معرفی قطعات جاروبرقی

از مهم‌ترین لوازم خانگی که نقش بسیار مهم و اساسی در زمینه نظافت و تمیزی محیط منزل شما دارد. جارو برقی است این وسیله پرکاربرد مانند هر وسیله و لوازم خانگی دیگر دارای اجزای خاصی می‌باشد. قطعاً با شناخت قطعات و اجزای تشکیل دهنده آن عملکرد بهتری را دریافت خواهید کرد. همچنین با شناخت قطعات جاروبرقی می توانید راحت تر از آن استفاده نمایید در این نوشتار به معرفی اجزای مختلف جاروبرقی می پردازیم تا با شناخت اجزای آن بتوانید برای رفع عیب، به موقع اقدام کنید.

قطعات جاروبرقی

قطعات جاروبرقی

شناخت قطعات جاروبرقی چه اهمیتی دارد؟

هر قطعه از وسیله جاروبرقی وظیفه خاصی را به عهده دارد. اگر شما هر کدام از آنها را به درستی بشناسید، هنگامی که عیب و ایرادی در آن حاصل می‌شود موجب می‌گردد که سریعتر به داد آن برسید و از زیان و یا خرابی بزرگتر جلوگیری کنید. در این بخش به معرفی اجزای مهم جاروبرقی می پردازیم.

بدنه جاروبرقی

این قسمت به عنوان ساختمان ظاهری دستگاه نامیده می‌شو د که در شکل و رنگ‌های متنوع ساخته می‌گردد. بدنه‌های جاروبرقی اصولاً دو بخش دارند :

  • بخش اجزایی که این بخش شامل سیم جمع کن موتور مدارهای الکتریکی کلیدها و محفظه برس‌های اضافه جاروبرقی است.
  • بخش دیگر آن قسمتی است که شامل فیلتر و پاکت زباله جاروبرقی می‌باشد.

موتور

موتور مهمترین بخش جاروبرقی است که بدون آن دستگاه شما حتی یک دقیقه هم کار نخواهد کرد. آیا شما هنگام خرید جاروبرقی زیبایی آن برایتان مهم است یا کارکرد قوی آن؟ آیا دوست دارید جاروبرقی زیبایی را خریداری کنید اما بعد از چند ماه خراب شود یا جارو برقی با کیفیتی را؟؟ دلیل این خرابی صددرصد ضعیف بودن موتور دستگاه است.  اگر این مسائل را در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که موقع خرید جاروبرقی حتماً باید به قدرت و نوع موتور دستگاه توجه خاصی داشته باشیم.

موتور جاروبرقی

موتور جاروبرقی

موتور در تمامی وسایل الکتریکی برای راه‌اندازی آنها مهم و اساسی است. در جاروبرقی هم وظیفه موتور کشیدن هوا به داخل دستگاه به کمک جریان برق است. موتور جاروبرقی تلاش می‌کند که با ایجاد کردن سطح فشار منفی، ذرات آشغال را به داخل دستگاه بکشد. در این امر هر چه قدرت موتور جاروبرقی بالا باشد، قطعاً در مکش ذرات با قدرت تر عمل می‌کند. مقدار توان جاروبرقی‌های خانگی بین ۱۳۰۰ تا ۲۲۰۰ می‌باشد که در هنگام انتخاب و خرید به اندازه بودجه خود می‌توانید انتخاب کنید.  اما اگر قصد خرید جارو برقی با توان بالای ۲۰۰۰ را دارید، باید حتماً این نکته را مد نظر قرار دهید که به علت مکندگی قوی، استافده از آن باعث افزایش فرسودگی فرش ها می‌شود.

چند نکته مهم در حفظ و نگهداری از موتور جاروبرقی

همانطور که گفتیم تمام قدرت جاروبرقی به موتور آن بستگی دارد. قطعاً با رعایت نکاتی چند می‌توانید در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشید. در ادامه به چند مورد از مهمترین نکات اشاره می‌کنیم.

  • هر ماه فیلتر جارو برقی را در آورده و با آب و صابون بشویید و در هوای آزاد خشک کنید زیرا تمیز بودن فیلتر جاروبرقی تاثیر بسزایی در عملکرد موتور دارد.
  • از جاروبرقی‌هایی که برای مصرف خانگی است، جهت نظافت پارچه و کاغذ و اشیاء نوک تیز استفاده نکنید.
  • حتماً بعد از گرم شدن جاروبرقی و پس از ۲۰ دقیقه فعالیت آن را خاموش کنید و اجازه دهید موتور به دمای مطلوب برسد.
  • برای جارو کشیدن و یا تمیز کردن هر سطحی سعی کنید. از دور موتور مخصوص همان سطح استفاده کنید. زیرا ممکن است به موتور جاروبرقی فشار وارد شود به طور مثال دور موتور برای نظافت سرامیک با دور موتور برای نظافت فرش متفاوت است.

لوله جاروبرقی

از دیگر قطعات جاروبرقی، لوله آن است که بهتر است با آن آشنا شوید.  این بخش از دستگاه به طور خیلی مستقیم با ارگونومی دستگاه ارتباط دارد. این قطعه به گونه‌ای تولید می‌شود که مصرف کننده به راحتی بتواند از آن استفاده کند. لوله‌های جاروبرقی نباید کوتاه باشند، زیرا شما وقتی مشغول جارو کشیدن هستید، اگر لوله کوتاه باشد مجبور می‌شوید خیلی خم شوید و این موجب تحمیل وزن به لوله جاروبرقی می‌گردد. بهتر است از لوله‌هایی با جنس فلز ترجیحاً استیل انتخاب کنید تا یک وقت زنگ نزند یا دچار شکستگی نگردد .لوله‌ها با جنس پلاستیک اصلا گزینه مناسبی برای این امر نیستند، زیرا پلاستیک با تغییر دما و فشار و کار زیاد احتمال ترک خوردگی و شکستن دارد. با این حال، لوله‌های پلاستیکی قیمت کمتری دارند و نسبت به لوله‌های فلزی سبک‌تر هستند.

قطعات جاروبرقی

اجزای مختلف جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی

فیلتر قطعه‌ای است که در عملکرد جاروبرقی نقش بسیار مهمی را اجرا می‌کند و اگر بخواهیم آن را تعریف کنیم، باید بگوییم قطعه‌ای است که وظیفه تصفیه هوا را به عهده دارد البته منظور تصفیه هوای داخل دستگاه است. فیلتر، گرد و غبار و خاک‌ها را به خود جذب می‌کند و اجازه نمی‌دهد که به موتور راه پیدا کنند. وقتی شما مشغول جارو کردن هستید. گرد و غبار و ذرات ریز به داخل دستگاه کشیده می‌شود. اگر فیلتر نباشد که این ذرات را بگیرد ذرات وارد موتور شده و به مرور عملکرد آن را با اختلال روبرو می‌کنند.

در هنگام خرید فیلتر جاروبرقی حتما فیلتری خریداری کنید، که دارای جنس و کیفیت خوبی باشد. زیرا اگر فیلتر نامرغوب باشد موجب به خطر افتادن سلامت افراد خانواده می‌شود.

خرطومی جاروبرقی

شلنگی که در جاروبرقی انعطاف پذیر است را خرطومی می‌گویند.  این شلنگ از پلاستیک یا لاستیک نرم و انعطاف پذیر ساخته می‌شود. اندازه خرطوم  با قدرت موتور باید متناسب باشد. زیرا در صورت عدم تناسب ممکن است به موتور فشار وارد آید اگر اندازه خرطوم یا شلنگ انعطاف پذیر کوتاه یا کوچک باشد، توان رساندن هوا به موتور را ندارد. جنس خرطومی معمولاً از پلی اتیلن‌ها می‌باشد. پلی اتیلن به خاطر انعطاف‌پذیر بودنش به مصرف‌کننده اجازه می‌دهد که گوشه ها و کنج منزل را به راحتی مورد نظافت قرار دهید.

پاکت زباله جاروبرقی

پاکت یا کیسه جاروبرقی یکی دیگر از قسمت‌ها و قطعات جاروبرقی به حساب می‌آید و وظیفه اصلی آن این است که مواد زائد و زباله‌های فرش را به داخل خود جمع  کند. در جارو برقی‌های متعدد کیسه هایی به اندازه متفاوت وجود دارد. این  کیسه‌ها به صورت یکبار مصرف یا دائمی هستند. کیسه‌های یکبار مصرف از نوع دائمی بسیار بهداشتی‌تر هستند و از مواد خوب و باکیفیت ساخته شده‌اند که دارای درپوش اند که وقتی پاکت جاروبرقی پر شد،  درپوش آن را ببندید تا آشغال‌ها و گرد و خاک بیرون خروج پیدا نکند. کیسه های دائمی که از جنس پارچه فیلتری هستند. بعد از پر شدن حتماً نیاز است آن را تخلیه کرده و دوباره استفاده کنید. سعی کنید پاکت را بیرون منزل و در فضای باز خالی کنید.

برس جاروبرقی

برس جاروبرقی

برس جاروبرقی

برس جاروبرقی یکی از مهمترین قطعات جاروبرقی است.  اصولاً در خرید برس جاروبرقی سلیقه  افراد بسیار حائز اهمیت است. وظیفه برس این است که روی سطوح مختلف کشیده شود و ذرات  را به داخل جاروبرقی منتقل کند. برس‌ها در هر مدل از جاروبرقی دارای شکل و اندازه متفاوتی هستند.  به عنوان نمونه برس‌های مثلثی یا برس مستطیلی برای تمیز کردن کنج و گوشه دیوارها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیم جمع کن

همه جارو برقی‌ها مجهز به سیم جمع کن هستند. عملکرد سیم جمع کن‌ها به صورت مکانیکی است. یعنی بدون استفاده از برق از جریان مکانیکی استفاده می‌شود. نحوه عملکرد سیم جمع کن به این صورت است که داخل آن یک فنر مارپیچی قرار گرفته است و کابل جارو برقی هم به دور قرقره یا فنر مارپیچی می‌پیچد.

تعمیرات جاروبرقی در اصفهان

اکنون که با قطعات اصلی جاروبرقی آشنا شدید، باید بدانید که ایجاد مشکل در هر یک از این قطعات می تواند مشکلات مختلفی برای جاروبرقی به وجود آورد. در واقع بیتشر دلایل خرابی جاروبرقی به وجود مشکل در یکی از این قطعات برمی گردد. در صورتی که با هر گونه مشکلی در جاروبرقی خود روبرو شدید، بهتر است به جای دستکاری خودسرانه دستگاه که ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را برای آن به وجود آورد با تعمیرکاران با تجربه تماس بگیرید. برای تعمیر انواع جاروبرقی در اصفهان ما به شما شرکت پاراسان سرویس را معرفی می کنیم. این شرکت با بهرمندی از تجارت و مهارت کارشناسان مجرب خود دستگاه شما را با استفاده از با کیفیت ترین قطعات و با مناسب ترین قیمت در اسرع وقت تعمیر می کند.

فهرست