علت نشت آب از ماشین لباسشویی بوش و روش برطرف کردن آن

ماشین لباسشویی یکی دیگر از لوازم ضروری هر خانه به حساب می‌آید. بروز مشکل در این وسیله مهم باعث ایجاد مشکل‌های زیادی برای اعضای خانواده می‌گردد. ممکن است تا به امروز درباره سرریز شدن و یا نشتی آب از دستگاه لباسشویی بوش از خودتان سوالات بسیار زیادی پرسیده باشید و نتوانید پاسخ مناسبی برای آن پیدا کنید. همچنین علاوه بر فکر کردن به سوالات، دنبال پیدا کردن علت اصلی آن باشید. برخی از افراد فکر می‌کنند که برطرف کردن نشتی یا سر ریز شدن آب ماشین نیاز به صرف کردن هزینه‌های زیادی دارد. این فکر در بسیاری از موارد درست نیست. می‌توان با بعضی از اقدامات کوچک هزینه‌ها را تا حد زیادی کاهش داد. در این مقاله قصد داریم برای شما درباره تمام عوامل و احتمالاتی که ممکن است باعث نشت آب از ماشین لباسشویی بوش شود و روش‌های برطرف کردن آنها صحبت کنیم.

چطور می‌توان متوجه نشتی آب از دستگاه شد؟

نشتی دستگاه همیشه به‌عنوان یک مشکل بزرگ شناخته نمی‌شود. بلکه در بسیاری از مواقع مشکلی بسیار ساده  است. پس بهتر است قبل از هر کاری، از نشتی و ریزش آب از دستگاه اطمینان پیدا کنید. برای این کار اول دستگاه را روشن کنید و یک برنامه شستشوی ساده را انتخاب کنید. بعد از انجام این کار باید به صورت دقیق به قسمت پشتی و زیر دستگاه توجه کنید. همچنین قسمت جا پودری و اطراف درب را هم با دقت نگاه کنید. خیلی از افراد ممکن است متوجه ریزش آب دستگاه نشوند. اما اگر آب دوباره روی زمین ظاهر شد، باید از روش‌های رفع سرریزشدن آب دستگاه استفاده کنید.

نشت آب از ماشین لباسشویی را جدی بگیرید

نشت آب در مدت زمان طولانی موجب عملکرد نادرست ماشین لباسشویی می‌گردد. در واقع نشتی ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی است که ممکن است خطرآفرین باشد. قرار گرفتن آب در کنار برق موجب می‌گردد، این مشکل برای افرادی که با ماشین لباسشویی در ارتباط هستند خطرآفرین باشد.بنابراین، برطرف کردن نشتی آب، یکی از موارد بسیار با اهمیت است. لذا صرف نظر از اینکه نشت آب از ماشین لباسشویی کم یا زیاد باشد بهتر است سریعا برای رفع آن اقدام کنید.

علل نشت آب از لباسشویی

علل نشت آب از لباسشویی

علل نشت آب از ماشین لباسشویی بوش و روش‌های برطرف کردن آنها

مشکل در شیلنگ‌ها

اولین چیزی که در نشتی ماشین لباسشویی بوش باید مورد توجه قرار دهید، شلنگ‌ها هستند. ماشین لباسشویی انواع متعددی شلنگ دارد که یکی از معمول‌ترین شلنگ‌ها شلنگ تخلیه و ورودی است. باید حتما چک کنید که این دو شلنگ به  درستی به لباسشویی متصل شده باشند. بهتر است برای بررسی سالم بودن شلنگ به موارد زیر توجه کنید:

  • سعی کنید از سالم بودن اتصالات شیلنگ تخلیه اطمینان پیدا کنید.
  • بررسی کنید که جسمی سبب انسداد شلنگ نشده باشد.
  • ممکن است کسانی که ماشین لباسشویی را به تازگی خریداری کرده‌اند، در تخلیه دچار مشکل شده باشند و همچنین شاهد چکه کردن آب از دستگاه باشند. این مشکل ممکن است به این علت باشد که اکثر دریچه‌های تخلیه که به شلنگ تخلیه وصل می‌شوند، توسط خود کارخانه مسدود بوده باشد. بهتر است پیش از استفاده از دستگاه از باز بودن آن مطمئن شوید.
  • از ترک خوردگی و شکستگی اتصالات تخلیه اطمینان حاصل کنید. ماشین لباسشویی همچنین دارای شلنگ‌های داخلی است که شیر برقی را به مخزن جاپودری وصل می‌کند. اگر این شلنگ‌ها معیوب گردند، در حین آبگیری لباسشویی، نشتی می‌دهد.

مشکل در دریچه ورودی آب

چهارمین علت نشت آب از ماشین لباسشویی، آسیب دیدن دریچه ورودی آب است. این دریچه‌ها وظیفه کنترل ورود آب گرم و سرد به داخل ماشین لباسشویی را به عهده دارند. این شیر در پشت ماشین لباسشویی قرار گرفته است. حتما باید مراقب باشید که دریچه و شلنگ متصل به آن ترک خوردگی و آسیب نداشته باشد.

ترک خوردگی و یا وجود مشکل در محفظه جاپودری

شاید زمانی که افراد با مشکل نشتی آب از ماشین برخورد می‌کنند، حتی یک لحظه هم مشکل در جاپودری به ذهنشان خطور نکند. یکی از مواد شیمیایی که برای ماشین لباسشویی استفاده می‌شود، مایع‌های سفید کننده لباس‌ها هستند. این مواد خاصیت خورندگی بالایی دارند. این ماده به مرور زمان به دلیل استفاده بیش از حد سبب ترک خوردن اجزای پلاستیک محفظه جاپودری می‌گردد. حتی گاهی موجب شکسته شدن اجزا می‌شود. وقتی شکستگی یا خوردگی، در محفظه ایجاد شود، باعث سرریز شدن آب از دستگاه می‌گردد. همین امر موجب بزرگترین علت نشت آب از دستگاه است.

یکی دیگر از مواردی که باعث نشتی آب از محفظه جاپودری می‌شود مسدود شدن و پیچ خوردن جنت موجود در جاپودری است. این انسداد به علت جمع شدن پودرهای اضافی و آشغال‌های ریز است. جنت یک قطعه پلاستیکی در دستگاه لباسشویی است که در بالا و جلوی پنل قرار دارد. وظیفه جنت آن است که آب و مواد شستشو را به داخل دیگ منتقل می‌کند.

 

علل نشت آب از لباسشویی

خرابی قطعات مختلف لباسشویی

مشکل در  لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مشکلاتی که سبب می‌گردد آب از دستگاه نشت کند، ایراد و نقض در لاستیک‌های دور لباسشویی است. علت آن هم این است که مو و کرک لباس‌ها دور درب‌ها جمع می‌شود و سبب نشتی و ریختن آب از دور آن‌ها می‌گردد. پس بهتر است مرتب لاستیک‌های دور درب را تمیز کنید و مورد بررسی قرار دهید تا مشکلی در آن ایجاد نشود.

برای بررسی این موارد و برطرف کردن مشکلات مرتبط با قطعات مختلف لباسشویی بوش باید با نمایندگی تعمیرات تخصصی بوش در اصفهان یا سایر شهرها تماس بگیرید.

تماس فوری: 09134220144

خرابی پمپ

یکی دیگر از شایع‌ترین دلیل‌های نشت آب از ماشین لباسشویی بوش، خرابی پمپ تخلیه است. این مساله یکی از دلایل اصلی تخلیه نشدن ماشین لباسشویی نیز هست.  این پمپ‌ها به صورت تسمه‌ایی، درایو و یا الکتریکی می‌باشد. اگر در حین چرخش و شستشو متوجه شدید که دستگاه، آب، نشت می‌دهد، می‌توان پی برد که علت آن خرابی پمپ تخلیه است. این قطعه یکی از حساس‌ترین قطعه‌های دستگاه است که بر روی آن یک پولی پلاستیکی تعبیه شده است. پوسیده شدن پولی باعث نشت آب می‌گردد. بنابراین باید پمپ تخلیه و شلنگ‌های متصل به آن را در صورت نیاز در قسمت پمپ بررسی کنید. با باز کردن قسمت جلوی ماشین به راحتی می‌توانید پمپ را بازبینی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید. البته قبل از اقدام به بررسی علت نشت آب از ماشین لباسشویی و چک کردن پمپ، حتماً برق دستگاه را قطع کنید.

اختلال در بلبرینگ و کاسه نمد

یکی دیگر از مواردی که باعث مشکل ریزش آب می‌شود اختلال در کاسه نمد و بلبرینگ دستگاه می‌باشد. بروز چنین مشکلاتی در دستگاه‌های لباسشویی به دلیل تراز نبودن دستگاه و یا معیوب بودن بلبرینگ و کاسه نمدها می‌باشد. معیوب شدن این قطعات به خاطر استفاده نامناسب و غیر اصولی از دستگاه است. مانند اینکه بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی داخل آن لباس بریزید.

خرابی هیدرواستات و سوئیچ فشار

آخرین دلیلی که برای نشت آب از ماشین لباسشویی بوش می‌توان نام برد، خرابی سوئیچ فشار است. وظیفه سوئیچ فشار، کنترل میزان آب در دیگ ماشین لباسشویی است. با پر شدن دیگ از آب به اندازه کافی، سوئیچ باز می‌شود و شیر برقی را قطع می‌کند. تا اینکه آب بیشتری به دستگاه ورود پیدا نکند. اما در صورتی که سوییچ فشار دچار مشکل شود دیگر قدرت مانع بودن را ندارد و آب نشتی پیدا می‌کند.

تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان

لازم به ذکر است که برخی از مشکلات ذکر شده در بالا، از طریق کدهای خطای ماشین لباسشویی بوش، به‌راحتی قابل تشخیص هستند. پس از بررسی تمام علل نشت آب در لباسشویی، اگر به تنهایی توانستید علت را رفع کنید که چه بهتر. اما اگر نتوانستید به‌تنهایی این کار را انجام دهید، بهتر است از نیرو و تعمیرکار خبره کمک بگیرید. با این کار نه‌تنها این مشکل در دستگاه برطرف خواهد شد، بلکه از آسیب‌های احتمالی که ممکن است به دلیل دستکاری‌های غیر‌حرفه‌ای در ماشین لباسشویی ایجاد شود، جلوگیری خواهید کرد.

در این زمینه می‌توانید روی کمک و راهنمایی کارشناسان مجرب شرکت پارسان سرویس حساب کنید. این شرکت به عنوان نمایندگی بوش در اصفهان، آماده ارایه خدمات در زمنیه نصب و تعمیرات ماشین لباسشویی بوش در اصفهان و حومه است. تکنسین‌های این شرکت، بهترین خدمات را با مناسب‌ترین قیمت و در اسرع وقت به شما همشهریان عزیز ارایه می‌کنند.

تماس فوری: 09134220144

فهرست