رله استارت یخچال چیست و دلایل خرابی آن کدام است؟

یکی از پر کاربردترین لوازم خانگی که وجود آن در هر آشپزخانه‌ای ضروری می‌باشد، یخچال‌ها هستند. از کار افتادن یا خرابی یخچال‌ها قطعا زندگی عادی شما را مختل خواهد کرد. یکی از ایرادات مهمی که ممکن است در یخچال شما ایجاد گردد، خرابی رله استارت یخچال است. رله استارت، یک قطعه الکتریکی دریخچال است که وظیفه رساندن برق به کمپرسور یخچال را به عهده دارد. خرابی این قطعه باعث جلوگیری از کارکرد کمپرسور می‌گردد و حتی می‌تواند به آن آسیب برساند. با تشخیص به موقع این مشکل و برطرف کردن مشکلات آن می‌توانید مانع از به وجود آمدن مشکلات دیگر و تحمیل کردن هزینه اضافه شما گردد.

رله استارت چیست؟

همانطور که می‌دانید رله استارت قطعه‌ای است که وظیفه‌ی راه اندازی و استارت کمپرسور را به عهده دارد. هرگاه رله استارت یخچال خراب گردد، فعالیت کمپرسور متوقف می‌گردد. کمپرسور یخچال‌ها با فشرده کردن گاز موجود در کمپرسور و تبدیل کردن آنها به مایع، باعث افزایش دمای آن می‌شود. این گازها با چرخیدن در یخچال‌ها باعث خنک شدن فضای داخلی یخچال‌ها می‌گردد. کمپرسورها بعد از فشرده کردن گازها به صورت موقت خاموش می‌شوند و هر بار که برای شروع کار به استارت نیاز داشته باشند، مسئولیت این کار را رله استارت به عهده می‌‎گیرد. پس با تمام اوصافی که ذکر کردیم رله یکی از قطعات الکتریکی بسیار پر کاربردی و مهم است که در وسایل برقی متعددی به کار گرفته می‌شود. از کاربردهای مهم رله عبارتند از: راه اندازی موتورهای الکتریکی، کنترل ولتاژ و جریان در دستگاه‌های الکترونیکی، کنترل پمپ سوخت در انواع خودروها

علت خرابی رله استارت یخچال

علت خرابی رله استارت یخچال

علت خرابی رله استارت یخچال ها

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چه چیزی باعث می‌شود رله استارت یخچال که قلب تپنده یخچال است خراب گردد یا از کار بیافتد؟ از آنجایی که رله از دو قسمت بویین و کنتاکت‌ها تشکیل شده است، پس باید هنگام تست، حتما از  مشکل نداشتن این دو قسمت اطمینان حاصل کنید. به دلیل وجود جریان مداوم الکتریکی در قسمت بویین‌ها، گرمای بسیار بالایی در سیم‌ها تولید می‌شود. این گرما موجب ذوب شدن سیم‌ها شده و سیم پیچ‌ها دچار اتصالی می‌گردند. در نهایت موجب خرابی رله استارت می‌شوند. در آخر اگر بویین معیوب شود و بسوزد، باعث می‌شود که کارکرد رله هم معیوب گردد.

نشانه‌های خرابی رله استارت یخچال

در این بخش با برخی از علائم خرابی رله استارت یخچال که یکی از دلایل اصلی روشن نشدن یخچال است آشنا می‌شویم.

صدای کلیک

هر بار که رله کمپرسور استارت بزند و شروع به کار کند صدای کلیک می‌دهد. اما اگر کمپرسور به کار نیافتد، رله بعد از زمان کوتاهی صدای کلیک می‌دهد. این صدای کلیک که مدام تکرار می‌شود، نشانه‌ای از سوختن رله است.

گرم شدن یخچال

دلایل سرد نکردن یخچال بسیار متفاوت است اما یکی از مهمترین دلایل آن خراب شدن رله استارت یخچال و در نتیجه کار نکردن موتور است. در واقع، از دیگر نشانه‌های کار نکردن رله یخچال، سرد نشدن یخچال و افزایش دما است. در این حالت کمپرسور دیگر استارت نمی خورد. در این وضعیت صدای وز وز مدام از کمپرسورها به گوش می‌رسد. اما اگر این صدا شنیده نشود، مواد غذایی گرم می‌گردد. این یک نشانه برای خوب کار نکردن رله است. در این حالت یعنی رله ضعیف عمل کرده و توان ورودی آن دیگر مناسب نیست.

سر و صدای غیر عادی یخچال

از یکی دیگر علائم خرابی رله استارت یخچال می‌توان به سر و صدای غیر عادی یخچال‌ها اشاره کرد. هرگاه رله استارت یخچال خراب شده باشد، رله کمپرسور تلاش می‌کند که پشت سر هم دستگاه را روشن کند و همین امر موجب شنیده شدن این صدا می‌گردد. اگر این صدا تکرار گردد، این بدان معناست که رله استارت یخچال دچار ایراد شده است.

تعویض رله استارت

تعویض رله استارت

روشن نشدن کمپرسور مهمترین نشانه خرابی رله استارت یخچال

وقتی کمپرسور یخچال با صدایی همراه باشد که به گوش اعضای خانواده می‌رسد، یعنی کمپرسور روشن نمی‌شود. بنابراین اگر کمپرسور‌ها روشن نشوند، صدای مربوط به روشن شدن آن ممکن است در طول روز چندین بار شنیده شود. در این صورت است که احتمال خرابی رله استارت بسیار بالا می‌رود.

تست رله استارت

اگر هر کدام از نشانه‌هایی را که گفتیم در یخچال‌تان مشاهده کردید، مشکل از خرابی رله استارت یخچال تان است. به طور کلی رله استارت‌ها ارزان قیمت هستند و تعویض آنها دشوار نیست. برای تست رله استارت قبل از انجام هر کاری باید یخچال را خاموش کنید و دوشاخه را از پریز بکشید. رله استارت در قسمت پایین و پشت یخچال قرار دارد. با برداشتن گارد محافظ پشت یخچال می‌توانید کمپرسور را مشاهده کنید. در کنار کمپرسور جعبه کوچکی وجود دارد که چندین سیم از آن خارج شده است. اگر با این قطعه آشنایی ندارید می توانید قبل از جدا کردن سیم ها از آن ها عکس بگیرید تا بعد از تعویض برای نصب رله استارت جدید با مشکل مواجه نشوید. اگر تصور می‌کنید که این یک کار تخصصی است و از عهده انجام آن برنمی‌آیید، می‌توانید با یک نمایندگی رسمی جنرال الکتریک و سایر برندها تماس گرفته و درخواست کمک کنید.

تعمیر تخصصی یخچال  در اصفهان

به دلیل افزایش هزینه‌های تعمیرات دستگاه الکترونیکی، تشخیص به موقع خرابی دستگاه، از هزینه‌های گزاف در آینده جلوگیری می‌کند. برای خارج کردن رله استارت از دستگاه نیاز به دانش فنی و مهارت لازم است. اگر در این زمینه دانش کافی نداشتید می‌توانید از نمایندگی‌های نصب و تعمیرات یخچال در شهر خود کمک بخواهید.
در اصفهان ما به شما شرکت پارسان سرویس را پیشنهاد می‌کنیم. این شرکت به‌عنوان نمایندگی رسمی جنرال الکتریک در اصفهان آماده ارایه خدمات و تعمیر فوری یخچال در اصفهان می‌باشد. تکنسین‌های این شرکت که به عنوان بهترین تعمیرکار ساید جنرال در اصفهان شناخته می‌شوند، برای تعمیر مشکلات مختلف یخچال جنرال و سایر برندهای یخچال فریزر از بهترین قطعات یدکی استفاده کرده و دستگاه را با مناسب‌ترین قیمت و بهترین کیفیت و در اسرع وقت تعمیر کرده و به شما تحویل می‌دهند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست