تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی و مراحل آن

در این نوشتار قصد داریم تا شما را با یکی از مهمترین فعالیت‌ها در ارتباط با نگهداری از ماشین لباسشویی که همان تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی است و مراحل مختلف آن آشنا کنیم.

اهمیت تمیز کردن فیلتر لباسشویی

شاید بارها عبارت فیلتر لباسشویی را شنیده باشید و عملکرد آن را بشناسید. همه‌ی ماشین‌های لباسشویی دارای فیلتر هستند. این فیلترها در روند ورود و خروج آب‌ها بسیار دخیل هستند. به همین دلیل مرتبا کثیف می‌شوند. در نهایت پس از آلودگی مسدود می شوند، به خصوص اگر در جایی زندگی می‌کنید که املاح و سختی آب بالا باشد. اگر این فیلتر به موقع پاکسازی نشود مشکلاتی در عملکرد ماشین ایجاد می‌کند. همچنین  عمر دستگاه را کوتاه می‌کند. تمیز کردن فیلترها علاوه بر اینکه از بوی بد ماشین جلوگیری بعمل می‌آورند،  سبب افزایش کارایی و عملکرد آن می‌شود. بسیاری از متخصصین در این زمینه توصیه می‌کنند، که حتما فیلترهای ماشین لباسشویی را در طول زمان‌های مختلف چک کنید. اگر نیاز به تعویض داشته باشد، سریعتر اقدام کنید. با تمیز کردن به موقع فیلترها می‌توانید در بسیاری  از هزینه‌ها صرفه جویی کنید.

وظیفه فیلتر ماشین لباسشویی چیست؟

همانطور که می‌دانید نقش فیلترها تصفیه کنندگی محیط است. فیلتر هوا، هوا را تصفیه می‌کند و آلودگی‌ها را می‌گیرد. سپس هوای مطبوعی به شما تحویل می‌دهد. فیلتر ماشین لباسشویی هم همین وظیفه را دارد. آن هم مواد اضافی شامل پرز، مو، لایه چسب و هر چیز دیگری که ممکن است به دیگ  ماشین آسیب فشار وارد کند را از لباس‌ها جدا می‌کند. تمام مواردی که گفتیم از لباس‌ها خارج می‌شوند و در فیلتر ماشین جمع می‌شوند. حال تصور کنید، ماشین لباسشویی قطعه‌ای به نام فیلتر را نداشت، این مواد اضافی وارد دیگ شستشو می‌شد، روند شستشو را مختل می‌کرد. در نهایت هم می‌توانست باعث آسیب رسیدن به دستگاه شود.

تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

مراحل تمیز کردن فیلتر لباسشویی

چه زمانی متوجه می‌شویم فیلتر ماشین لباسشویی کثیف است؟

حال برای شما این سوال ایجاد می‌شود، که چه زمانی بفهمیم که وقت پاکسازی فیلتر است. همانطور که در بالا اشاره کردیم بهتر است، طی یک بازه زمانی فیلتر را تعویض یا  تمیز کنید. حتی اگر علائمی نداشته باشد. اما اگر به مرور زمان شما این عملیات را انجام ندهید، در بعضی از ماشین‌های لباسشویی که قابلیت نشان دادن ارور را دارند، این موضوع که فیلتر باید چک شود، شما را از این مساله مطلع می‌کند. هرگاه ماشین لباسشویی هم نشتی بدهد، این هم نشانه‌ای برای تمیز کردن فیلتر است. در آخر هم بو گرفتن ماشین یا ساطع کردن بوی نامطبوع و عملکرد نامناسب هم خبر از اوضاع نابسامان فیلتر می‌دهد.

در هنگام روبرو شدن با هر یک از این شرایط، به احتمال زیاد فیلتر دستگاه شما پر شده است و نیاز به تمیز کردن دارد. شما می‌توانید این کار را به‌راحتی در منزل انجام دهید. اما اگر فکر می‌کنید که ممکن است اشتباه کنید و یا مشکلی پیش بیاید می‌توانید با مراکز تعمیرات ماشین لباسشویی در اصفهان و یا سایر شهرها تماس بگیرید.

تماس فوری: 09134220144

مراحل تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

قطعاً هنگامی که قصد انجام  چنین عملیاتی را دارید، یک دفعه به سراغ ماشین درحال کارکردن نمی‌روید و بهتر است اول مراحل زیر را طی کنید.

1- ماشین لباسشویی را خاموش کنید

به این نکته توجه داشته باشید که قبل از تعویض یا تمیز کردن فیلتر باید حتماً دستگاه شما در حالت خاموش باشد و از برق جدا شود. سیم‌های برق را در جایی دور از برخورد آب قرار دهید، تا در هنگام تعویض فیلتر خیس نشوند. زیر ماشین لباسشویی دستمال یا حوله قرار دهید تا آب سطح را کثیف نکند.

2- محل قرار گرفتن فیلتر را شناسایی کنید

ممکن است خیلی از ما ندانیم که فیلتر دقیقا کجای ماشین لباسشویی قرار گرفته است. اصولاً در ماشین‌هایی که درب آنها رو به روی شما قرار گرفته باشند، فیلتر ماشین در پایین گوشه سمت راست قرار دارد. بر روی فیلتر دریچه‌ای به شکل مستطیل یا دایره‌ای وجود دارد. اگر در آخر هم نتوانستید فیلتر دستگاه را پیدا کنید به دفترچه راهنمای ماشین نگاهی بیاندازید و یا اگر برند دستگاه شما بوش است از یک مرکز خدمات پس از فروش بوش در اصفهان یا سایر شهر ها سوال کنید.

3- درب یا دریچه فیلتر را بردارید

معمولاً درب فیلترها با کشیدن از جای در می‌آیند و به راحتی قابل باز شدن هستند. اما بعضی از درب و دریچه‌ها چون ضد آب ساخته شدند، بسیار سخت‌تر از بقیه درب‌ها باز می‌گردند. شما می‌توانید با استفاده از یک شی نازک مانند پیچ گوشتی درب آن را باز کنید. بعد از باز کردن درب فیلتر حالا فیلتر را هم جهت با عقربه‌های ساعت بچرخانید و سپس آن را باز کنید. ممکن است بعد از باز کردن دریچه، فیلتر را در زیر مخلوط ببینید، در این حالت باید اول مخلوط را بیرون بکشید و دست خود را به داخل استوانه‌ای برده و پیچ و مهره ها را باز کنید. حالا می‌توانید مخلوط را باز کرده فیلتر را درآورید.

باز کردن فیلتر لباسشویی

باز کردن فیلتر لباسشویی

4- فیلتر را از مخلوطی بیرون بکشید

وقتی در مرحله قبل مخلوطی و کلاه بالای آن را از جای خود باز کردید، فیلتر را به آرامی از محل مربوطه در بیاورید. اگر باز هم احساس کردید که فیلتر گیر کرده و باز نمی‌شود، سعی کنید با حرکت دادن و جابجا کردن آن فیلتر را آزاد کنید.

5- فیلتر را با حوله یا دستمال تمیز کنید

در این مرحله که در واقع اصلی‌ترین مرحله در تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی است،  شما با یک دستمال کاغذی یا حوله‌ای که در هر آشپزخانه هست، فیلتر را تمیز کنید. اگر دیدید که لایه‌های ضخیمی بر روی فیلتر قرار گرفته که به راحتی پاک نمی‌شود، با برس‌های کوچک یا مسواک به جان فیلترها بیافتید.

6- فیلترها را در آب گرم قرار دهید

بعد از پاکسازی فیلتر آن را به مدت چند دقیقه در آب گرم بگذارید، تا مواد اضافی و زاید از طریق آب گرم حل شده و از بین بروند. اگر توانستید صفحه پنبه‌ای و پرزدار فیلتر را خارج کنید و در آب گرم بگذارید یا شستشو دهید بهتر است. اگر نتوانستید، فیلتر را همانطور زیر آب گرم بگذارید تا آلودگی‌های آن تمیز شود.

7- تخلیه اضطراری ماشین را بیرون بکشید

قبل از بیرون کشیدن تخلیه اضطراری ماشین لباسشویی حتماً ظرفی زیر ماشین قرار دهید. زیرا ممکن است مقداری آب باقی مانده در آن قسمت از دستگاه خارج شود و محیط را خیس کند. صبر کنید تا تمام آب خارج  شده و وارد ظرف شود.

8- فیلتر را در محلول سرکه سفید یا محلول آهکی قرار دهید

اگر بعد از گذاشتن فیلتر در آب گرم باز هم خیلی از آلودگی‌ها برطرف نشد، بهتر است چند دقیقه‌ای آن را در محلول سرکه سفید یا مواد پاک کننده قرار دهید و سپس بشویید.

9- محل قرارگیری فیلتر را تمیز کنید

جایی که فیلتر در داخل دستگاه در آن قرار گرفته است را بررسی کنید و اگر آلودگی داشت با یک پارچه آن محل را تمیز کنید.

10- فیلتر را به محل خود برگردانید.

وقتی مطمئن شدید که محفظه و خود فیلتر تمیز شده حال می توانید فیلتر را به جای اصلی خودش برگردانید. البته در فیلترهایی که قسمت راست ماشین لباسشویی هستند ممکن است، سیم و قطعاتی جلوی ورود فیلتر را گرفته باشند که بهتر است آن را به جای اصلی خود برگردانید.

11- ماشین را روشن کنید و مورد تست قرار دهید

حتماً قبل از شستشوی لباس‌ها و کار کردن با ماشین ، یک دور به طور خالی  آن را به کار بیاندازید. روی یک دور کوتاه مدت اجازه بدهید ماشین بچرخد. اگر ماشین دچار نشتی آب شد، باید بدانید، شما فیلتر را در جای مناسب قرار ندادید و بهتر است دوباره علت آن را بررسی کنید.

سخن پایانی

همان‌گونه که گفته شد، تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی امری بسار ضروری است. این کار، اگرچه کار چندان دشواری نیست اما باید در انجام آن دقت کنید زیرا ممکن است به‌طور ناخواسته به دستگاه خود آسیب وارد کنید. اگر در هر یک از مراحل تمیز کردن فیلتر با مشکل روبرو شدید، بهتر است به جای انجام دستکاری‌های خودسرانه، هر چه سریع‌تر با خدمات پس از فروش ماشین لباسشویی تماس بگیرید.

اگر از لباسشویی بوش استفاده می‌کنید، ما به شما شرکت پارسان سرویس را که یک مرکز نصب و تعمیرات ماشین لباسشویی بوش در اصفهان است، پیشنهاد می‌کنیم. این شرکت، به عنوان نمایندگی بوش در اصفهان، در نصب، راه‌اندازی و تعمیر لوازم خانگی بوش و سایر برندها، در حال خدمت رسانی به همشهریان عزیز است. تکنسین‌های با تجربه این شرکت انواع خدمات مربتط با ماشین‌های لباسشویی و تعمیر کلیه لوازم و قطعات لباسشویی را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت انجام می‌دهند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست