دلایل کم شدن مکش جاروبرقی و روش‌های برطرف کردن آن

یکی از وسایل ضروری هر منزلی که نقش مهمی در تمیزی خانه ایفا می‌کند، جاروبرقی است. از موارد بسیار مهمی که هنگام خرید جاروبرقی باید به آن توجه کرد، مکش جاروبرقی می‌باشد. توجه داشته باشید که هر وسیله برقی در طول زمان دچار مشکلاتی می‌گردد، جارو برقی هم از این قاعده مستثنی نیست. کم شدن مکش جارو برقی یکی از این مشکلات می‌باشد. اگر یک خانم خانه دار باشید، حتما تا به حال بارها با این مشکل روبرو شده‌اید. اما دلایل رخ دادن این مشکل چیست؟ دلایل بسیار زیادی وجود دارد که موجب کاهش قدرت مکش می‌شود. اگر قصد دارید جاروبرقی خودتان را به حالت اولیه برگردانید و با راهکارهای رفع کم شدن مکش آشنا شوید، بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل کم شدن مکش جاروبرقی

همان طور که گفتیم کاهش قدرت مکش جاروبرقی به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

کم شدن مکش جاروبرقی

تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

کثیف شدن فیلتر جاروبرقی

وقتی فیلترهای جاروبرقی کثیف می‌گردند از جاری شدن هوا جلوگیری می‌کنند. در نتیجه قدرت مکش جاروبرقی کاهش می‌یابد. همچنین این امر موجب می‌شود جاروبرقی به خوبی محیط منزل را تمیز نکند. بهتر است قبل از هرگونه تعمیر جاروبرقی، ابتدا جاروبرقی را از برق خارج کرده و سپس همه فیلترهای آن را در بیاورید و تمیز کنید. اکثر جاروبرقی‌ها دو فیلتر دارند.  یکی از این فیلترها وظیفه دور کردن گرد و غبار از موتور را به عهده دارد. فیلتر  دیگر هم فیلتر خروجی است. بعضی از فیلترها قابلیت شستشو دارند.  بنابراین به خوبی آن‌ها را بشویید. بعضی دیگر از فیلترها که قابلیت شست وشو ندارند را با برس تمیز کنید.

پر شدن کیسه جاروبرقی رایح ترین علت کم شدن مکش جاروبرقی

یکی دیگر از علت‌های بروز این مشکل، پر شدن کیسه جاروبرقی است. جاروبرقی‌ها‌یی را که دارای  کیسه هستند، باید هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار دهید. اما در جاروبرقی‌هایی که کیسه زباله ندارند، یک نشانگر وجود دارد که میزان پر یا خالی بودن جارو را نشان می‌دهد. در برخی از جاروبرقی‌ها وقتی کیسه آنها پر می‌شود، صدایی همانند صدای سوت به گوش می‌رسد که آلارمی برای خالی کردن کیسه است. توجه داشته باشید که کیسه پر باعث کاهش مکش دستگاه می‌گردد. پس سعی کنید هنگامی که کیسه جاروبرقی پر شد، آن را خالی کرده و کاملاً کیسه‌ها را تمیز نمایید. حتی می‌توانید از کیسه‌های یکبار مصرف استفاده و آن را به صورت مرتب تعویض و جایگزین کنید.

مسدود بودن لوله جاروبرقی

یکی از اصلی‌ترین قطعاتی که در جاروبرقی به کار برده می‌شود لوله آن است. مسدود بودن تنها مشکلی نیست که در لوله‌ها به وجود می‌آید. بلکه سوراخ بودن لوله‌ها هم از دیگر مشکلات آن است. هرگاه لوله‌ها سوراخ باشند، مکش جاروبرقی کم می‌شود و انرژی بیشتری هدر می‌رود. بهتر است هنگام نصب، به لوله‌ها توجه کنید که مشکلی نداشته باشند. در صورت بروز مشکل، لوله‌ها را تعویض یا آن را تعمیر کنید که هوا بیرون نرود. سعی کنید با جاروبرقی موادی مانند شیشه خورده یا خورده آهن را جارو نکنید.

خراب شدن قطعات جاروبرقی

خراب شدن غلطک جاروبرقی

خراب شدن برس یا غلطک جاروبرقی

از دیگر علت‌های کم شدن مکش جاروبرقی خراب شدن غلتک‌های آن است. این مشکل در بسیاری از جاروبرقی‌ها دیده می‌شود. توصیه ما به شما این است که هر چند وقت یکبار این قطعات را بررسی کنید و از مسدود نبودن آن‌ها اطمینان حاصل نمایید. زیرا با گذشت زمان و استفاده مکرر مو، آشغال و غبار این غلتک و برس را مسدود می‌کند و باعث کم شدن قدرت مکش جاروبرقی می‌گردد. پس در صورت خراب شدن برس یا غلتک بهتر است آنها را تعویض کنید.

خراب شدن موتور جاروبرقی

گاهی علت کم شدن مکش جاروبرقی خرابی و مشکلات مربوط به موتور دستگاه است. وقتی موتور جاروبرقی خراب شود، قدرت مکش خود را از دست می‌دهد. هرگاه احساس کردید که صدای غیر معمولی از موتور به گوش می‌رسد یا دستگاه به طور اتوماتیک در حین کار خاموش و روشن می‌گردد یا اینکه داغ شده و بوی سوختگی می‌دهد باید حتماً موتور مورد بررسی قرار گیرد. داغ شدن موتور نیز یکی از علل اصلی خراب شدن جاروبرقی است. در این حالت موتور آسیب دیده و بهترین راه حل استفاده نکردن از آن است. تعمیر موتور از عهده شما خارج است. اما قبل از اینکه با تعمیرکار تماس بگیرید یک تیغه فن پلاستیکی را بررسی کنید. این تیغه برای عملکرد بهتر مکش تعبیه شده و مستقیماً به چرخ دنده‌های موتور وصل می‌شود. پس از آن نیز حتما با یک مرکز تعمیر تخصصی جاروبرقی بوش یا سایر برندها تماس بگیرید.

پایان طول عمر جاروبرقی

هرگاه جاروبرقی خیلی قدیمی باشد اما هنوز با آن کار می‌کنید، قاعدتا نباید انتظار مکش بالایی از آن داشته باشید. اما با تمیز کردن فیلتر و کیسه‌های هوای آن شاید بتوانید عملکرد آن را بهبود ببخشید.

کم شدن مکش جاروبرقی

هوابندی نشدن جاروبرقی

جاروبرقی هوا بندی نشده باشد

جاروبرقی دستگاهی است که با ایجاد خلا زباله‌ها را از روی زمین جمع می‌کند. اگر هوا از قسمت‌هایی وارد جاروبرقی شود، مکش آن کاهش پیدا می‌کند و ذرات خارجی را نمی‌تواند داخل بکشد. گاهی عدم هوابندی به خاطر یک سهل انگاری ساده است که در نصب لوله خرطومی جاروبرقی اتفاق می‌افتد. اگر لوله خرطومی آسیب دیده است، بهتر است آن را تعویض نمایید. سر لوله خرطومی را در محل اتصال در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا اتصال محکم‌تر گردد.

تعمیر فوری جاروبرقی در اصفهان

در این مقاله نگاهی به علت‌های کم شدن مکش جاروبرقی و راه حل‌هایی برای افزایش مکش انداختیم. همانطور که گفتیم کاهش مکش دلایل بسیار زیادی دارد که بیشتر آنها را می‌توانید با کمی رسیدگی برطرف نمایید. البته بسیاری از موارد گفته شده، علت صدای زیاد جاروبرقی نیز هستند. به همین دلیل اگر نتوانستید علت اصلی مشکل را تشخیص دهید و یا نتوانستید مشکلات آن را برطرف کنید یا نیاز به تعویض قطعات داشتید با تعمیرکاران متخصص پارسان سرویس ارتباط برقرار نمایید.

پارسان سرویس به عنوان نمایندگی بوش در اصفهان، آماده ارایه خدمات به شما همشهریان عزیز در سراسر اصفهان است. تکنسین های این مجموعه با برخورداری از بهترین تجارب و استفاده از با کیفیت‌ترین قطعات، به تعمیر جاروبرقی شما اقدام کرده و دستگاه شما را به بهترین شکل ممکن و در کوتاه‌ترین زمان تعمیر کرده و در اختیارتان قرار می‌دهند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست