایش دارند هرگاه ایرادی بر دستگاه حادث شود به صورت کد خطا بر روی نمایشگر نمایش داده می‌شود. کدهای خطا یا ارور‌ها در یخچال‌ها بسیار متفاوت و متعدد هستند. هر علامت یا علائمی دارای یک مفهوم خاصی از خطا و ایراد است. برای پیدا کردن معنای خطا بهتر است که دفترچه راهنمای محصول خود را بررسی کنید. حتی با یک سرچ ساده علت خطا را بیابید. در خرابی برد یخچال هم به همین صورت است.

هرگاه برد دچار ایراد شود، دستگاه نمایشگر با نمایش یکسری کدها مانند F، Er  در یخچال ال جی و D5 و E40 و D در یخچال  سامسونگ و LC و LF و HC در یخچال هیمالیا دلالت بر بروز مشکل در برد یخچال را دارند. با مشاهده چنین کدهایی لازم است که سریعا با مراکز رسمی تعمیرات یخچال مثلا نمایندگی مجاز خدمات پس از فروش با کد 358 در اصفهان و یا نمایندگی‌ها در سایر شهرها تماس بگیرید و از آنها درخواست کمک کنید.

بهترین تعمیرکار یخچال در اصفهان

در این مطلب به بررسی علت و علائم خرابی برد در انواع یخچال‌ها پرداختیم. یکی از مهمترین قطعات در یخچال‌ها برد آنها بوده و خراب شدن برد مشکلات بسیاری را برای یخچال ایجاد خواهد کرد. در صورتی که تمایل داشتید تعمیرات یخچال و برد یخچال خود را به نیروهای ماهر و تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید حتما از نمایندگی های رسمی خدمات پس از فروش یخچال در شهر خود کمک بگیرید.

در اصفهان ما به شما پارسان سرویس را معرفی می‌کنیم. این شرکت به‌عنوان نمایندگی رسمی جنرال الکتریک در اصفهان و نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی بوش در اصفهان، بهترین خدمات و تعمیرات انواع یخچال فریزر از جمله تعمیر برد یخچال جنرال الکتریک را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت عرضه می‌کند. تکنسین‌های این شرکت به عنوان بهترین تعمیرکار ساید جنرال در اصفهان، تعمیرات انواع لوازم خانگی را در اسرع وقت و با استفاده از بهترین قطعات یدکی انجام می‌دهند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست