دلایل روشن نشدن یخچال‌ها و روش برطرف کردن آن

یکی از مهمترین وسایل منزل ما که خرابی یا از کار افتادنش دردسرساز می‌شود، یخچال است. این وسیله، کاربردهای مفید و زیادی دارد که  ممکن است با مشکلات زیادی  روبرو گردد. یکی از مشکلاتی که برای صاحبان یخچال‌ها رخ می‌دهد، روشن نشدن یخچال است. بسیاری از افراد علت آن را نمی‌دانند و با رخ دادن این اتفاق نگران خراب بودن یخچال می‌شوند. این مشکل، چندان به برند و مدل یخچال بستگی ندارد.

در این مقاله در رابطه با علت‌های کار نکردن یخچال و راهکارهای رفع آن صحبت خواهیم کرد. اگرچه برخی اوقات دلایل این مشکل در یخچال‌ها بسیار ساده است و برای افرادی که تجربه و مهارت کافی دارند، امکان رفع مشکل به دست خودشان هست. اما به دلیل تخصصی بودن تعمیرات  توصیه می‌گردد از افراد متخصص کمک بخواهید.

علت روشن نشدن یخچال چیست؟

علت این مشکل می‌تواند هر یک از مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم باشد. هر یک از آنها را در وهله اول بررسی کنید و سپس در صورتی که  قادر به رفع آن نشدید از تعمیر کار متخصص برند یخچال خود بخواهید آن را بازدید نماید.

خرابی رله استارت، خازن یا اورلورد

یکی از دلایل روشن نشدن یخچال استارت نزدن موتور یا نرسیدن برق به موتور یا کمپرسور مربوطه است. در چنین مواقعی باید قطعاتی مانند رله استارت و خازن‌های کمپرسور بررسی گردد. ممکن است ایراد در برد دستگاه باشد‌. اورلود یخچال، سر راه نول مشترک کمپرسور قرار دارد. به همین خاطر اگر اورلود دچار خرابی گردد، کمپرسور توانایی روشن شدن نخواهد داشت.‌ اگر پلاتین‌هایی که در اورلود قرار دارند اتصالی داشته باشند، ولتاژ به موتور الکتریکی کمپرسور نمی‌رسد و به همین دلیل یخچال توانایی روشن شدن ندارد. هرگاه هنگام روشن شدن و استارت موتور، صدایی مانند کلیک خوردن به گوش رسید ولی یخچال روشن نشد علت خرابی رله استارت یا خازن می‌باشد.

دلایل روشن نشدن یخچال

دلایل روشن نشدن یخچال

خرابی ترموستات

ترموستات یخچال‌ها وظیفه‌ی تنظیم دما در یخچال را به عهده دارند‌‌. هرگاه دمای داخلی یخچال از مقدار تنظیم شده ترموستات عبور  کند، ترموستات به کمپرسورها دستور روشن شدن می‌دهد. بنابراین ایراد در ترموستات می‌تواند علت روشن نشدن یخچال فریزر شما باشد. ترموستات در صورتی که سالم باشد در زمان وصل شدن کلیدها عقربه آن به سمت صفر تمایل پیدا می‌کند. ولی در زمان قطع بودن عقربه‌ها به سمت بی‌نهایت حرکت می‌کند. اگر نحوه حرکت عقربه‌ها به گونه‌ای دیگر باشد، نشان دهنده این است که ترموستات خراب است. در این حالت بهتر است، ترموستات را از بدنه یخچال خارج کنید. اگر ترموستات مشکلی داشت آن را برطرف نمایید. در صورتی که نتوانستید آن را تعمیر یا درست کنید ترموستات را تعویض کنید. برای انجام این کار نیز می‌توانید با بهترین تعمیرکار ساید جنرال در اصفهان و یا نمایندگی تعمیرات یخچال در سایر شهرها تماس بگیرید.

خرابی در برق رسانی به یخچال فریزر ساده‌ترین علت روشن نشدن یخچال

یکی از ساده‌ترین علت‌های بروز این مشکل در یخچال ها، نرسیدن برق به دستگاه است. در این صورت ممکن است مشکل در پریز برق، ایراد در کنتور برق یا پریدن فیوز و یا کابل یا سیم برق یخچال باشد‌. در هر یک از این سه مورد ممکن است، سیم یا کابل‌ها پوسیده یا قطع شده باشند. بهتر است پریزی که یخچال به آن وصل می‌شود را با فازمتر امتحان کنید که ببینید آیا سالم است یا نه. اگر سالم بود به سراغ کنتور برق فیوز‌ها بروید.

خرابی برد الکترونیکی

یکی از مهمترین قطعات یخچال فریزرها که وظیفه کنترل تمام بخش‌ها و قطعات را بر عهده دارد، برد الکترونیکی می‌باشد. برد یخچال در اثر ضربه، نفوذ آب، فشار، حرارت و نوسانات برق امکان خراب شدن دارند. ممکن است فقط آی سی و فیوز یا خازن در برد ایراد پیدا کرده باشد یا سوخته باشد که با تعویض آنها یا تعمیر برد مشکل روشن نشدن یخچال هم برطرف می‌گردد. اما در بیشتر مواقع تعمیر برد دیگر جوابگو نیست و تنها با تعویض برد الکترونیکی می‌‍توان مشکل را برطرف کرد. البته از کار افتادن یخچال تنها یکی از نشانه‌های خرابی برد یخچال است و موارد مختلف دیگر نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. در چنین مواقعی تماس با مراکز تعمیر فوری یخچال در اصفهان و سایر شهرها می‌تواند مفید باشد.

خرابی در تایمر دیفراست

بعد از مدتی که یخچال کار می‌کند و فضای داخلی آن را خنک می‌نماید، برای اینکه برفک‌های روی کویل‌های اپراتور را ذوب کند، اتومات کرده و خاموش می‌گردد. در این فاصله زمانی هیتر دیفراست فعال می‌گردد و شروع به کار می‌کند. قطعه‌ای که وظیفه تعیین زمان خاموش شدن موتور و روشن شدن هیتر را به عهده دارد، تایمر دیفراست می‌باشد. به نظر می‌رسد که علت روشن نشدن کمپرسور یخچال همین خرابی تایمر دیفراست است. در این مواقع تنها با تعویض تایمر دیفراست مشکل برطرف می‌گردد. برای انجام این کار می‌توانید با نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش بوش و سایر برندها تماس بگیرید.

خرابی موتور یخچال

خرابی موتور یخچال

خرابی کمپرسور یا موتور

همانطور که می‌دانید موتور یا کمپرسور، قلب یخچال است. هرگاه موتور کمپرسور یخچال معیوب گردد، یخچال روشن نمی‌شود. خرابی موتور هم از رایج‎ترین دلایل روشن نشدن یخچال فریزر است. اگر یخچال ناگهان خاموش شود و دیگر روشن نگردد یا روشن گردد و مدت کوتاهی کار کند و مجدد خاموش شود به احتمال زیاد مشکل از موتور یا کمپرسور است. دلایل خرابی موتور یخچال نیز بسیار متفاوت است و نیاز به بررسی‌های تخصصی دارد.

 کثیف شدن کویل کندانسور

کویل‌های کندانسور که در پشت یخچال قرار گرفته‌اند، کارشان تبدیل گاز با فشار و دمای بالا به مایع با فشار بالا می‌باشد. هرگاه این کویل‌ها کثیف شوند یا مسدود گردند، گرما به درستی از بین نمی‌رود و حتی ممکن است یخچال خاموش شود و از کار بیافتد. برای بررسی و رفع این مشکل در یخچال‌های جنرال الکتریک می‌توانید با نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش جنرال با کد 358 تماس بگیرید.

تعمیر فوری یخچال در اصفهان

همانطور که اشاره شد روشن نشدن یخچال دلایل مخحتلفی دارد که نیاز به دقت و تخصص و بررسی دقیق دارد. این مساله برای بسیاری از افراد یک کار تخصصی است و افراد عادی از عهده انجام آن بر نمی‌آیند. به همین دلیل در هنگام روبرو شدن با این مشکل بهتر است با یک مرکز تعمیرات تخصصی یخچال تماس بگیرید.

در اصفهان ما به شما شرکت پارسان سرویس را پیشنهاد می‌کنیم. این شرکت که نمایندگی جنرال الکتریک حسینی در اصفهان و نمایندگی بوش در اصفهان است و بهترین تعمیرات انواع یخچال معمولی و ساید را در انواع برندهاانجام می دهد. برای مثال این مرکز به عنوان بهترین تعمیرات ساید مابه در اصفهان شناخته می‌شود و تکنسین‌های آن بهترین تعمیرکار ساید جنرال در اصفهان هستند. این شرکت، کلیه خدمات خود را با مناسب‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت و با بکارگیری بهترین لوازم و قطعات یدکی ارایه می‌کند و در اسرع وقت لوازم خانگی شما را تعمیر کرده  و تحویل می‌دهد.

فهرست